Люсьєн Левен – герой незакінченого роману Стендаля “Люсьєн Левен”

Сюжет роману навіяний розповіддю пані Готьє, ініціатора роман під назвою “Лейтенант”. Виключений в 1832 р. з Політехнічної школи за свої республіканські погляди, Л. Л., син багатого паризького банкіра, надходить корнетом у 27-й уланський полк, розквартирований в Нансі. Зустрінутий з крайньою ворожістю товаришами по службі і став мішенню образливих анонімних листів, Л. Л. знайомиться з представниками місцевої знаті, вони страждають від нудьги і тому приймають його у своє коло. Справжнім змістом духовного життя героя стає його любов до пані

де Шастле, багатій вдові, “суті чистому та неземного”. В її душі відбувається боротьба між пристрасним почуттям до Л. Л. і муками гордості і самолюбства.

Однак, повіривши брудної інтризі, в якій опинилася замішаною пані де Шастле, Л. Л. вважав себе ображеним нею і поспішно покинув Нансі, свій полк і кохану. Батько переконує Л. Л. поступити на службу в особисте канцелярію міністра внутрішніх справ графа де Веза. Вибір якого б то не було життєвого терени для Л. Л. байдужий, і він вирішує підкоритися волі батька, від якого цілком залежить. Незабаром Л. Л. виявляється свідком закулісних сторін політичного життя Франції.

За завданням міністра Л. Л. втручається в хід парламентських виборів у провінції, намагаючись провалити неугодного уряду кандидата. Він стає мішенню розлюченого натовпу, яка закидає його брудом. “У нього обличчя тепер не чистіше, 1 ніж душа”, – кричать йому. Повернувшись в Па-S ‘ріж, Л. Л. знову поринає в інтриги прави-• урядового кіл. Під впливом батька, який намагається врятувати його світську репутацію, 1 Л. Л. вступає в зв’язок з дружиною розбагатів фабриканта пані Гранде, але незабаром переймається відразою до неї. В кінці роману ге-рій, розорений після смерті батька, погоджуючись-

Ється на посаду другого секретаря посол-I ства в Римі і відправляється в “вічне місто”. “Правда переживання-осмислення молодою людиною своєї долі, цінностей справжніх і уявних на тлі достовірної хроніки Липневої монархії” (С. І. Великовський) – так у вітчизняному літературознавстві оцінюється сенс духовної еволюції Л. Л. Самий бальзаківський з романів Стендаля, “Люсьєн Лівіше” з початку розповіді стає романом “втрачених ілюзій”. Здавалося б, наділений розумом, красою, блискуче освічений, що займає завидне положення в суспільстві, герой здатний досягти усіляких гараздів в кар’єрі і в особистому житті, бо набуває різноманітний досвід і знання, пробуючи свої сили на різних життєвих теренах. Але перше розчарування чекає його в полку. Героїчний дух в армії, чиї ветерани пам’ятають про славу наполеонівських походів, навіки втрачений, служба перетворилася в сумну і нудну обов’язок, а військові загрузли в інтригах і метушні. Єдина “військова операція”, в якій довелося брати участь Л. Л., – безглузде стояння уланського полку в повному бойовому порядку з метою залякування беззбройних робітників. Крах ілюзій відбувається і на цивільній службі, де Л. Л. відмовляється від міністерської кар’єри. Він розуміє, що не здатний реалізувати себе в суспільстві, де все визначають тільки гроші, де панують шахрайство і підступність.

Становлення Л. Л. як особистості, його духовне зростання відбуваються в міру відмови від запропонованих йому варіантів вибору життєвого терени, у міру неупередженого пізнання життя і людей, у міру заперечення аморальних вчинків і діяльності, яка позбавлена справжнього сенсу. Єдиним моральним орієнтиром в житті героя стає його любов до пані Шастле – сюжетна лінія, що не одержала, однак, завершення в незакінченому романі Стендаля. Подібно іншим героям Стендаля, Л. Л. – Яскрава і сильна особистість, спрагла дії. Однак, як ніде у Стендаля, становлення героя в цьому романі відбувається на неупереджено і нещадно відтвореному тлі життя різних суспільних верств Франції. Саме громадські колізії зумовлюють логіку розвитку характеру Л. Л. Неможливість для героя справжньої реалізації своєї особистості, вибору гідного життєвого шляху обумовлюють в кінцевому рахунку незавершеність твору, відкритість його кінця і неясність подальшої долі Л. Л. Роман висуває новий тип героя, чия доля нерозривно пов’язана з сучасною йому громадським життям, чиї думки, почуття, відтінки душевних переживань відтворені з неперевершеною тонкістю і психологічною глибиною.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Люсьєн Левен – герой незакінченого роману Стендаля “Люсьєн Левен”

Categories: Твори з української літератури

Links