Людські типи на сторінках “Записок мисливця” И. С. Тургенєва
1. Тургенєв – письменник-реаліст. 2. Герої нарисів і оповідань. 3. Психологічної характеристики Кожний улаштований по-своєму, і немає людини, що був би закінченим лиходієм. Немає й таких, хто сполучив би в собі всі достоїнства: красу, стриманість, розум, смак і вірність. Кожний гарний по-своєму, і важко сказати, хто ж дійсно краще.
М. Сикибу Відомий письменник И. З. Тургенєв у своїх добутках показував різні явища, властиві російської дійсності. У творчості Тургенєва можна зустріти дивні описи природи, а також соціально-психологічні міркування
Це оповідання дуже високо оцінило великий російський критик В. Г. Бєлінський, сказавши, що Тургенєв яскраво обрисував типи російських селян. Всі добутки циклу “Записки мисливця” показують життя російського селянства, змушують задуматися про те, наскільки важко для них панування кріпосного права. Тургенєв показує самі різні людські типи простих людей, говорить про їхнє життя. Якщо звернутися до оповідання “Тхір
З іншої, бачимо романтика-ідеаліста, для якого все це не важливо. Обоє героя по-своєму цікаві, із цим неможливо сперечатися. В оповіданні заслуговує на увагу й порівняння жителів Орловської й Калузької губерній.
Із цього порівняння Тургенєв починає своє оповідання. Різниця жителів двох губерній дуже істотна. Вона проявляється як до зовнішньому вигляді, так і в їхньому способі життя. “Орловський мужик невеликий ростом, сутулуватий, похмурий, дивиться исподлобья, живе в поганих осикових избенках, ходить на панщину, торгівлею не займається, їсть погано, носить постоли; калузький оброчний мужик живе в просторих соснових хатах, високий на зріст, дивиться сміло й весело, особою чистий і білий, торгує маслом і дьогтем і по святах ходить у чоботах”.
Інтерес письменника до дрібних подробиць життя простих людей помітний відразу. У добутках, що входять у цикл “Записки мисливця”, ми бачимо, що Тургенєв щиро переживає за простих селян, ставиться до них зі співчуттям і жалем. Своїми нарисами й оповіданнями Тургенєв поклав початок “селянській темі” у російській літературі. А різноманіття людських типів, які письменник зміг виділити з народної маси, що раніше сприймалася як єдине ціле, виявилося важливим літературним відкриттям. Тургенєв показує великодушність і силу простих людей.
Наприклад, головний герой оповідання “Відлюдько” – це надзвичайно сильна людина із цільним характером. Його завдання – охороняти ліс від злодіїв, у цьому лісник бачить свій борг Жалість до нещасних, які через крайню нужду зважуються на злодійство, не може не виникати в душі його. Але лісник нічим не може допомогти нещасним, тому суворо й непідкупний.
Однак письменник після знайомства з Відлюдьком розуміє, що насправді той дуже добрий. Лісник відпускає злодія. Тим часом життя самого лісника дуже й дуже непроста. Він живе уединенно, уважається похмурою й самотньою людиною.
Його кинула дружина, утекла із проїзним міщанином Лісник один залишився із двома дітьми. Оповідач не може не перейнятися жалістю до лісника й до його дітей. У будинку у Відлюдька панує бідність, запустіння.
Після того як лісник відпустив злодія, оповідач не міг не виразити подиву. Він сказав: “Ну, Відлюдько, здивував ти мене: ти, я бачу, славний малий”. Ця несподівана похвала начебто розбудувала суворого й непідкупного лісника Він з досадою попросив пана нікому не розповідати про цей випадок. На відміну від похмурого відлюдного Відлюдька герої оповідання “Співаки” вражають глибиною свого внутрішнього миру.
Вони дуже талановиті, уміють не тільки співати, але й слухати. Гарний спів не може залишити їх байдужими, викликає глибокий емоційний відгук у душі. Тургенєв з особливим замилуванням говорить про голос сільських співаків і манері їхнього виконання. У цьому оповіданні сполучаються піднесена й низинна тематики.
Сільські співаки дивно співаються Але разом з тим тут же процвітає розгнуздане пияцтво. І автор не може з гіркотою й сумом не констатувати, що в простому народі уживается й високе, і низьке. В оповіданні “Співаки” Тургенєв описує село Колотовку. Це сіло маленьке й бідне.
Загальний вид убогий, невибагливий Навколо віє сумом, запустінням. Удома маленькі, некрасиві. Але в Колотовке перебуває шинок, що залучає жителів околишніх сіл. Саме тому вони охоче їздять у Колотовку. Шинок – малюсінькою, критою соломою хатинка.
Тут торгує Микола Іванович, літня людина, що знає, як удержати відвідувачів. Оповідач виявився в Колотовке випадково. Він полював неподалік і, измучавшись від спраги, заглянув у шинок, щоб попити квасу. Тут оповідач став свідком цікавої суперечки.
Відвідувачі сперечалися, хто краще проспіває, хто кого здолає в співі. Повинні були змагатися самі талановиті Поки очікувалося змагання, оповідач спостерігав за учасниками суперечки. Тургенєв докладно описує діючих осіб.
От, наприклад, Євграф Іванов на прізвисько Обалдуй. Це двірський, котрий давно вже став не потрібний хазяям. Обалдуй не працює, давно пускається в загули, у нього немає грошей. Інший учасник суперечки – Моргач. Ця людина колись була кучерями в баби-барині.
Один раз він украв у неї коней і втік. Після деякого часу мандрівок повернувся до пані, вона його простила. Моргач став чесно й старанно служити й бил. подарований у прикажчики. Через деякий час бариня вмерла Моргач одержав волю, початків торгувати, розбагатів.
Автор показує, що Моргач – розважлива, практична людина, називає його тертим калачем. Без сумніву, Моргач разюче відрізняється від Ефграфа Іванова, що живе за рахунок інших. Наступні учасники суперечки – Яшка-Турок, творча людина, “по душі художник”, рядчик, міщанин, Дикий Пан, мовчазний, похмурий і дуже сильна людина. Дикому Панові, за словами оповідача, властива дивна суміш “уродженої, природної лютості і якої ж уродженої шляхетності”. Тургенєв показує абсолютно різних людей.
Кожний з них по-своєму цікавий Заслуга письменника в тім, що він дає читачам можливість познайомитися із самими різними людськими типами. Тургенєв, як правило, не дає власної оцінки людям, яких описує в нарисах. У кожній людині є позитивні й негативні сторони, і неможливо однозначно назвати людини гарним або поганим. От в оповіданні “Співаки” виконавці почали спів.
Тургенєв говорить, що всім присутнім стало одночасно солодко й моторошно. Рідко можна зустріти такий голос, за словами письменника, “він був злегка розбитий і дзенькав, як надтріснутий”. У голосі відчувається сила й молодість і відчувається ” захоплююче-безтурботна, смутна скорбота”: “Російська, правдива, гаряча душа звучала й дихала в ньому отже й вистачала вас за серце, вистачала прямо за його російські струни”. Деякі присутні заплакали, тому що удержатися від сліз було дуже важко.
Після співу в шинку запанувала дивна атмосфера. А ввечері тут же була обтяжуюча картина розгнузданого пияцтва. На зміну щиросердечному захвату прийшов п’яний розгул Дуже цікаве оповідання “Бежин луг”.
У цьому творі Тургенєв малює портрети селянських дітей. Читачі не можуть не звернути уваги, наскільки працьовиті селянські діти, як рано вони взрослеют. Їм доводиться працювати з раннього дитинства Але це аж ніяк не заважає їм залишатися дітьми в глибині душі, вірити в щось таємниче, потойбічне. Багата уява дітей дає можливість не просто переказувати різні історії, почуті від когось, але й доповнювати їх новими, цікавими подробицями. В оповіданні “Бежин луг” автор знайомиться із хлопчиками, які стережуть табун коней.
Хлопчиків трохи: Федя, Павлусь, Ильюша, Костячи й Ваня Вони зовсім різні. Федя старше всіх, йому Вже чотирнадцять років. Письменник говорить, що це дуже стрункий гарний хлопчик з тонкими рисами особи, світлими очами й волоссями.
Павлусь ледве молодше й зовсім не так гарний. У нього приосадкувате, незграбне тіло, більша голова, бліда, ряба особа, широкі вилиці. Третій хлопчик Ильюша має непримітну особу, що виражає хвороблива й тупа дбайливість Костячи – сумний і замислений.
Самому молодшому хлопчикові Вані всього сім років. Діти розповідають дивні історії, які відбувалися нібито з ними або з кимсь зі знайомих. Для простих селян властива віра в те, що потойбічні сили перебувають зовсім поруч і можуть впливати на життя людей.
Хлопчики виросли із цією впевненістю, тому говорять про щось таємничому з тією же впевненістю, з якої сприймають реалії навколишнього світу. Цикл нарисів і оповідань “Записки мисливця” дозволяє нам, сучасним читачам, задуматися про минуле рідної країни, поразмишлять про долі російського селянства в пору кріпосного права
Схожі твори:
- Образ оповідача в “Записках мисливця” И. С. Тургенєва 1. Унікальність “Записок мисливця”. 2. Події й герої нарисів. 3. Оповідач як діюча особа Усяка людина є історія, не схожа ні на яку іншу. А. Каррель Кожна людина – це цілий мир, цілий Всесвіт. У циклі нарисів і оповідань “Записки мисливця” И. С. Тургенєв показав життя простих людей, взаємини селян...
- Зображення селянського життя в “Записках мисливця” И. С. Тургенєва В 1852 році “Записки мисливця” И. С. Тургенєва выш-чи окремим виданням і відразу ж звернули на себе увага. Як точно помітив Л. Н. Толстой, істотне зна-чение й достоїнство “Записок мисливця” насамперед у тім, що Тургенєв “зумів в епоху кріпосництва ос-ветить селянське життя й оттенить її поетичні сторони”, у тім, що...
- Зображення селян у збірці Івана Тургенєва “Записки мисливця” Збірка нарисів “Записки мисливця”, завдяки якій ім’я І. С. Тургенєва стало широко відомим у літературних колах, вийшла 1852 року. Книга викликала широкий суспільний резонанс: гнівний осуд з боку прибічників кріпосництва і схвалення передовими колами російської інтелігенції. О. Герцен з приводу книги писав: “Ніколи ще внутрішнє життя поміщицького будинку не виставлялось...
- Людина й природа в циклі “Записки мисливця” Тургенєва Душою Росії, жшой, поетичної, виявляється в книзі Тургенєва природа. По точному визначенню Г. А. Млявого, це “стихія не тільки автономна, але й пануюча, вона підкоряє собі людини й формує його внутрішній мир”1. Кращі герої Тургенєва не просто зображуються на тлі природи, вони виступають, по суті, продовженням природних стихій, людською їхньою...
- “Записки мисливця” Тургенєва У вивченні “Записок мисливця” давно зложилися свої стійкі традиції. Коли ми говоримо про антикріпосницький зміст книги, те згадуємо оповідання “Бурмистер”, міркуючи ж про поетичну її стихію, зупиняємося на “Співаках”, “Бежине лузі”, “Побаченні”. Звичайно, у книзі Тургенєва є незрівнянні викривальні й унікальні поетичні сторінки. Але – чине губиться при такім посторінковому...
- Поема М. В. Гоголя “Мертві душі”: людські типи, представлені образами поміщиків 1. Передісторія задуму поеми “Мертві душі”. 2. Образ безгосподарного мрійника Манилова. 3. “Дубинноголовая” Коробочка. 4. Марнотратник життя Ноздрев. 5. “Чортовий кулак” Собакевич”. 6. Плюшкин – “діра на людстві”. По власному визнанню М. В. Гоголя, сюжет “Мертвих душ” йому запропонував А. З. Пушкін. Споконвічно “Мертві душі” замислювалися Гоголем як грандіозний добуток...
- Природа як головний герой повістей циклу “Записки мисливця” Росіянин письменник И. С. Тургенєв – автор замечатель-ных романів і оповідань – провів своє дитинство в име-нии матері Спасском-Лутовинове, що располага-лось у живописнейшем місці Орловської губернії. “Я народився й виріс в атмосфері, де панували подзатыльни-ки, щипки, стукалки, ляпаси та інше, – вспоми-нал письменник. – Ненависть до кріпосного права вже тог-так...
- Зображення поміщиків і селян у збірці “Записки мисливця” Збірка нарисів “Записки мисливця”, завдяки якій ім’я І. С. Тургенєва стало широко відомим у літературних колах, вийшла 1852 року. Книга викликала широкий суспільний резонанс. О. Герцен писав: “Ніколи ще внутрішнє життя поміщицького будинку не виставлялось у такому вигляді на загальне висміювання, ненависть і зневагу”. Ці слова найбільше стосуються оповідань “Бурмістр”...
- Герой роману И. С. Тургенєва “Рудин” В образі Рудина Тургенєв розглядає історію так званого “зайвої людини”. Р. підготовлений цілим поруч героїв попередніх творів Тургенєва: Андрій Колосов (“Андрій Колосов”), Олексій (“Переписка”), Яків Пасинків (“Яків Пасинків”) і ін. Але фігура Рудина набагато значніше всіх попередніх образів. Тургенєв неодноразово відзначає суперечливість свого героя: ентузіазм, бажання діяти в ім’я досягнення...
- Селянська тема в “Записках мисливця” – основа загального життя з її силами й стихіями Ця книга відкриває 1860-е роки в історії російської літератури, передбачає їх. Хоча із зовнішньої сторони це збірник оповідань і нарисів, внутрішній його мир глибоко епичен по своїй природі. Це не тільки й не стільки книга про російське селянство, скільки книга про російський національний характер, про живі й мертві стихії життя,...
- Гоголь для Тургенєва Гоголь для Тургенєва – “літературний батько”. Тургенєв називає себе “одним з найменших учнів його”, “шанувальником і найменшим послідовником”. Тургенєв бачив силу Гоголя у викритті кріпосницької дійсності, застійного життя “существователей”, “набувачів”, “накопичувачів” у повній згоді із Чернишевським, що побачив заслугу Гоголя в “міцному введенні в російську художню літературу сатиричного або… критичного...
- Твір по романі Тургенєва “Новина” Останній роман Тургенєва “Новина” (1876) присвячений революційно-народницькому руху середини 70-х років, що пішло в історію за назвою “ходіння в народ”. Як і раніше, Тургенєв різко сатирично зображує представників реакційних кіл царської Росії – граючого в лібералізм великого сановника Сипягина, озлобленого консерватора Калломейцева й ін. НапротиВ, у революційній молоді письменник виділяв...
- Центральний персонаж комедії И. С. Тургенєва “Місяць у селі” Образ Ракітіна позбавлений фабульної напруженості, розмови переважають над драматичною дією. Зображуючи неквапливий плин життя, Тургенєв зосереджує увагу на інтимних конфліктах приватної особи. Образ Ракітіна існує в докладно розробленому психологічному й побутовому контексті дворянського середовища. Образ Р. автобиографичен (“Ракітін – це я”,- писав Тургенєв). Він розумна, чесна, тонка, інтелігентна й нещасна...
- Батьки і діти в однойменному романі Тургенєва Роман Тургенєва “Батьки і діти” – не змалювання боротьби “батьків” і “дітей”, які втілили в собі різні ідеології, народжені новою та попередньою епохами. Це також і філософські роздуми автора про зміну поколінь, про вічний поступ життя і вічну боротьбу старого й нового. “Батьки” в романі – люди відставні, явище архаїчне,...
- Сойчине крило (Із записок відлюдка) – ІВАН ФРАНКО Скорочено Оповідач говорить, що завтра Новий рік і сорок років із дня його народження. Він хотів би зустріти це свято спокійно, з гідністю, як робіт це вже два роки поспіль. Раніше він теж зустрічав Новий рік у великії веселій і шумній компанії. Але тепер такого не хоче. Він послухає улюблену музику,...
- Людина і природа в оповіданні І. С. Тургенєва “Бежін луг” “Записки мисливця” – це книга про російською народі, кріпацькій селянстві. Однак розповіді й нариси Тургенєва описують і багато інших сторін російського життя того часу. З перших нарисів свого “мисливського” циклу Тургенєв прославився як художник, що володіє дивовижним даром бачити й малювати картини природи. Тургенєвській краєвид психологічний, він пов’язаний з переживаннями...
- Записки мисливця: Бежін луг Розповідь починається описом чудового літнього ранку. Автор полює в лісах. Настріляв дичини, він до вечора вирішує повертатися додому, але в наступила темряві втрачає дорогу і виходить до Бежина лузі, де вбачає багаття, а навколо нього селянських дітей, які прийшли в нічний. г Виганяти перед вечором і приганяти на ранковій зорі...
- Коротка характеристика добутку Муму Тургенєва І. С Жанр цього добутку – оповідання. Зав’язка. У Москву привезли із села глухонімого Гарасима. Він став двірником у барині. Розвиток дії. Самодурство барині ламає долю Гарасима. Спочатку селянина зривають із землі, привозять у місто, змушують робити далеку йому роботу. Потім по примсі барині видають Тетяну, що полюбилася Гарасимові, заміж за п’яницю...
- Образ нігіліста Базарова (за романом І. С. Тургенєва “Батьки і діти”) Роман Тургенєва “Батьки і діти”, що вийшов 1862 року, став не просто одним із кращих творів автора, а й одним із його романів, що найпалкіше обговорювалися та критикувалися. Причиною критики, різких висловлювань і звинувачень на адресу самого автора став створений ним образ головного героя – Базарова. Базаров – це герой...
- Зображення російського селянина в добутках І. С. Тургенєва й Н. А. Некрасова Для розкриття теми можна використовувати кілька оповідань зі збірника “Записки мисливця” І. С. Тургенєва й добутки з різних періодів творчості Н. А. Некрасова: з першого періоду – вірша “У дорозі” (1845), “Забуте село” (1855), “Школьник” (1856), “Міркування в парадного під’їзду” (1858), “Пісня Еремушке” (1859); із другого періоду – поеми “Мороз,...