ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ПЛИНЕ БІЛИЙ ЧОВНИК, ХВИЛЕЧКА КОЛИШЕ
Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; сприяти емоційному сприйманню вірша; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; викликати інтерес до творчості Лесі Українки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Кружляло, дзижчало,
Петляло, пищало.
Летіло, дзвеніло,
Гуділо, бриніло.
Сіло, вмостилось.
Трісь! Десь поділось.
2. Гра “Склади речення”
– Об’єднайте слова в одне речення.
Зразок:
Чай,
Дідусь випив чаю, одягнув окуляри і почав читати газету.
Обід, тролейбус, бібліотека.
Друг, кіно, морозиво.
Літо, сім’я, ліс.
Село, бабуся, яблука.
Подвір’я, діти, літак.
Дощик, райдуга, зупинився.
Гречка, поле, пасіка.
Ялинка, заєць, ворог.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “У художньому музеї”
Учні презентують свої ілюстрації до вірша Лесі Українки “Вже сонечко в море сіда…”. Виразно зачитують проілюстровані рядки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– На уроці ми продовжимо ознайомлення
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він у вас викликав?
– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?
2. Словникова робота
Читання кожної колонки згори вниз (“луною” за вчителем) та знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)
Човник | Щогли |
Хвилечка | Тонкії |
Хмаринки | Ряхтить |
Місяченько | Сягають |
– Що спільного між словами першої колонки? (Пестливе значення)
– Знайдіть у підручнику тлумачення слова щогла (с. 49).
Ряхтить – світить тремтливо, нерівно (про світло); блимає, мигтить.
3. Гра “Губи на замку”
Мовчазне читання учнями вірша, кожен – у своєму темпі, при цьому ворушити губами заборонено.
4. Фізкультхвилинка
5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Який пейзаж описує поетеса?
– Який човник вона побачила?
– Як описала спокій моря?
– З чим поетеса порівнює хмаринки?
– Яким ви уявляєте місяць?
– Що видніється вдалині?
– Який заголовок ви могли б дібрати до вірша?
– Знайдіть у тексті вірша слова з пестливим значенням.
– З якою метою їх уживає поетеса?
6. Вправи для розвитку швидкості читання
1) Гра “Хто швидше читає?”.
– Прочитайте рядки про човник; про місяць; про кораблі.
2) Гра “Знайдіть риму” (робота в парах).
Колише – … (дише).
Гойдає – … (повіває).
Крила – … (покрила).
Гуляють – … (сягають).
Срібне – … (дрібне).
Розсипає – … (палає)..
Видніють – … (чорніють).
Здалеченька – … (місяченька).
7. Гра “Квіточка”
Читає учень, на парту якого впала квіточка.
8. Визначення головної думки твору
– Яка головна думка твору?
– Як природа впливала на настрій і почуття поетеси?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам вірш?
– Чим саме?
– Що вас вразило в цьому вірші?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати вірш “Плине білий човник, хвилечка колише…” (с. 49).
Люструвати його.