Л. Н. Толстой. Життя й творчість
1. Короткі біографічні відомості. 2. Трилогія “Дитинство”, “Отроцтво”, “Юність”, становлення типового толстовського героя. 3. Історія появи роману “Війна й мир”. 4. Трагізм головної героїні роману “Ганна Каренина”.
5. Переломний момент у житті Л. Н. Толстого. Великий російський письменник Л. Н. Толстой народився 28 серпня (9 вересня) 1828 року в маєтку Ясна Галявина Крапивинского повіту Тульської губернії у дворянській сім’ї. Товстої дуже рано втратив батьків, і його вихованням зайнялася далека родичка Т. А. Ергольская.
По спогадах самого письменника, його дитинство – це безхмарна й щаслива неповернута пора У дитинстві Л. Н. Толстого оточували дуже гарні й люблячі його люди. Ішли роки, але все, що було пов’язане із цими людьми, спогаду, відчуття й враження назавжди залишилися в серце письменника. Настільки ж тремтливо Л. Н. Толстой ставитися й до дивовижної природи, що оточувала його в дитинстві.
Ясна галявина є не просто місцем, де народився Л. Н. Толстой, але й де він провів найкращі роки у своєму житті, де були написані безліч добутків.
Також всі ці враження були відбиті й в оповіданнях “Рубання лісу” (1855), “Набіг” (1853). Саме на Кавказі Л. Н. Толстой почав роботу над повістю “Дитинство”, що стала початком для створення трилогії “Дитинство” (1852), “Отроцтво” ( 1852-1854), “Юність” ( 1855-1857, повість не кінчена). Більша частина дитячих спогадів були відбиті письменником у першій повести Головний герой “Дитинства” Николенько Иртеньев – це дитина, інтереси якого не виходять за межі сім’ї, йому властиві хлоп’яцтво, безтурботність і веселість. “Отроцтво” – це пора пробудження й розуміння того, наскільки складне життя. У цьому віці в людини з’являється прагнення розібратися не тільки в подіях, які відбуваються довкола нього, але й в оточуючих людях.
Спроба пізнати всі й кожного починає переважати вчеловеке. “Юність” у цей період життя людина вперше замислюється над питанням про сенс життя, складається свій світогляд на навколишній світ. Таким чином, видно, що герой трилогії росте, поступово формується його характер, відношення до навколишнього світу й до людей. Значення цієї трилогії дуже велико в історії творчості Л. Н. Толстого. Саме тут починає проявлятися той самий толстовський герой – людин, що шукає істину, що любить правду, спостережливий і володіє бачення життя не тільки через призму холодного розуму, але й через саме серце й любов.
Це високоморальна людина, що часом нерідко й помилялася, але все-таки прагнув стати краще й справедливіше. Наступний добуток створене Л. Н. Товсто-Вим є одним з найбільших романів російської літератури. У жовтні 1863 року письменник заявив: “Я ніколи не почував свої розумові й навіть всі моральні сили стільки вільними й стільки здатними кработе.
И робота ця є в мене. Робота ця – роман із часу 1810 і 20-х років, що займає мене цілком з осені…”. Це висловлення і є перше згадування про створення знаменитого роману Л. Н. Толстого “Війна й мир”. Читаючи роман “Війна й мир”, дивуєшся його більшим охопленням собь! тий – більше п’ятнадцяти років життя описується в добутку.
У романі задіяно більше шестиста героїв. Перш ніж почати писати цей роман, Л. Н. Толстой вивчив величезну кількість матеріалів часів Вітчизняної війни 1812 року. Прочитав багато газет і журналів того років, де зробив важливі позначки Ці газети й донині зберігаються в бібліотеках. Сама книга – це як якийсь історичний документ, що складається з безлічі документів, листів, спогадів реальних людей. Сам письменник так відгукнувся про свою книгу “Війна й мир”: “…
Коли я пишу історичне, я люблю бути до найменших подробиць вірним дійсності”. Головна проблема роману “Війна й мир” – це питання про те, яке місце в суспільстві займає людина, який зміст його існування. Кожний окремо прагнути внести свій внесок у єдину справу – захист своєї батьківщини й збереження її волі від ” правителів-адміністраторів”. Люди діють не тому що їм наказане з вище, а по своїх внутрішніх переконаннях.
Головна думка роману – це “думка народна”. Л. Н. Толстой намагався написати саме історію народу, розкрити весь його національний характер. І йому вдалося показати всю силу й міць російської людини.
Читаючи цей роман Л. Н. Толстого, ставати зрозуміло, що саме народ є головним творцем і двигуном історії. В 1870-х роках письменник живе в Ясній Галявині й уже працює над новим романом. Це єдиний роман із всіх інших, написаних Л. Н. Толстовим, що був названий ім’ям головної героїні, – “Ганна Каренина” ( 1873-1877). Основна тема добутку стосується сім’ї, хоча по своїй суті його складно назвати сімейним або сімейно-побутовим романом. У цьому романі були поставлені багато важливих питань російського життя того часу.
У наслідку роман “Ганна Каренина” громадськість стала називати саме соціальним романом Все життя того суспільства було побудовано на моделі протиставлення двох сюжетних ліній. З одного боку, це сімейна драма головної героїні, а з іншого боку – ідилія й спокій домашнього життя поміщика Костянтина Левина. Ганна являє собою чоло-століття люблячого, доброго, живучого по велінню серця.
Левин же людина розуму, що думає про вічні питання буття Але він щиро співчуває головній героїні. Ганна не хоче мірятися з навколишнім її лицемірством. Заради любові головна героїня жертвує всім: суспільством, сім’єю, сином, щиросердечним спокоєм. Вона кинула виклик тому середовищу, у якій була вихована – це протест проти закону й світської моралі.
Наприкінці до Ганни приходить страшне розчарування й у любові, і в житті. Все це приводить ктрагедии. В 80-х роках відбувається найважливіший перелом у світогляді самого письменника. Все це відбивається в переживаннях його героїв (повести “Смерть Івана Ілліча” ( 1884-1886), “Батько Сергий” ( 1890-1898, опублікована в 1912), драмі “Живий труп” (1900, опублікована в 1911), в оповіданні “Після балу” (1903, опублікований в 1911).
Л. Н. Толстой описує у своїх добутках соціальна нерівність верств населення: як злидарюють бедние і як вічно святкують богатие. Письменник різко висловлюється й критикує державні інститути, аж до нерозуміння існування науки, суду, інституту шлюбу й різних досягнень Нове розуміння буття Л. Н. Толстой показав у статтях “Про перепис у Москві” (1882), “Так що ж нам робити?” (1906) і в “Сповіді” (1906).
В 1910 році 82-літній Л. Н. Толстой у таємниці від сім’ї їде з Ясної Галявини Але дорога для письменника виявилася занадто довгої й важкою. По шляху Толстої занедужав і зійшов на станції Астапово, а через сім днів письменник умер. Головна мета всього творчого життя Л. Н. Толстого полягає не в рішенні, яких-небудь теоретичних питань, а в прагненні змусити читачів плакати й сміятися, любити саме життя
Схожі твори:
- Л. М. Толстой. Життєвий і творчий шлях письменника, його творчість як найповніший вияв можливостей реалістичної літератури. Духовні й творчі шукання та здобутки митця УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 КЛАС I семестр 1. ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ УРОК № 32 Тема. Л. М. Толстой. Життєвий і творчий шлях письменника, його творчість як найповніший вияв можливостей реалістичної літератури. Духовні й творчі шукання та здобутки митця Мета: ознайомити учнів із духовними та творчими...
- Життя і творчість Л. М. Толстого Народився в садибі Ясна Галявина. Серед предків письменника по батьківській лінії – сподвижник Петра I – П. А. Толстой, одним з перших у Росії графський титул, що одержав. Учасником Вітчизняної війни 1812 р. був батько письменника гр. Н. И. Толстой. По материнській лінії Толстої належав до роду князів Болконських, зв’язаних...
- “Освічений – той, хто розуміє зміст свого життя”. (Л. Н. Толстой). По п’єсі М. Горького “На дні” 1. Творчість Горького. 2. Мешканці “дна”. 3. Питання про зміст життя Питання про сенс життя завжди був дуже важливий для духовного розвитку людей. Розуміння сенсу життя властиво далеко не кожному. Тільки деякі люди можуть у суєті повсякденності знайти й зрозуміти головні складові життя. Свій твір я б хотів присвятити творчості...
- Толстой – майстер зображення внутрішнього стану Кожна епоха по-своєму представляє ідеал людини. На нього впливають різні чинники, здебільшого соціальні. І найвидатниші постаті намагаються вдихнути життя в ідеал своєї епохи. Так, Лев Миколайович Толстой, хоча і вірш; у людську простоту і правду, зображував велику людську єдність і людину на фоні цієї єдності. Проте ця людина була представником...
- Толстой і релігія У дискусіях про ставлення церкві та інтелігенції брав активну участь А. У. Карташов. Він пропонував триматися “у своїй слововживанні” широкого “всеосяжного містичного поняття Церкви як і справу тілі Христовому”, і тоді, стверджував він, може бути головне запитання дебатів – питання про розподіл інтелігенції та церкви: “Мені здається, що правове поняття...
- Знаменитий Л. Н. Толстой Звати його однією з перших називають серед фінських письменників, у яких великий вплив справила російська література, творчість і як особистість Л. М. Толстого, – Юхані Ахо (1861 – 1921), Юхані Эркко (1849 – 1906), Казимира Лейно (1866 – 1919), Теуво Паккалы (1862 – 1925), писав по-шведському До. А. Тавастшерны (1860...
- Про що ж думав Толстой, коли писав “Війну й мир” Переборовши першого розділу “Війни й миру” з їхньою французькою мовою, ми вже не відкладаємо книгу убік. Ми входимо в життя героїв, розділяємо її й не можемо від її відірватися. Але є сторінки, що змушують нас зупинятися й навіть нудьгувати, – на цих сторінках Толстої говорить про своє розуміння історії, викладає...
- Олексій Миколайович Толстой (1883-1945) Письменник широкого діапазону, Олексій Миколайович Толстой залишив глибокий слід у літературі як прозаїк, драматург, публіцист. Його творча доля ще раз переконує в тім, наскільки сприятливе вплив комуністичних ідей на справжнє мистецтво. А. Н. Толстой почав літературну діяльність до Жовтня, але вершини художньої зрілості досяг тільки після революції Художник “великого, коштовного,...
- Лев Толстой майстер зображення внутрішнього стану героїв Що у світі є прекрасніше за людину? Адже вона найдосконаліше творіння цього світу. Можливо, саме тому людина є об’єктом дослідження інших людей. Кожна епоха по-своєму уявляє ідеал людини. На творення цього ідеалу впливають різні фактори, більшою мірою соціальні. І найвидатніші постаті світу людського намагаються вдихнути життя в ідеал своєї епохи....
- Л. Толстой – майстер зображення внутрішнього стану героїв Що в світі є прекрасніше за людину? Адже вона – найдосконаліше творіння цього світу. Можливо, тому саме людина є об’єктом дослідження інших людей. Кожна епоха по-своєму представляє ідеал людини. На творення цього ідеалу впливають різні фактори, більшою мірою соціальні. І найвидатніші постаті світу людського намагаються вдихнути життя в ідеал своєї...
- М. Горький. Життя й творчість 1. Короткі біографічні відомості про письменника. 2. Початок творчого шляху. 3. Перші добутки. 4. Революційної події 5. Вплив Першої світової війни на творчість письменника. 6. Останній незакінчений роман М. Горького. Бережіть себе насамперед – для себе, тоді й людям багато залишиться Л. Н. Толстой Нова епоха історії літератури пов’язана з...
- Л. Н. Толстой “Після балу” Полковник на балі й після балу Л. Н. Толстой “Після балу” Полковник на балі й після балу. В основі оповідання “Після балу” лежить дійсна подія, про яке Толстой довідався, коли студентом жив разом із братами в Казані. Його брат Сергій Миколайович полюбив дочку місцевого військового начальника Л. П. Корейша й збирався на ній женитися. Але після...
- Життя й творчість Н. С. Лєскова 1. Коротка біографічна довідка. 2. Антинігілістичні романи Лєскова. 3. Розквіт творчості письменника. Жанр розповіді. 4. Лісочків і християнство. Н. С. Лєсков народився в 1831 році в маєтку свого батька Горохове, розташованому в Орловській губернії. Дід майбутнього письменника був священиком; батько також учився в семінарії, однак згодом обрав суддівську кар’єру. Лісочків...
- ШЛЯХИ СЫСКАНИЯ СЕНСУ ЖИТТЯ ГОЛОВНИМИ ГЕРОЯМИ РОМАНА “ВІЙНА Й МИР” ШЛЯХИ СЫСКАНИЯ СЕНСУ ЖИТТЯ ГОЛОВНИМИ ГЕРОЯМИ РОМАНА ” ВІЙНА Й МИР” Вище завдання таланта своїм добутком дати людям зрозуміти зміст і ціну життя. В. О. Ключевский В. И. Ленін високо оцінював художню спадщину знаменитого російського письменника Л. Н. Толстого. “У його спадщині є те, що не відійшло в минуле, що...
- Як Л. Толстой розуміє патріотизм? (За романом “Війна і мир”) Патріотизм, на думку Л. М. Толстого, не голосні слова, не гучна діяльність і метушливість, а просте і природне почуття “потреби жертви і жалю при усвідомленні загального нещастя”. Це почуття – спільне в Наташі і П’єра, воно володіло Петею Ростовим, коли він радів, що потрапив у Москву, де незабаром буде бій;...
- Толстой: поет і мораліст Який із двох Толстих, поет чи мораліст, завоював більшої популярності у Європі, було б нелегко визначити. Безсумнівно, у разі, що через поблажливу посмішку буржуазної публіки над геніальною наївністю яснополянского старця прозирає почуття своєрідного морального задоволення: знаменитий поет, мільйонер, одне із “нашого середовища”, більше: аристократ – за моральними спонуканням – носить...
- И. С. Тургенєв. Життя й творчість 1. Сім’я письменника. 2. Початок творчого шляху. 3. Творчий ріст Тургенєва. 4. Вірша в прозі. И. С. Тургенєв народився в Орлі 28 жовтня 1818 року. Сергій Миколайович, його батько, учасник Вітчизняної війни 1812 року, відставний полковник-кірасирів зі стародавнього дворянського роду, женився на В. П. Лутовиновой з розрахунку. Дружина його була...
- М. А. Булгаков. Життя й творчість 1. Шлях до покликання. 2. Шлях письменника. 3. Булгаков-Драматург. М. А. Булгаков народився в 1891 році в Києві в сім’ї професора кафедри західних віросповідань Київської духовної академії А. І. Булгакова. Це був старший син багатодітної сім’ї Булгакових, пізніше в Михайла з’явилися чотири сестри й два брати. Від батьків дітям дісталася...
- ТОЛСТОЙ, Лев Миколайович (1828 – 1910) ТОЛСТОЙ, Лев Миколайович (Толстой, Лев Николаевич – 28.08.1828, маєток Ясна Поляна Тульської обл. – 07.11.1910, станція Астапово Рязансько-уральської залізниці) – російський письменник. “Великий письменник російської землі”, як в останньому листі до Толстого (від 24 червня 1883 р.) назвав його І. Тургенєв, за народженням і вихованням належав до...
- О. М. Толстой. “Петро Перший” історичний роман Історичний роман “Петро Перший” – це невичерпне джерело докладних і дуже цікавих відомостей про петровський час, про соціальні конфлікти, державні і культурні реформи, про побут, долі і людей тієї бурхливої епохи. І що важливіше всього – це джерело образних уявлень про давно збігле життя. Печатка неповторного таланта письменника лежить на...