ЛЮДИНА I ПРИРОДА. ОЛЕКСАНДР КОПИЛЕНКО РОЗБИШАКА ЧИВ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати учнів помічати красу і неповторність природи; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність співпереживати, уявляти описані картини; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читай виразно, намагайся передати настрій твору!
БДЖІЛКА
Бджілка летіла,
Над вушком гуділа,
Сердито гуділа,
Ще й шепотіла:
“А хто медком ласував
І дякую не сказав?”
– Не я,- сказало Ведмежа.
–
І Мишеня, і Кошеня
Також відповіли: “Не я, не я!”
Лиш один Юрась мовчав.
Чому мовчав, хто відгадав?
К. Гнатенко
2. Робота над скоромовкою
Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка,
Взяв з доріжки Гришка кішку –
Хай спіймає кішка мишку.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Вернісаж”
Учні презентують свої малюнки, які вони намалювали до оповідання Олександра Копиленка “Ластівка”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– З творчістю якого письменника почали ознайомлення
– Про що розповідав у своїх творах для дітей Олександр Копиленко?
– Сьогодні ми ознайомимося з оповіданням Олександра Копиленка, у якому він описав поведінку одного з братів наших менших.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок оповідання.
– Про кого може йтися в цьому оповіданні?
– Як ви розумієте слово розбишака? (Той, хто любить бешкетувати, пустувати. Той, що б’ється (про птахів).)
– Кого автор міг назвати Чивом?
Загадка на допомогу
– Сірі крильця в нього є,
Дзьобом зернятка клює,
Проспівав нам “чив-чив-чив”,
З’їв зерно – і полетів. (Горобець)
1) Виразне читання оповідання вчителем.
– Чи сподобалося вам оповідання?
– Хто є його головним персонажем?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, потім – у парі одне одному.
Кортить | Оселі |
Оселився | Вдачею |
Зухвалий | Статечного |
Звичайний | Безстрашного |
– Доберіть синоніми до слова оселя (житло); кортить (хочеться); вдача (звичка).
– Знайдіть серед прочитаних слів спільнокореневі. (Оселився, оселі)
– Знайдіть у підручнику (с. 130) тлумачення слова статечний.
Статечний – розсудливий, розважливий у вчинках, поважний.
Фізкультхвилинка
3) Повторне читання оповідання учнями “ланцюжком”.
4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
– Чому автор назвав горобчика Чивом?
– Де оселилася пташка?
– Чому письменник називає Чива розбишакою?
– Чи погоджуєтеся ви з думкою, що письменник симпатизує Чиву? Доведіть відповідь рядками з тексту.
– Як ви гадаєте, чи засуджує автор поведінку Чива?
– На чиєму він боці: Чива чи п’ятьох горобців?
5) Робота за ілюстрацією.
– Розгляньте ілюстрацію.
– Кого зобразив художник?
– Знайдіть в оповіданні уривок, якому відповідає малюнок.
6) Гра “Голосування ногами”.
Діти встають у дві шеренги – права шеренга: “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга: “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне, тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Чого навчилися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Прочитати статтю “Чи знаєш ти?” за Юрієм Дмитрієвим, дати відповідь на запитання (с. 131).