Ганс Шнір – герой роману Г. Бьолля “Очима клоуна”

Роман Бьолля можна назвати сповіддю. Розповідь у ньому ведеться від першої особи, і всі події показані крізь призму свідомості героя, “очима клоуна”. Сама його професія екзотична і загадкова: ніхто не знає життєвої природи клоуна. Белль спеціально використовує контраст між блазнівським призначенням героя і його трагічним світосприйняттям. Г. Ш. вважає себе клоуном за покликанням, він з дитинства обрав цю професію. Батько, багатий промисловець, і мати, ханжа, виступала під час війни за боротьбу з “жи-довствующімі янкі”, а після війни

стала главою комітету з примирення расових протиріч, сприймають рішення сина стати клоуном як виклик відбився від стада підлітка. І вони не так вже не праві. Г. Ш. – Людина з трагічно надломленої душею – кидає виклик післявоєнної реальності, в якій так незатишно жити.

Г. Ш. – самий нормальний чоловік у романі, мислячий і любить, але з усіх спогадів дитинства в його пам’яті залишаються не обличчя батьків, що викинули його зі свого життя, а обличчя незнайомого хлопчика-сироти, що підірвався на фауст-патроні, і обличчя шістнадцятирічної сестри, що пішла за наполяганням батьків у війська ППО та загиблої

в останні дні війни. Г. Ш. як ніби притягує до себе нещастя. Роман починається з кінця його сповіді, коли Г. Ш. покинула єдина улюблена жінка. Марі пішла до шкільному приятелю Г. Ш., ревному католику і вульгарного обивателю, щоб жити з ним у спокої і благополуччя. Г. Ш. з його щирістю і прямотою нікому не потрібен. Тому він – клоун, блазень. Його лицедійство – професійна гра, протиставлена життєвому лицемірству оточуючих. Єдине, до чого Г. Ш. не вміє ставитися з гумором, це його власне життя, його самотність, його зруйнована любов. Тому він починає пити, і суспільство, траві, коли він був ще сильний, майже з радістю викидає Г. Ш. зі своїх лав. Г. Ш. опиняється на вулиці і розігрує свої номери перед перехожими, які кидають у його капелюх монетки. Багато в чому цей герой схожий на свого побратима з повісті Д. Селінджера “Вище крокви, будівничі!” (1959), який налякав міщанську рідню своєї нареченої дивними поглядами на світ і фразою о. тому, що найцінніше в світі – це дохла кішка, тому що вона не має ціни.

Роман Бьолля мав неймовірний успіх у читачів, але критика прийняла його в багнети, а католицьке духовенство зрадило письменника анафемі. У Росії великою популярністю користувалася інсценування роману, здійснену в 1968 році в Театрі ім. Моссовета. Її авторами були драматург Б. Норд і актор Бортніков, який зіграв роль Г. Ш.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ганс Шнір – герой роману Г. Бьолля “Очима клоуна”