Літературний герой у романі “Євгеній Онєгін”
Простежите взаємини героя з іншими персонажами добутку: як він поводиться з різними людьми? Хто про нього говорить і як саме? Як у вчинках проявляються його розум і характер, моральні якості? Як ви думаєте, що думає про свого героя автор і що він хотів сказати, зображуючи його таким? Нарешті, що ви самі можете сказати про героя після всебічного знайомства з ним? Яким він вам представляється? На які думки про життя, про людину він вас навів? Тільки відповівши на ці питання, ви можете сказати собі: я його знаю, він мені зрозумілий.
Приклад твору:
От Онєгін у селі…
– Які перетворення в маєтку він здійснив? Чим вони завершилися?
Ленский. Ще більш, ніж Онєгін, відірваний від національного, народного грунту молодий “напівросіянин” поміщик Володимир Ленский. Вихованець Геттингенского університету1, шанувальник філософа-ідеаліста Канта, він зовсім не знає життя, вірить у щирість і чистоту людських почуттів, в ідеальні відносини між людьми свого кола.
Він поет, захоплений шанувальник і послідовник німецьких поетів-романтиків.
Як Пушкін ставиться до Ленскому і його поетичної Творчості?
* Сноснее багатьох був Євгеній;
* Хоч він людей, звичайно, знав
* И взагалі їх нехтував,-
* Але (правил немає без виключень)
* Інших він дуже відрізняв
* И вчуже почуття поважав.
Як це характеризує самого Онєгіна?
Обоє не могли прийняти вузький духовний мирок провінційного дворянства. Як і Євгенію, Ленскому
* … не подобалися бенкети;
* Біг він їхньої бесіди шумної,
* Їхня розмова розсудливий
* Про косовицю, про провину,
* Про псарню, про свою рідню…
* не цікавив його.
Близькі виявилися друзі й по духовних запитах:
* Меж ними все народжувало суперечки
* И к міркуванню тягло:
* Племен минулі договори,
* Плоди наук, добро й зло,
Ольга. У пориві захопленої відвертості Ленский розповідає своєму другові “любові младую повість”. Він любить Ольгу Ларіну так, “як одна божевільна душа поета ще любити засуджена”. А в портреті Ольги, що малює сам автор роману, немає нічого, що могло б пояснити таке почуття Ленского:
* будь-який роман Візьміть і знайдете, вірно,
* Її портрет: він дуже милий;
* Я колись сам його любив,
* Але набрид він мені безмірно.
Як характеризує Ленского ця “божевільна” любов? Якими художніми засобами підкреслюється романтизм, романтичний мир Ленского? Чи можете ви пояснити послідовність появи героїв роману: Онєгін, Ленский, Ольга, Тетяна?
Тетяна. “Її сестра звалася Тетяна”. Із глибокою ніжністю автор малює портрет дівчини, її виховання, характер, звички. У чернетках роману є строфа, що не ввійшла в остаточний текст:
* Ні дурка англійської породи,
* Ні норовлива мамзель,
* У Росії за статутом моди
* Необхідні досель,
* Не псували Тетяни милої.
* Фадеївна рукою кволої
* Її качала колиска.
У самому романі говориться, що “страшні оповідання” няньки “зимою в темряві ночей зачаровував… серце їй”. Не тільки народна поезія, але й Природа російського села формує характер дівчини. Тетяна виросла у вільній обстановці сільської садиби. Героїні сентиментальних романів Ричардсона, Руссо й г-жи Сталь, безсумнівно, залучали Тетяну своєю гордою самостійністю, незалежним характером, любов’ю до простих людей з народу, готовністю відстоювати право на велике почуття. Батьки не заважали її захопленню романами. Батько “у книгах не видал шкоди” і “не піклувався про те, який у дочки таємний тім дрімав до ранку під подушкою”. Простота, щирість відносин, російські звичаї, привітність і гостинність – у цій патріархальній обстановці формувався характер дівчини із дворянського середовища.
У роман увійшла героїня, що любить, якою захоплюється автор. Чистота й шляхетність, мрійність і захопленість натури, глибока любов до російської природи різко відрізняють її від навколишніх, від миру буяновых і дріб’язкових. Виховання й формування характеру Тетяни протилежні вихованню й формуванню Онєгіна. Там – повний відрив від російського середовища, тут – постійний вплив її. Надалі це визначить взаємини Онєгіна й Тетяни в розвитку дії, вплине на них життєві долі