Любов і дружба в житті Базарова (по романі І. С. Тургенєва “Батьки й діти”)

Всі люди різні, і кожний понимает любов і дружбу по-своєму. Для одних знайти кохану людину є мета й сенс життя, а дружба – неотъемлемое умова їхнього щасливого існування. Ці люди становлять більшість. Інші вважають любов вигадкою, “нісенітницею, не простительной дурницею”; у дружбі шукають єдинемишленника, борця, а не людини, з яким можна пооткровенничать на особисті теми. Таких людей набагато менше, і саме до їхнього числа відноситься Євгеній Васильович Базарів.

Його єдиний друг Аркадій у началі роману представляється читачеві

наївним, що не сформувався юнийцом. Він прив’язався до Базарову всією душею й серцем, буквально обожествляет його, ловить кожне його слово. Базарів почуває це й хоче воспитать із Аркадія людини, подібного собі, тобто заперечливого современний суспільний ладо й желающего принести якусь нову практическую користь Росії. Підтримувати дружні відносини з Базаровим хоче не тільки Аркадій, але й так звані, ” дворяни-прогрессисти” – Ситників і Кукшина. Вони вважають себе сучасними молодими людьми й бояться відстати від моди А тому що нігілізм у цьому випадку представляється їм останнім віянням моди, то вони
приймають його, але приймають фрагментарно й досить поверхово: вони неохайні в одежде й розмові, заперечують те, про що не мають ні найменшого подання.

Базарів прекрасно розуміє, що ці люди нерозумні й непостійні, і тому він не приймає їхні дружби. При цьому він всі свої надії возлагает на молодого Кірсанова. Він хоче бачити в ньому свого послідовника, однодумця.

Базарів і Аркадій часто розмовляють, багато чого обговорюють. Аркадій вселив собі, що згодно з Базаровим у всім, що нібито разделяет всі його погляди. Однак із временем всі частіше між ними виникають розбіжності Аркадій усвідомлює, що не може прийняти всі судження Базарова. Зокрема, він не може заперечувати крастільнику природи й цінність мистецтва.

Базарів уважає, що “природа – це не храм, а майстерня й людина в ній – працівник”. Аркадій же вважає, що природою треба насолоджуватися й із цієї насолоди черпати сили для роботи. Базарів сміється над “стареньким романтиком” Миколою Петровичем, когтак той грає на віолончелі, – Аркадий навіть не посміхається базаровской жарту, але, незважаючи на перші виникшие розбіжності, продовжує любити й поважати свого “учителя”.

Базарів не хоче зауважувати зміну в другу, а жнитьба Аркадія зовсім виводить Євгенія з рівноваги И тоді Базарів вирішує розстатися з Аркадієм, розстатися назавжди. Він считане, що Аркадій не виправдав його надежд, що підвів його. Базарову гірко це усвідомлювати й нелегко відректися від друга, але він зважується на цей крок. Уезжает Євгеній з такими словами: “…

Ти надійшов розумно; для нашої гіркої, бобильной життя ти не створений. У тобі немає ні зухвалості, ні злості, а є молода сміливість так молодий запал, для нашої справи це не годиться… Ти славний малий; але ти все-таки мякенький, либеральний панич”.

Аркадій не хоче расставати з Базаровим, він намагається остановить друга, але той непохитний у своєму жорстокому рішенні. Отже, перша втрата Базарова – це втрата друга. Але самотнім залишився він і в любові. Любов – почуття безумовне романтическое, а тому що нігілізм відвергает усе, що не приносить практической користі, то відкидає й любов.

Спочатку Базарів сприймає любовь тільки з фізіологічної сторони: “Подобається тобі жінка – старайся домогтися користі, а не можна – ну, не треба, відвернися: земля не клином зійшлася”. Однак любов до Одинцової вривается в його серце раптово, всупереч розуму й аж ніяк не радуючи його своєю появою. Ще на балі Одинцова привернула увагу Базарова.

“Це що за фігура? На інших осіб не схожа”, – цікавиться він із преувеличенной недбалістю. Ганна Сергеевна здалася йому дуже гарною й цікавою молодою жінкою. Він із цікавістю приймає неї приглашение погостювати в її маєтку Нікольському. Базарів і Одинцова проводят разом багато часу: гуляють, розмовляють, сперечаються, – словом, довідаються один одного.

І в обох відбувається перемена. Базарів буквально вразив уяву Одинцової, вона про нього багато думала, їй було по-настоящему цікаво в нього суспільстві “Вона начебто хотіла і його випробувати, і рєбя зазнати”. А що відбувається в душі Базарова? Він по-справжньому закохався!

Це ж справжня трагедія для нігіліста! Валять всі його теорії. І він старается відіпхнути від себе е т о навязчивитті, неприємне почуття, “з негодованием усвідомить романтика в самому собі”. Ганна Сергіївна запрошує його на відокремлені прогулянки в саду, викликає на відверту розмову. Вона домагається визнання в любові.

Базарів не вірить у її любов, але в його душі тепліє надія на взаимность, і він забуває про усім на светі, хоче лише бути з улюбленої, никогтак не розставатися з нею. Але “Одинцовой стало страшно й шкода його”, і вона приймає рішення: “Ні, Бог знає, куди б це повело, цим нельзя жартувати, спокій все-таки проміньше всього на світі”. Отже, Євгеній відкинуть.

Це друга втрата – втрата улюбленої жінки. Базарів дуже важко переживає цю втрату. Він їде додому, хороброрадочно шукає собі заняття й нарешті заспокоюється своєї звичної работої Але Базарову з Одинцовій призначена була ще одна, цього разу послідняя, зустріч. Базарів, смертельно хворий, посилає нарочного до Одинцовой: “Скажи, що кланятися велів, більше нічого не потрібно”. Насправді він сподівається побачити улюблену, почути її голос.

І Ганна Сергіївна приїжджає до нього й навіть привозить із собою доктори Однак приїжджає вона не з любові до Базарову. Вона не кинулася до нього зі слізьми, як бросаются до коханої людини, “вона просто злякалася якимось холодним і томливим переляком”. Базарів понял неї: “Ну, спасибі. Це по – царски.

Говорять, царі теж відвідують умираючих”. Він дочекався своєї недосяжної любимой, і на її руках умирає Євгеній Васильович Базарів. Умирає человекому сильним, вольовим, що не отказались від своїх суджень, не зневіреним, однак самотнім і відкинутим усіма, крім батьків


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Любов і дружба в житті Базарова (по романі І. С. Тургенєва “Батьки й діти”)