I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО “БАБА ВІХОЛА”, “ПРЯЛЯ”
II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 77. I ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО “БАБА ВІХОЛА”, “ПРЯЛЯ”
Мета: продовжити ознайомлення учнів з поезією Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Віл
Вовну, вату, верболіз.
Вперся віл, і впало з воза
Вісім в’язок верболозу.
Ю. Кругляк
2. Додайте склад або букви, утворіть слова!
Очі – (ов)очі;
Рій – (об)рій;
Він – (дз)він;
Міль – (5ж)міль;
Кіл – (со)кіл;
Так – (лі)так;
Парк – парк (ет);
Жир – жир(аф);
Доба – доба (вка);
Крок – крок(одил);
Лимон – лимон(ад);
Кит – кит (иця).
3. Читайте! Помічайте! Продовжте!
Рано – нора; мило – ломи; мара – рама; сосна – насос; банка – кабан; Марко – комар; товар – варто; терка – катер; наказ – казна;
4. Продовжуй!
Дощ – як хлопчик по стежині:
Туп – (туп-туп).
І гуркоче грім у небі:
Го – (го-го).
Блискавиця б’є по хмарі:
Бу – (бу-бу).
Дзюркотить вода у річці:
Хлюп – (хлюп-хлюп).
Д. Мостовий
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на краще виразне читання вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку.
– Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик свій кожух.
Вдіває лиска рукавички,
Співають весело синички.
Ведмідь в барлозі вже дріма…
Яка пора, скажіть?.. (Зима).
– Які слова допомогли вам відгадати загадку?
– Сьогодні ми прочитаємо вірші Ліни Костенко, які вона присвятила чарівниці-зимі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Л. Костенко “Баба Віхола”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш? Хто його головна героїня?
2) Словникова робота.
А) Довідкове бюро.
Вештатися – ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити де-небудь.
Б) Читання стовпчиків слів “буксиром”, в парах, скоромовкою.
Решето метальній
Ситечко вешталась
Порожньо добрії
Фізкультхвилинка
3) Читання вірша учнями “ланцюжком”.
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– На чому приїхала баба Віхола? Що вона робила в селі?
– Серед виділених у вірші слів знайдіть ті, які наповнюють описану картину звуками, кольорами, рухом.
– Прочитайте слова, якими поетеса описала віхолу як людину.
– Поміркуйте, чому віхолу названо сивою. Як ви розумієте вислів на метальній мітлі приїхала?
– Простежте, як поетеса зображує грізний характер баби Віхоли й водночас її добрі наміри.
5) Робота в групах.
– Вірш закінчується крапками. Спробуйте скласти його продовження. Розкажіть, як відпочивала баба Віхола.
2. Опрацювання тексту І. Нечуя-Левицького
Самостійне читання тексту учнями.
– Яку картину ти уявляєш, читаючи ці рядки.
– За допомогою якого порівняння письменник описує дії вітру? Чому він обрав саме такий образ?
3. Опрацювання вірша Л. Костенко “Пряля”
1) Гра “Рибки”. Читання вірша учнями мовчки.
– Чи здогадалися ви, про яку прялю йдеться?
2) Робота в парах.
– Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи – довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире). Які рядки прочитаєте з інтонацією перелічування?
3) Читання вірша учнями вголос.
– Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?
– Що пряля вже встигла зробити?
– Які картини викликають у вашій уяві слова: сніг іді-іде-іде, а вона пряде й пряде; вже напряла хуртовин на шапки для верховині
– У якому вірші Ліни Костенко снігопад найбільш подібний до зображеного в тексті Івана Нечуя-Левицького? Поясніть свою відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які вірші читали на уроці?
– Хто їх автор?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити один з віршів напам’ять.