КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Л. КОСТЕНКО

УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XX – ПОЧАТКУ XXI СТОЛІТТЯ. ПОЕТИ-ШІСТДЕСЯТНИКИ

Л. КОСТЕНКО

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ

До теми “Фольклорна основа сюжету роману у віршах Л. Костенко “Маруся Чурай””

1. Хто така Маруся Чурай, про яку розповідає у своєму романі Л. Костенко?

Це легендарна українська піснярка, авторка популярних пісень, які стали народними: “В кінці греблі шумлять верби”, “Засвіт встали козаченьки, “Віють вітри, віють буйні”, “Грицю, Грицю, до роботи” та ін.

2.Як

називають Марусю?

3.Які відомості дійшли до нас про Марусю Чурай?

За переказами, Маруся Чурай народилася у 1625 році в родині урядника Полтавського добровільного козачого полку Гордія Чурая, людини хороброї, чесної, палкого патріота України. У сутичці зі шляхтичем, який знущався жорстокозпростих українців, запальний Чурай убив кривдника й змушений був тікати на Січ. Брав участь у повстанні під проводом Павлюка і загинув у битві під Кумейками у 1637 році. Після смерті батька Маруся з матір’ю жили в Полтаві.

Легенда наділяє дівчину неабиякою вродою, музичним і поетичним талантом, чарівним голосом

та великим коханням, яке закінчилося трагічно. Маруся мала багато залицяльників, серед яких був молодий козак Іван Іскра, але своє серцевона віддала Грицькові Бобренку. Гриць брав участь у Визвольній війні під проводом Б. Хмельницького, обіцяв Марусі повернутись. Дівчина чекала на нього4роки. Проте коли Гриць повернувся до Полтави, він вже не звертав на неї уваги, бо покохав іншу, Галю із заможної полтавської сім’ї. Зраджена дівчина не витримала цього та вирішила отруїти себе зіллям, що вона таємно взяла у місцевої бабусі-відьми, але його ненароком випив Гриць. Її засуджують до страти, та Іван Іскра встиг привезти помилування від гетьмана. Змучена докорами сумління, Маруся померла у віці 28 років від сухот.

4.Чи можемо ми вважати Марусю Чурай історичною особою?

Ні, бо ніяких письмових документальних підтверджень про її життя немає. Біографію легендарної поетеси могли б засвідчити лише відповідні судові акти Полтавського магістрату, але вони згоріли під час пожежі.

5.Яка пісня-балада Марусі Чурай зазнала багатьох літературних обробок?

6.Хто із дослідників і письменників збирав матеріал про Марусю Чурай?

7.Хто з письменників за мотивами пісні-балади Марусі Чурай “Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці” створив свої літературні версії?

8.Яке символічне значення образу Марусі Чурай для українців?

Постать Марусі Чурай пов’язують із початком розвитку української поезії і пісні за козацьких часів. Отже, Маруся Чурай – символ пробудження української народної пісні; символ України, українського народу; великої сили волі; співочої душі України; пісенного таланту українського народу; відплати за зраду; великого жіночого болю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Л. КОСТЕНКО