Лічилки. Ігри. Урок-гра
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ІГРОВИЙ ДИТЯЧИЙ ПІСЕННИЙ ФОЛЬКЛОР
Урок 3
Тема. Лічилки. Ігри. Урок-гра
Мета: активізувати та закріпити знання учнів про усну народну мудрість світу; ознайомити з лічилками та іграми народів світу; розвивати уяву, пам’ять, мислення; виховувати інтерес до усної творчості народів світу.
Обладнання: намисто {на одній стороні кожної намистинки – по 1 букві, що складають слово “фольклор”, на другій – назви жанрів усної народної творчості); підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний
Хто хоче бути красивим – грайся,
Хто хоче бути щасливим – грайся,
Хто хоче бути здоровим – грайся!
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Поміркуйте, яку перлину народної мудрості ми сьогодні з вами відкриємо.
– Отже, починається урок-гра!
III. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь учителя
– Ще одним скарбом народної мудрості є дитяча народна гра. “Як дитина бігає і грається, так їй здоров’я усміхається”, – мовить народна мудрість. Ох і хитра штука гра! Ви вважаєте, що гра – це пустощі? Ба, ні, це своєрідне мистецтво. В іграх відтворено
2. Пригадування українських народних ігор
– Які українські народні ігри ви знаєте? (“А ми просо сіяли”, “Там на горі мак”, “Подоляночка”)
3. Повторення лічилок
– Перш ніж гратися, потрібно обрати ведучого чи якогось героя. Як слід зробити вибір? Для цього існують лічилки.
Лічилки – мініатюрні вірші з чітким ритмом і повною римою; вони допомагають визначити роль учасників гри чи розміщення гравців за групами. Виконують лічилки, як правило, речитативом. Авторами і виконавцями лічилок є самі діти.
– Які ви лічилки знаєте?
В полі – маки, в небі – граки.
Завелися в річці раки.
Стали раки воду пити –
Виходи, тобі водити.
Попіл, попіл, попільниця, а де ж наша зозулиця?
Понад морем літала, синім оком кивала.
А ти, киве, не кивай, а ти з города втікай.
Джміль, оса та бджілка –
Ось і вся лічилка.
– Це ми пригадали українські ігри та лічилки. Кожен народ може похвалитися своїми скарбами, і зараз ми ознайомимося з ними.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Робота над лічилками
– Розгляньте в підручнику, лічилки якого народу там подані.
– Прочитайте спершу пошепки. Про що вона? Яка вона – реальна чи фантастична?
– Потренуйтеся, прочитайте її по складах. Послухаємо її у виконанні кількох учнів.
Аналогічно проводимо роботу з іншими лічилками (другу читають напівголосно, а третю – у парах).
2. Ознайомлення з іграми
– Розгляньте, скільки ігор описано в підручнику. Яких народів це ігри?
З першою грою дітей ознайомлює вчитель.
– Хто може розповісти, як грати у цю гру?
>> Робота по рядах
Кожен ряд має прочитати, підготуватися та пояснити зміст певної гри.
– А тепер настав час пограти у нові ігри (за вибором дітей).
V. Закріплення вивченого матеріалу
>> Робота в зошитах
VI. Підсумок уроку
– Чи сподобалася вам нова перлина фольклору – ігри?
– Чи потрібно гратися? Чому?
– У які з нових ігор можна гратися на перерві?
– Чи корисним було сьогоднішнє заняття? Чому?
– Підготуйтеся до гри “Автоперегони”.