Гімнастика жінок у другій половині вагітності
При нормальній вагітності в організмі жінки відбуваються зміни, які є вираженням пристосування материнського організму до нових умов існування, пов’язаним з розвитком плода. Під час вагітності всі органи функціонують нормально, але з підвищеним навантаженням. Здорова жінка звичайно переносить вагітність легко, але при недотриманні правил харчування, гігієнічних вимог, перевтомі й інших сприятливих факторах зовнішнього середовища функції організму можуть порушуватися й виникають різні уськладнення.
Під час вагітності необхідні
Фізкультура має винятково важливе значення для збереження й зміцнення здоров’я вагітних жінок. Спостереження показують, що в жінок, що займаються під час вагітності спеціальною гімнастикою, пологи протікають швидше й легше. Під час пологів і в післяпологовому періоді в них рідше спостерігаються уськладнення.
Користь жінкам фізичні вправи приносять
У жіночій консультації жінок попереджають, що займатися фізкультурою можна тільки в тих випадках, коли вагітність протікає нормально. Спеціальні вправи при нормально, що протікає вагітності, особливо корисні тим жінкам, які ведуть переважно сидячий і малорухомий спосіб життя.
Протипоказанням до занять фізкультурою є: гострі стадії захворювань серцево-судинної системи з розладом кровообігу, туберкульоз легенів у фазі загострення, а також при уськладненні плевритом і ін., всі гострі запальні захворювання (ендометрит, тромбофлебіт і ін.) , хвороби бруньок і сечового міхура (нефрит, нефроз, пиелоцистит) , токсикози вагітних, кровотечі під час вагітності.
Варто пам’ятати, що навіть добре треновані спортсменки при заняттях фізкультурою під час вагітності повинні дотримувати більшої обережності. До змагань такі жінки не допуськаються, тому що крім фізичного навантаження, у них виникає при цьому нервова напруга, що може привести до переривання вагітності.
Фізичні вправи зручно проводити ранком, незабаром після сну, при цьому вагітна повинна бути в зручному одязі. Для занять фізкультурою приділяється (найчастіше в жіночій консультації) спеціально обладнане приміщення з гарною вентиляцією й висвітленням. Заняття фізкультурою серед вагітних, що перебувають на обліку в жіночій консультації, можуть здійснюватися двома способами: груповим і самостійно індивідуально в домашніх умовах. При останньому способі вагітна повинна кожні десять днів відвідувати лікаря по лікувальній фізкультурі (методиста) , що здійснює лікарський контроль і перевіряє правильність виконання вправ.
Розроблено методику лікувальної фізкультури для вагітних, котра є простий, не важкої для засвоєння й ефективної. У підборі вправ звернена увага на ті, які розвивають диафрагмальное подих, зміцнюють м’яза живота й промежини, що активно беруть участь у родовому акті. Ськладено комплекси вправ для жінок з різними строками вагітності: до 16 тижнів, від 16 до 24, від 24 до 32, від 32 до 36 тижнів, а також у періоди другий-третьої, четвертой-пятой і шостий-сьомий тижнів після пологів. Нижче наведені комплекси вправ для жінок у другій половині вагітності.
Перший комплекс вправ (для жінок зі строком вагітності від 24 до 32 тижнів) .
Перед вправами пройтися розміряним кроком.
1-е вправа. Вихідне положення: основна стійка, руки на поясі. На вдиху відвести лікті назад, підняти голову, злегка прогнути тулуб. На видиху повернутися у вихідне положення. Повторити три-чотири рази.
2-е вправа. Вихідне положення: основна стійка, руки на поясі. При рівномірному подиху виставити ногу вперед і убік, потім зігнути її в коліні, при цьому інша нога втримується на ноську. Після цього повернутися у вихідне положення (тулуб тримати вертикально, спина випрямлена) . Повторити по черзі два-три рази кожною ногою.
3-е вправа. Вихідне положення: основна стійка, руки на поясі. На видиху нахилитися вперед, на вдиху повернутися у вихідне положення. Повторити три-чотири рази.
4-е вправа. Вихідне положення: коштуючи, ноги на ширині плечей. На видиху нахилитися до лівої ноги, розслабивши м’яза плечового пояса. На вдиху повернутися у вихідне положення. Повторити поперемінно три-чотири рази в кожну сторону. Вправа робити зі злегка зігнутими ногами.
5-е вправа. Вихідне положення: коштуючи, ноги на ширині плечей, руки в грудей зігнуті в ліктях. На вдиху повернути тулуб уліво, розвівши руки в сторони. На видиху повернутися у вихідне положення. Повторити по черзі два-три рази в кожну сторону.
6-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах, руки уздовж тулуба. На вдиху підняти таз і втягти задній прохід. На видиху опустити таз і розслабити м’яза промежини. Повторити три-чотири рази.
7-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, руки уздовж тулуба. При рівномірному подиху підняти праву ногу догори, зігнувши її злегка в коліні, потім повернутися у вихідне положення. Повторити по черзі по двох-трьох разу кожною ногою.
8-е вправа. Вихідне положення: сидячи, ноги витягнуті, обпертися на руки позаду. При рівномірному подиху зігнути ноги в колінах, потім розвести коліна й з’єднати їх, після чого повернутися у вихідне положення. Повторити три-чотири рази.
9-е вправа. Ходьба протягом 30-40 секунд у помірному темпі (тулуб і руки розслаблені, подих поглиблене) .
Другий комплекс вправ (для жінок зі строком вагітності від 32 до 36 тижнів) .
Перед вправами пройтися розміряним кроком.
1-е вправа. Вихідне положення: основна стійка. При вдиху розвести руки в сторони на рівні плечей, долонями вперед. На видиху повернутися у вихідне положення. Повторити три-чотири рази.
2-е вправа. Вихідне положення: основна стійка, руки на поясі. При рівномірному подиху виставити ногу вперед і убік, зігнути її в коліні (іншу ногу втримувати на ноську) ., потім випрямитися й повернутися у вихідне положення. Повторити те ж по черзі кожною ногою два-три рази. При вправі тулуб тримати вертикально, спина випрямлено.
3-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, руки відведені в сторони, долонями нагору. На виході повернути тулуб уліво (таз залишається на місці) , покласти праву руку на ліву. На вдиху повернутися у вихідне положення. Повторити по черзі два-три рази в кожну сторону.
4-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах, руки уздовж тулуба. На вдиху підняти таз і втягти задній прохід. На видиху опустити таз і розслабити м’яза промежини. Повторити три-чотири рази.
5-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, руки уздовж тулуба. При рівномірному подиху підняти праву ногу догори, злегка зігнувши в коліні, потім повернутися у вихідне положення. Повторити по черзі кожною ногою два-три рази.
6-е вправа. Вихідне положення: лежачи на спині, руки уздовж тулуба. При рівномірному подиху зігнути ноги в колінах, наближаючи їх до живота, потім, підтримуючи ноги руками, розвести коліна в сторони, після чого звести коліна разом і повернутися у вихідне положення.
7-е вправа. Пройтися протягом 30-40 секунд у помірному темпі (тулуб і руки розслаблені, подих поглиблене) .
Зазначені фізичні вправи не тільки зміцнюють загальне фізичне здоров’я вагітної жінки, але й сприяють попередженню слабості родової діяльності.
Не менше значення фізична культура має в післяпологовий період. Дотримання правильного рухового й гігієнічного режиму допомагає зміцнити організм, підсилює його опірність до багатьом захворюванням.
Медичною наукою встановлено, що кількість уськладнень у післяпологовому періоді значно менше в жінок, що займаються фізичною культурою.
Фізичні вправи в післяпологовому періоді можна починати через два дні після пологів. Однак вони вимагають строго індивідуального підходу й обов’язкового спостереження лікаря. Після виписьки з родильного будинку фізичні вправи можна продовжувати й у домашніх умовах.
Список використаної літератури.
1) . Л. С. Персианинова, И. В. Ільїна “Довідник по акушерству й гінекології” , М., “Медицина” , 1980.
2) . В. А. Епифанова “Лікувальна фізична культура. Довідник” , М., “Медицина” , 1988.
3) . В. П. Пичуев “Щоб бути здорової” , М., “Знання” , 1985.