Людина на війні (По добутках В. В. Бикова “Обеліск”, “Сотників”, “Дожити до світанку”)
1. Новий напрямок у літературі – лейтенантська проза. 2. Биків – письменник-фронтовик. 3. Людина на війні в “Дожити до світанку”. 4. Людина на війні в “Обеліску”.
5. Людина на війні в “Сотникове”. 6. Готовність людей гинути за Батьківщину. Про Велику Вітчизняну війну написана величезна кількість книг, досліджень і монографій Серйозні вчені-історики неодноразово намагалися оцінити й проаналізувати події того суворого років. Вони шукали причини невдач перших місяців війни, вивчали стратегічні рішення генералів і полководців.
Але у всіх цих серйозних працях ми не знайдемо головного – людину на війні. Про це нам розповідають інші автори Ще до того, як відгриміли останні військові залпи писати про війну стали її безпосередні учасники: солдати й офіцери не понаслишке знавшие про те, що відбувалося на передовий, що випробували на собі всі тяготи й позбавлення військового життя, що розділяли прагнення й надії будь-якого бійця. Саме про це письменники-фронтовики стали розповідати на сторінках своїх добутків. З’явилася так звана лейтенантська проза. Ця збірна назва об’єднала собою
Розповісти про війну від імені бійця Ці добутки сильно відрізнялися від офіційних зведень і хронік. У своїх оповіданнях письменники-фронтовики майже не стосуються грандіозних боїв Великої Вітчизняної, у яких вирішувалася доля країни. Їх у першу чергу цікавить людина, його поводження перед особою небезпеки й готовність на жертву в ім’я Батьківщини. Вони піднімають проблеми вірності боргу й зрадництва, боягузтва й справжнього героїзму Одним з таких письменників лейтенантської прози став В. В. Биків. На Україні, у Кировоградчине, є братська могила, у якій спочивають загиблі в боях за ці місця радянські солдати.
Серед імен, перерахованих на пам’ятнику, значиться й ім’я Бикова. Але це помилка, тому що він не загинув. Тяжкопоранений він зумів виповзти з хати, де вкривалися потерпілі незадовго до того, як неї зніс німецький танк.
Пораненого Бикова підібрали й вилікували, він повернувся в лад. А згодом у своїх добутках він повідав про те, що довелось пережити, і чому він став свідком. У його добутках не знайти оповідань про битви під Москвою, під Сталінградом і Курськом. Вони якщо й згадуються, то лише мимохідь. Дія його добутків відбувається під нікому невідомими деревеньками, у лісах і на безіменних дорогах.
Саме тут його герої зустрічають смерть і роблять подвиги И подвиги ці здаються іноді начебто б незначними. На пустельному шосе молодий лейтенант Іванівський, герой повести “Дожити до світанку” підриває віз із сіном і одного із двох фашистів, які його перевозять. Чи можна вважати це подвигом? Автор переконаний у тім, що можна. Він абсолютно не сумнівається в цьому, коли розповідає, як тяжкопоранений лейтенант протягом декількох годин бореться зі смертю, не дозволяючи собі вмерти просто так.
Він упевнений, що щаслива доля майбутніх поколінь залежить від того, “як умре на цій дорозі двадцатидвухлетний лейтенант Іванівський”. І не важливо, що замість машини з німецьким генералом йому вдається підірвати лише фашистського візника. Головне те, що навіть умираючи, він прагнути послужити останню службу Батьківщині. І те, що стікаючою кров’ю герой не здається й не дозволяє собі змерзнути на ледяномшоссе, – приклад справжнього героїзму й мужності Справа не в тім, який втрата герой повести наніс супротивникові, а в тім, що він готовий жертвувати життям в ім’я Батьківщини. Ще отчетливее ця думка висловлена в добутку “Обеліск”.
Герой цієї повісті – шкільний учитель Мороз, що в окупованої німцями селу відкриває школу, тому що боїться, що фашисти своєю ідеологією скалічать дітей, знищать у них те добре й світле, що він заклав. І його хлопчиська засвоїли уроки свого вчителя. Вони ненавидять ворога всією душею й мріють боротися з ним нарівні з дорослими. Але вони всього лише підлітки И їхня спроба підпиляти міст через річку, по якому проїде ворожа машина, успіху не мала. Усі, хто перебував у ній, залишилися живі, а самі хлопці потрапили в руки поліцаїв.
Кати обіцяли відпустити дітей в обмін на вчителя, що відправився за допомогою до партизанів. Всі, включаючи самого Мороза, розуміли, що ця жертва даремна, що хлопців фашисти однаково не відпустять. Усі переконували вчителі не йти на вірну смерть, але він пішов, щоб підтримати своїх хлопчиськ і загинути разом з ними.
У цьому його подвиг, його внесок у спільну справу перемоги над ворогом. І цей внесок автор цінує надзвичайно високо. “Так що він зробив, ваш Мороз? Він не вбив жодного німця! ” – викликує один з персонажів повести.
І автор вустами іншого відповідає, що Мороз зробив більше, ніж якби вбив сотню ворогів: “Він життя поклало на плаху Сам. Добровільно”. Це для автора і є самим головним: готовність жертвувати життям в ім’я Батьківщини. І неважливо, де довелось зустрітися із супротивником: у великому бої, на шосейній дорозі або у ворожому тилу. Головне завжди бути готовим виконати свій борг, як виконав його герой однойменної повісті Сотників.
Боєць партизанського загону він разом з товаришем Рибалкою відправляється добувати продовольство для голодуючих партизанів Не зумівши виконати завдання, обоє партизана потрапили в руки ворога й піддалися допиту й катуванням. Але як по-різному повели вони себе в цих умовах! У цьому добутку автор не тільки прагне простежити, як і чому люди йдуть на зрадництва, але й знову вертається до теми героїзму. Легко бути героєм, коли ти в бої, коли поруч товариші, коли ти почуваєш їхню підтримку, знаєш, що вони бачать доконаний тобою подвиг і підхоплять прапор, що випав з рук, Але коли ти в руках супротивника, приречений на загибель і про твою мужність перед особою смерті ніхто не довідається, більше того, тебе навіть можуть оголосити зрадником: “…ти не скажеш, іншої скаже, а спишемо на тебе”, тоді бути героєм незрівнянно складніше.
Але Сотників із честю витримує це випробування. Він не йде ні на які компроміси з ворогом, терпить катування й мучення, але відмовляється відповідати на питання. Інакше поводиться Рибалка. Герой не хоче гинути зрячи Він прагне вижити заради однієї лише мети: щоб бити ворога. Але, як і попереджав Сотників, це бажання веде Рибалку на іншу доріжку.
На допиті він зізнається, що вони з партизанського загону і йшли за продуктами. Рибалка намагається бути обережним, не говорити зайвого, а повідомляти лише ту інформацію, що ворогам і без того відома. Але ця готовність іти на компроміс із ворогом і своєю совістю перетворює його в зрадника й ката й, в остаточному підсумку, приводить кгибели. Так по-різному малює Биків людини на війні. Але всі його герої коштують перед складним вибором, що кожний з них робить сам.
Своїми добутками письменник переконує нас, що каждий людина на війні, який би малої не здавалася його лепта, був творцем перемоги. Від кожного рівною мірою залежав результат війни. Від його готовності боротися й умирати за Батьківщину. Ця готовність усього народу й окремої людини віддати життя в ім’я Батьківщини й дозволила нашій країні вистояти в цій жорстокій війні
Схожі твори:
- Людина на війні (Василя Бикова “Сотників”) Тема Великої Вітчизняної війни занимает важливе місце у творчості Василя Бикова. Честь, совість, достоїнство, вірность своєму боргу – саме ці проблеми зачіпаються письменником. Але все-таки головною темою творчості Бикова остается, безумовно, тема героїзму. Причому письменника цікавить не стільки його внешїї прояв, скільки те, яким шляхом людина приходить до подвигу, до...
- Скорочено Дожити до світанку Бикова В. В Зима. Сніг. Війна. Група солдатів на лижах під керівництвом старшини Дюбина й лейтенанта Іванівського відправляється на завдання. Перевірити, чи добре все в групі стоять на лижах, можливості не представилося. Іде група “до німця в гості”. “Навіщо й для чого” – поки не пояснюють. За дванадцята година потрібно “відмахати шістдесят кілометрів”....
- Велика Вітчизняна війна в добутках XX століття (На прикладі повести В. В. Бикова “Сотників”) 1. Людська особистість у військових умовах. 2. Спрага життя й громадянський обов’язок. 3. Що переважніше: гідна смерть або життя ценою зрадництва? …Ті, хто тільки й жадає за всяку ціну вижити, чи заслуговують вони хоча б однієї відданої за них життя? Скільки вже їх, людських життів, із часу Ісуса Христа було...
- Людина на війні (по повісті Василя Быкова “Сотників”) Тема Великої Вітчизняної війни займає важливе місце у Творчості Василя Быкова. Честь, совість, людське достоїнство, вірність своєму боргу – саме ці проблеми зачіпаються письменником. Але все-таки головною темою творчості Быкова залишається, безумовно, тема героїзму. Причому письменника цікавить не стільки його зовнішній прояв, скільки те, яким шляхом людина приходить до подвигу,...
- Людина на війні (по повісті Василя Бикова “Сотников”) Тема Великої Вітчизняної війни займає важливе місце у творчості Василя Бикова. Честь, совість, достоїнство, вірність своєму боргу – саме ці проблеми зачіпаються письменником. Але все ж таки головною темою творчості Бикова залишається, безумовно, тема героїзму. Причому письменника цікавить не стільки його зовнішній прояв, скільки те, яким шляхом людина приходить до...
- Рецензія на повість В. В. Бикова “Обеліск” Величезний інтерес представляє творчість відомого білоруського письменника Василя Бикова. Велика кількість повістей, оповідань було присвячено Великій Вітчизняній війні, героїзму і мужності наших людей. Розквіт творчості письменника припав на шістдесяті-сімдесяті роки. Саме в той час побачили світ такі великі твори автора, як “Сотников”, “Дожити до світанку”, “Вовча зграя” та інші. Події...
- Моральний подвиг у повісті В. Бикова “Обеліск” Василь Биков – автор багатьох книг про Велику Вітчизняну війну. Він сам був учасником війни у вісімнадцять років. Було військове училище, був фронт. Спочатку піхота, потім винищувальна протитанкова артилерія. Подібно Василю Тьоркіну з поеми Олександра Твардовського, він все випробував, що покладено було випробувати бійцеві: був поранений, був без звістки зниклим,...
- Скорочено Обеліск Бикова В. В Умер у білоруському селі Сельцо не старий ще вчитель Миклашевич. Ще підлітком приймав він участь у партизанських справах. Його друзі-школярі розстріляні німцями в сорок другому. Миклашевич домігся, щоб у їхню честь поставили невеликий пам’ятник у Сельце. На обеліску – п’ять імен школярів. І олійною фарбою невміло дописано: “Мороз А. І....
- Твір по літературі по повісті Василя Бикова “Сотників” Тема Великої Вітчизняної війни займає важливе місце у Творчості Василя Бикова. Честь, совість, достоїнство, вірність своєму боргу – саме ці проблеми зачіпаються письменником. Але все-таки головною темою творчості Бикова залишається, безумовно, тема героїзму. Причому письменника цікавить не стільки його зовнішній прояв, скільки те, яким шляхом людина приходить до подвигу, до...
- Скорочено Сотників Бикова В. В Два бійці – Рибалка й Сотників – зимової вночі, ховаючись від німців, кружляють по полях і переліскам. У них завдання – добути продовольство для партизанського загону. Рибалка йде легко, споро. Сотників хворий – у нього температура, слабість. Не випливало йому відправлятися па завдання. Але інші по різних причинах відмовилися. Сотникову...
- “У тім-те й ознака теперішнього мистецтва, що воно завжди сучасно, насущно, корисно…” Ф. М. Достоєвський. По повісті В. Бикова “Сотників” 1. Тема війни у творчості В. Бикова. 2. Внутрішній мир героїв. 3. Повість В. Бикова “Сотників”. Свій твір мені хотілося б присвятити творчості В. Бикова. Творчість цього письменника зводиться до однієї провідної теми – темі війни. Але, проте, ця тема з’являється в книгах у різних ракурсах. Письменник створює галерею образів,...
- “Війна з надзвичайною швидкістю утворить нові характери людей і прискорює процес життя…” (А. П. Платонов). По повісті В. В. Бикова “Сотників” 1. Василь Биків: окопна правда. 2. Людина перед особою вибору в добутках Бикова. 3. “Сотників”: психологічний контраст персонажів. 4. Негероїчний героїзм Тема Великої Вітчизняної війни займає важливе місце у творчості Василя Бикова. Честь, совість, людське достоїнство, вірність своєму боргу – саме ці проблеми хвилюють письменника. У своїх добутках він стосується...
- Людина на війні (по повісті В. Некрасова “В окопах Сталінграда”) Віктор Некрасов! Дивна доля цієї людини, і багато чого в ній ще нам невідомо. Віктор Платонович Некрасов народився у 1911 році, закінчив архітектурний інститут і акторську студію, грав у декількох театрах, з театру ж і потрапив на фронт у перші дні війни. Двічі був поранений. Після другого поранення праву руку...
- Людина на війні у трилогії К. Симонова “Живі і мертві” Костянтина Симонова вважають засновником “панорамного” роману про Велику Вітчизняну війну. Темі Вітчизняної війни присвятили свої добутки такі відомі автори, як Ю. Бондарев, В. Биков, А. Анан’єв, Г. Бакланов, В. Прочан і інші, що виступали в традиційних жанрах. Однак трилогія Симонова “Живі і мертві”, завдяки широті охоплення подій і відбиття доль...
- Людина на війні. Твір за повістю В. Некрасова “В окопах Сталінграда” Унікальність роману-епопеї Льва Миколайовича Толстого “Війна і мир” полягає в тому що це твір одночасно є і філософським, і історичним, і психологічним. На сторінках роману перед читачем яскраво розкриваються всі особливості характерів головних героїв. Одні герої твору здатні змінюватися, інші ні. Саме здатність людини до зміни, до самовдосконалення вважав Лев...
- ЛЮДИНА І НАРОД НА ВІЙНІ (ЗА ТВОРАМИ О. ДОВЖЕНКА) Про війну українськими письменниками сказано і написано дуже багато. І це зрозуміло: вся історія нашого народу пов’язана з постійною загрозою іноземного вторгнення, з необхідністю відстоювання своєї свободи і незалежності. З українських історичних дум і пісень, поетичних і прозових творів про Велику Вітчизняну війну ми дізнаємося про подвиги наших дідів і...
- Людина на війні на прикладі повести “Живи й помни” Його повість “Живи й помни” являє яскравий приклад того, як насправді жили люди під час війни, які тяготи випробовували. Валентин Распутін описує в цьому добутку самий кінець війни. Люди вже передчували перемогу, і тому в них ще більше виникало бажання жити. Одним з таких був Андрій Гуськов. Він, знаючи, що...
- Пафос і сатира в добутках А. П. Платонова (По повісті “Таємна людина”) Андрій Платонович Платонов починає друкуватися в 1921 році. Він дебютує з віршами й публіцистикою, в 1927 році випускає збірник оповідань, стає відомим. Повість “Таємна людина” виходить в 1928 році. Художній мир Платонова суперечливий і трагичен. Він звертається до теми “маленької людини” з його потаємністю в душі, продовжуючи традиції Н. М....
- Людина перед особою історії в добутках А. С. Пушкіна 1. Співвідношення історичної вірогідності й психологічної переконливості. 2. Історична драма “Борис Годунов. 3. Роман “Капітанська дочка”. Оратор римський говорив Серед бур цивільних і тривоги: “Я пізно встав – і на дорозі Застигнуть уночі Рима був!” Так!., але, прощаючись із римською славою, З Капітолійської висоти У всім величье бачив ти Захід...
- Земля й людина в добутках М. А. Шолохова Перу Михайла Олександровича Шолохова належить велика кількість добутків, у яких описані життя й побут простого народу, його лиха й страждання, невеликі радості й любов. М. А. Шолохов, маючи середнє утворення, ніколи не зловживав ніякими філософськими теоріями. Для нього ніколи не існувало питання про те, є чи Бог ні. По своїх...