Майстер і Маргарита Частина перша

Весняне сонце сідало, було надзвичайно спекотно. За Патріаршим ставків йшли двоє. Перший був Михайло Олександрович Берліоз, голова правління однієї з найбільших московських літературних асоціацій, скорочено МАССОЛІТ, та ще й редактор товстого художнього журналу, – коротенький, дебелий, лисий, гладко поголений, у величезних окулярах в чорній роговій оправі, чомусь ніс капелюх в руці, незважаючи на спеку, а другий – поет Іван Миколайович Понирєв, псевдонім Бездомний – плечистий, рудуватий молодий чоловік у ковбойці, жування білих брюках

і чорних тапочках. У будці “Пиво і води”, до якої вони дружно кинулися, не виявилося нічого, крім теплого абрикосового соку, від якого пахло перукарні і захотілося гикати. Дуже дивно, але алея була абсолютно порожня. Літератори, гикаючи, сіли на лавці обличчям до ставка і спиною до Бронній. І тут трапилася ще одна дивина – вона стосувалася одного Берліоза. Серце його стукнуло й на мить наче провалилося, а повернулося з встромити до нього голкою. Берліозу раптом стало так страшно, що захотілося тікати.

Він витер зблідлий лоб, вирішивши, що це від перевтоми. “Мабуть, пора кинути все до біса і в Кисловодськ…”

Але тут у спекотному мареві з’явився перед ним прозорий громадянин дуже дивного типу. “На маленькій голівці жокейський картузик, картатий куций повітряний ж піджачок…” Громадянин був висрк і худий, з знахабніло фізіономією. Сталося якось так, що в житті Берліоза не зустрічалося нічого дивного. Він ще більше зблід, витріщивши очі. “Цього не може бути!” Але довгий продовжував гойдатися перед ним вліво-вправо. Від жаху Берліоз закрив очі, а коли відкрив – нікого не було, та й серце більше не боліло. Він вирішив, що це була галюцинація від спеки, поступово заспокоївся і продовжив розмову з Іваном Бездомним.

Справа була ось у чому: за завданням редакції Іван написав велику антирелігійну поему, в якій Ісус, природно, був змальований дуже чорними фарбами. Але біда в тому, що Ісус все одно вийшов у нього ну прямо як живий, хоча і негативний. Треба було переписувати. Берліоз, людина начитана, сидячи на лаві, читає йому справжню лекцію про древніх релігіях. Найголовніше – довести, що ніякого Ісуса взагалі не існувало. Під час цієї розмови в алеї показався чоловік. Згодом його ніхто не зміг з точністю описати. А був він такий: “По виду – років сорока з гаком. У дорогому сірому костюмі, у закордонних, в колір костюма, туфлях. Рот якийсь кривий. Виголений. Брюнет. Праве око чорний, лівий чомусь зелений. Брови чорні, але одна вища за другу. Словом – іноземець “.

Берліоз між тим все доводив Івану, що за його розповіді виходить, ніби Ісус насправді народився… Бездомний голосно гикнув, а іноземець раптом піднявся з сусідньої лави, де сидів, підійшов до письменників, попросив дозволу присісти і якимось чином опинився посередині. Іноземець захоплений тим, що його співрозмовники атеїсти. Але як же бути з доказами буття Божний, яких, як відомо, існує рівно п’ять. Та ще шосте – Канта! І його турбує одне питання: якщо Бога немає, то хто ж керує життям людської і всім взагалі розпорядком на землі? Бездомний сердито відповідає, що сам людина і управляє. Але ж щоб керувати, треба мати план на певний, хоч скільки-небудь пристойний термін. А як же людина може скласти план, припустимо, на такий сміхотворно короткий строк, як тисячоліття, коли він не може ручатися навіть за свій завтрашній день? Наприклад, він раптом захворює саркомою – і йому вже ні до чого. “А буває ще й гірше: щойно людина збереться з’їздити до Кисловодська, – тут іноземець примружився на Берліоза, – посковзнеться і потрапить під трамвай! Хіба не правильніше сказати, що тут керував хтось інший, а не він сам? “

“Треба буде йому заперечити, – вирішив Берліоз, – так, людина смертна, ніхто проти цього не сперечається. А справа в тому, що… ” Його мова продовжив іноземець: “Так, людина смертна, але це було б ще півбіди. Погано те, що він іноді раптово смертна, ось у чому фокус! І взагалі не може сказати, що він буде робити в сьогоднішній вечір “. Берліоз не згоден, він знає, що буде робити, якщо, звичайно, на Бронній йому не звалиться на голову цеглина. “Ви помрете інший смертю, – іноземець щось пошептав і заявив: – Вам відріжуть голову”. Ні, Берліоз збирається головувати в МАССОЛИТе! “Ні, цього бути ніяк не може, – твердо заперечив іноземець. – Тому що Аннушка вже купила соняшникову олію, і не тільки купила, але навіть і розлила. Так що засідання не відбудеться “. Обурений Іван натякає іноземцю на те, що він шизофренік. Той радить йому самому дізнатися у професора у свій час, що таке шизофренія. Літератори відійшли в бік – це шпигун, ось хто, треба його затримати, перевірити документи. Коли вони підійшли, іноземець стояв з документами в руках. Виявилося, що він фахівець з чорної магії і запрошений в якості консультанта. Він історик, а сьогодні ввечері на Патріарших буде цікава історія. Професор поманив редактора і поета до себе і, коли вони нахилилися до нього, прошепотів: “Майте на увазі, що Ісус існував. І доказів ніяких не потрібно. Все просто, в білому плащі… “


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Майстер і Маргарита Частина перша