Історія любові в “Чистому понеділку” И. А. Буніна
1. Образи головних героїв. 2. Моральні шукання героїні. 3. Трагічний фінал добутку. И. А. Бунін уважав оповідання “Чистий понеділок” одним із кращих своїх добутків. Насправді не можна поставитися до цього оповідання з байдужістю. Сюжет оповідання порівняно простий.
Мова йде олюбви. Але історія любові зовсім неординарна. Взагалі у творчості Буніна ми зустрічаємо її особливе сприйняття. Це прекрасне почуття найчастіше не приносить радості, не робить людей щасливими, навпроти, змушує мучитися й страждати.
Любов стає випробуванням долі
Вони молоді, гарні, багаті. “Ми обоє минулого багаті, здорові, молоді й настільки гарні собою, що в ресторанах, на концертах нас проводжали поглядами”. Їх можна назвати теперішніми улюбленцями долі. Позбавлення й прикрості не знайомі їм Ми знаємо, що закохані часто їздили обідати в “Прагу”, в “Ермітаж”, в “Метрополь”. Молоді люди могли б просто насолоджуватися
Але все відбувається зовсім інакше. Практично відразу, на самому початку оповідання ми починаємо передчувати трагічну розв’язку Про це не говорить прямо автор. Він тільки дає читачам можливість звернути увагу на те, що недоговорено, на те, що тільки лише мається на увазі. Дуже важливо, що головний герой не знає, до чого ведуть їхні відносини з дівчиною. Втім, парубок уважає, що про це краще не думати Він більше прагматичен, воліє жити сьогоднішнім днем, одержати від сьогодення якнайбільше радості.
А дівчина навідріз відмовляється говорити про майбутнє. “Чим це повинне скінчитися, я не знав і намагався не думати, не додумувати: було даремно – так само, як і говорити з нею про це: вона раз назавжди відвела розмови про наше майбутнє… “, повідомляє оповідач Головна героїня оповідання із самого початку здається дивної, не схожої на інші. Вона вчиться на курсах. Але, очевидно, чіткого подання, заради чого це робить, не має.
Не випадково вона досить розпливчасто відповідає на запитання, навіщо вчиться. Дівчина говорить: “А навіщо все робиться на світі? Хіба ми розуміємо що-небудь у наших учинках? ” У такій відповіді ховається дуже важливий філософський підтекст.
Героїня намагається знайти сенс життя, але це їй не вдається. Можливо, саме тому вона вирішує знайти порятунок у релігії, іде в монастир. Головна героїня любить гарні речі. Вона здається розумної, здатна підтримати розмову на кожну тему Але з іншого боку, вона майже повністю занурена у свій внутрішній мир. А мир зовнішній здається їй менш цікавим: “Схоже було на те, що їй ніщо не потрібно: ні квіти, ні книги, ні обіди, ні театри, ні вечері за містом…
“. Дівчина веде такий спосіб життя, що, як здається, прийнятий у суспільстві. Але їй самої хочеться чогось іншого. Головний герой не може не замислюватися про те, наскільки дивні й незрозумілі їхні відносини. Дівчина не думає про шлюб, не бажає стати дружиною й матір’ю Вона чесно говорить про це.
Головна героїня одночасно тягнеться до розкішного життя й заперечує неї. Це протиріччя її натури здається дивним і незрозумілим. Дівчині властивий інтерес до релігії.
Вона відвідує церкви, неї тягне в кремлівські собори. Але разом з тим її не можна назвати особливо набожної, адже вона веде світський спосіб життя, ні в чому себе не обмежуючи. Однак зовсім зненацька дівчина йде вмонастирь. Вона нікому нічого не пояснює. Просто залишає звичне життя й свого улюбленого.
Учинок дівчини виявився зовсім несподіваним для парубка. Онне може зрозуміти поводження своєї улюбленої. І в черговий раз замислюється над її вчинком, не знаходячи йому пояснення Герої оповідання розсталися на досить тривалий строк. Парубок побачив свою кохану тільки через два роки.
Про що говорить нам назва оповідання? Парубок довідався про релігійність дівчини в переддень чистого понеділка. Раніше він навіть не замислювався про те, що його кохана так цікавиться релігією. Цей поводження молодої дівчини здається нам читачам, дивним відкриттям Може бути, героїня вважає своє життя гріховної, і хоче знайти в монастирі порятунок для своєї душі. Адже життя дівчини було повно розваг, воно відвідувала театри, ресторани, багато веселилася.
Героїня знаходить у собі сили відмовитися від усього, що було їй звично й дорого. Замість веселощів і радості вона вибирає життя в монастирській обителі. Втім, якщо згадати, що дівчина з байдужністю ставилася до того, що оточувало її, не прийде дивуватися її вчинку.
Навіть любов не удержала дівчину від постригу в черниці. Чим же була для неї любов? Чимсь тимчасовим, неважливим, суєтним? Фінал оповідання залишається відкритим. “Чистий понеділок” трагичен по своїй суті.
Він особняком коштує у творчості Буніна, тому що тут закохані розстаються не по злій волі долі. Дівчина сама вибирає свій шлях. Ніхто й ніщо не заважало молодим людям Вони могли б бути щасливі, повністю розчиняючись друг у другу. Але вийшло по-іншому. Може бути, головна героїня була не в змозі зрозуміти й оцінити настільки прекрасне й піднесене почуття?
Або в її душі не було місце любові взагалі, адже героїня як би живе у своєму власному світі. Що для неї є головним, ми не знаємо, а можемо тільки лише припускати. Насправді мало що відомо про головну героїню й із працею розуміємо її.
Можна сприймати її щиросердечні роздирання як свідчення внутрішньої незадоволеності реальним життям. Але, може бути, навпаки, вона давно визначила, у чому зміст її життя. І поступово йшла до бажаного результату. Звичайне життя не залучало дівчину, вона очікувала чогось більшого. Релігія для неї виявилася більше важливої, чим звичні справи й радості.
І в цьому зв’язку любов до чоловіка здалася дівчині менш важливої, чим любов до бога. Звичайно, тільки неабияка натура може відмовитися від звичних мирських радостей Дівчина, безумовно, є особистістю сильної й неординарної. Вона шукає свій власний сенс життя. І відхід у монастир здається їй правильним рішенням, адже тепер суєта простій і вульгарного життя не буде мати рівно ніякого значення.
Оповідання не може не викликати почуття смутку в читача. Але разом з тим оповідання змушує задуматися про те, наскільки унікальний, неповторний і незрозумілий може бути людина для навколишніх. Саме такий і є головна героїня. Вона несхожа ні на кого У неї – свій власний вибір.
І рішення дівчина приймає самостійно, не запитуючи ні в кого ради, не маючи потребу в схваленні навколишніх. Однак не можна не визнати, що головна героїня не настільки вуж ідеальний. Адже її вчинок виявився жорстоким ударом для парубка Він страждає від розлуки зі своєї улюбленої. Дивно, але ми довідаємося, що дівчина також випробовує борошна від розставання. Адже в листі вона пише: “Нехай бог дасть сил не відповідати мені – даремно длить і збільшувати наше борошно…
“. Так заради чого дівчина вибрала свій шлях? Заради чого вона зважилася зламати життя свого улюбленого? Можна зробити висновок, що вона почувала себе нещасної.
І вирішила порвати з миром, щоб назавжди забути про усім, що з ним зв’язане. Оповідання Буніна “Чистий понеділок” розповідає нам про складність людського життя Роль цього добутку в російській літературі дуже велика. Завдяки йому ми одержали можливість довідатися про те, наскільки трагичен може бути фінал історії любові
Схожі твори:
- “Хвороба любові невиліковна…” (А. С. Пушкін). Оповідання И. Буніна “Чистий понеділок” 1. Загадкове почуття любові. 2. Мотив смерті у творах Буніна. 3. Особливості поетики оповідання “Чистий понеділок”. Усе, що стосується любові, завжди здавалося людям незрозумілим і загадковим Це дивне почуття змушує людини робити шаленості, або просто робить його счастливейшем зі смертних. Але неможливо осягти любов, неможливо пояснити причини її появи й...
- Тема любові в циклі оповідань И. А. Буніна “Темні алеї” 1. Тема любові у творчості Буніна. 2. Художня концепція циклу. 3. Любовна драма “Темні алеї” уважаю, може бути, найкращою моєю книгою в змісті стислості, жвавості й взагалі літературної майстерності. И. А. Бунін У цикл “Темні алеї”И. А. Буніна, що вийшов у Нью-Йорку в 1943 році, входило одинадцять оповідань Повністю збірник...
- Тема любові в прозі И. А. Буніна 1. Коротка біографія Буніна. 2. Тема любові в російській літературі. 3. Оповідання “Граматика любові”. 4. Філософія любові в “Сонячному ударі”. 5. Гармонія почуттів закоханого в “Темних алеях”. 6. Многоликость бунинской любові. Щасливий я, коли ти блакитні Очі піднімаєш на мене: Світять у них надії молоді – Небеса безхмарного дня. И....
- Історія любові та історія України у романі Л. Костенко “Маруся Чурай” Творчість Ліни Костенко разом з творами Дмитра Павличка освітила дорогу в літературу цілій когорті молодих талантів, які відтоді прибрали наймення “шістдесятників”. її поетична зоря не згасає й ніколи не згасне на літературному обрії, бо це талант дужий і яскравий. Пречудова лірика Ліни Костенко полонить душу, примушує хвилюватись, мріяти, любити. Добротою,...
- Тема любові у творчості И. А. Буніна Трагедія й поезія любові оспівані А. И. Буніним у багатьох добутках. Надовго залишаються в пам’яті читача “Сонячний удар” і “Легкий подих”, “Митина любов” і, звичайно, збірник оповідань “Темні алеї”. Прекрасні жіночі образи, глибокий психологізм автора, проникнення в таємниці Алл С о ч. Р У людської душі, ніжність і тремтливість почуття,...
- Філософія любові в оповіданнях Сонячний удар, Чистий понеділок Буніна І. А Життя без ілюзій – от рецепт щастя. А. Франс У творчості Буніна можна виділити трохи головних тим, які особливо хвилювали письменника й, можна сказати, поміняли один одного. Перший період творчості Буніна був присвячений головним чином зображенню російського села, жебрачці й убогої. Всі симпатії автора в сільських оповіданнях були на боці...
- Історія любові Євгенія Онєгіна Роман “Євгеній Онєгін” створений з дивною тонкістю поетичної майстерності, що знайшло вираження й у композиції й у побудові сюжету, і в ритмічній організації роману. А. С. Пушкін створив роман у віршах, подібно поемі Байрона ” Дон Жуан “. Головний герой добутку А. С. Пушкіна – молодий, привабливий, дуже недурна людина,...
- Тема любові в прозі І. А. Буніна (на прикладі оповідання “Сонячний удар”) Російська література відрізнялася незвичайною цнотливістю. Любов у поданні російської людини й російського письменника – почуття в першу чергу духовне. Бунін в “Сонячному ударі” принципово переосмислює цю традицію. Для нього почуття раптово виникаюче між випадковими попутниками на пароплаві, виявляється настільки ж безцінним, як і любов. Причому саме любов і є це...
- Поезія любові (по добутках А. И. Куприна й И. А. Буніна) Але коли для щирої любові Страждання завжди необхідно, Те, видно, уже такий закон долі. Навчимося зносити його з терпеньем… В. Шекспір Л. Н. Толстой говорив, що скільки серць, стільки й пологів любові. Це дуже вірно. Я прочитала багато книг про любов, насамперед російську класику (особливо сподобалися мені повісті й оповідання...
- Романтична історія любові Володимира й Маші …Владимир Дубровский і Маша Троекурова рано втратилися своїх матерів. Дітьми вони грали разом, і вже тоді Маша обіцяла бути красунею. Володимира віддали виховуватися в Петербург, а Маша росла на очах батька. Зустрілися молоді люди при сумних обставинах. Володимир покинув Петербург і повернувся в маєток батька, коли довідався, що Андрій Гаврилович...
- Скорочено “Граматика любові” Буніна Хтось Івлєв їхав один раз на початку червня в далекий край свого повіту. Їхати спочатку був приємно: теплий, тьмяний день, добре торована дорога. Потім погода поскучнела, натягнуло хмар, і коли спереду здалося Село, Івлєв вирішив заїхати до графа. Старий, що орав біля села сказав, що будинку одна молода графиня, але...
- Леді Макбет Мценского повіту – історія любові й злочинів Катерини Ізмайловій Дочка простолюду, що успадкувала й народний розмах страстей, дівчина з бідної сім’ї стає бранкою купецького будинку, де немає ні звуку живого, ні голосу людського, а є тільки коротке стьобання від самовара в опочивальню. Перетворення знемагаючої від нудьги й надміру сил мещаночки відбувається тоді, коли на неї звертає увагу повітовий серцеїд...
- Яку роль у п’єсі На дні грає історія любові Васька Попелу? Дуже часто сюжет драматургічного добутку будується на любовній історії (“Русалка” О. С. Пушкіна, “Гроза” і “Безприданниця” А. Н. Островського, “Іванов” А. П. Чехова й т. д.), тому що в любові герої можуть яскраво й цікаво виявити свої характери, переконання й т. п. Любовна сюжетна лінія є й у п’єсі “На...
- Історія любові у романі Л. Костенко “Маруся Чурай” Творчість Ліни Костенко разом з творами Дмитра Павличка освітила дорогу в літературу цілій когорті молодих талантів, які відтоді прибрали наймення “шістдесятників”. її поетична зоря не згасає й ніколи не згасне на літературному обрії, бо це талант дужий і яскравий. Пречудова лірика Ліни Костенко полонить душу, примушує хвилюватись, мріяти, любити. Добротою,...
- Історія любові Маші й Гринева Один з головних героїв роману Гринев-мемуарист, що після закінчення багатьох лет після описуваних подій порахував необхідним представити на суд читача події двох років його юнацького життя. Ці два роки життя надовго запам’яталися Гриневу насамперед своїми дивними приятельськими відносинами з Пугачовим. Більше того, за цей короткий період часу він помітно змужнів,...
- Чому жодна історія любові в житті Печорина не мала щасливого кінця? Як хитро в діві простодушної Я мрії серця обурював! Любові мимовільної, безкорисливої Безневинно зрадилася вона… Що ж груди тепер миючи повна Тугою й нудьгою ненависної?… О. С. Пушкін У романі “Герой нашого часу” Лєрмонтов ставить перед собою завдання описати характер головного героя. Це завдання автор відкрито формулює в передмові до...
- Романтичная історія любові в повісті Пушкіна “Дубровский” Олександр Сергійович Пушкін – великий росіянин національний письменник. У його творчості відбилися волелюбність, патріотизм, мудрість і гуманні почуття російського народу, його могутніх творчих сил. Пушкіна був співаком і натхненником визвольного руху свого часу, і ці думки знайшли відбиття у всій його творчості. Герой роману “Дубровский”, мстячи за батька, у якого...
- Аналіз вірша І. А. Буніна “Забутий фонтан” Серед поетів “срібного століття” мені більше подобається І. А. Бунін, тому що він виражає свої почуття, думки, преживания дуже легко й краисиво. Бунін уважається найкращим поетом, кторий так легко звертається із сонетами. У Буніна самою улюбленою формою вірша був сонет, і може бути тому його вірші дуже легко сприймаються слухачем....
- Скорочено “Гарне життя ” Буніна Повість И. А. Буніна Гарне життя – автобіографія простій росіянці жінки, але жінки, головною метою якої були гроші; цьому ідолові вона присвятила все своє життя. Оповідання ведеться від імені героїні. З перших рядків повести героїня заявляє: Моє життя гарна була, я, чого мені жадалося, усього домоглася. З дитинства героїня була...
- За оповіданням М. Хвильового “сентиментальна історія” Проаналізуйте жіночий образ у новелі “Сентиментальна історія”. Жінка в пореволюційному суспільстві У творчості М. Хвильового жіночі образи мають особливе значення. Відомо, що в Україні завжди панував культ жінки. Матір, кохана, Берегиня роду й споконвічних традицій – таким постає образ жінки зі сторінок письменників-класиків. А якою бачить жінку М. Хвильовий? У...