Дух його могутній йшов вперед, де краса, добро і правда вічні… (За творчістю Ф. Шіллера)

Ф. Шіллер належав до покоління письменників бурі і натиску, чиї твори завжди були пройняті силою, емоційністю пориву бунтує героя. Але, як писав В. Г. Бєлінський, не з книжок почерпнув Шиллер свою ненависть до приниження людської гідності в сучасному йому суспільстві: він сам, ще дитям і юнаком, перестраждав хворобами суспільства і переніс на собі вплив його застарілих форм… Саме тому вже перша драма письменника Розбійники вразила читачів глибиною почуття, енергією і силою, непорушним прагненням до правди і справедливості.

Герої твору

– не стільки розбійники, скільки організований загін народних месників. Це досить освічені люди, яких життєві невдачі, розчарування і образи, пристрасна жага роботи і прагнення до змін привели на шлях розбою.

З них особливо виділяється головний герой – благородний розбійник Карл Моор. Свою частку здобичі він роздає бідним, але якщо йому представляється випадок пустити кров поміщику, що б’ються шкуру із своїх селян, або провчити неробу в золотим галуном, який криво тлумачить закони… тут, братику ти мій, він у своїй стихії. Тут ніби рис вселяється в нього… Шкодує, що згасла в душах людей сяюча

іскра Прометея, герой виступає проти несправедливих законів, які панують у світі, де змушують повзти равликом і того, хто міг би злетіти орлом. Прагнення до правди і справедливості керує всіма вчинками героя. Так, коли його загін нападає на карету графа, в якій знаходиться адвокат, що виграє судові справи завдяки своїм підступам і плутні, Моор грізно кидає йому: А, це ти, лайдаку, правосуддя робиш продажною дівкою? Він вбиває адвоката, грабувати не його заняття.

Проте письменник у своїх творах прагне не тільки викривати зло. Він також змушує міркувати про шляхи боротьби, про відповідальність людини за свої вчинки, за все своє життя. Героями його соціальних і політичних трагедій часто стають прості бідні люди, наділені, проте, почуттям власної гідності і неабияким мужністю, які виявляються в зіткненні з сильними світу цього. Така героїня драми Підступність і кохання Луїза Міллер. Син багатого і впливового міністра готовий на будь-які жертви в ім’я любові до цієї дівчини. Він прагне протистояти забобонам і підступності цього жорстокого світу, але однією готовності на жертви недостатньо, щоб протистояти злу, наділеному владою і оточеному вірними слугами, здатними на будь-яку підлість. Ціною загибелі своїх героїв Шиллер бажає затвердити право людини на свободу почуття, на особисте щастя. Їх загибель є викриттям несправедливих порядків і гімном людській гідності.

Але письменник не зупиняється на тому, щоб зображати події та звичаї одній місцевості, одного стану, однієї країни. Його хвилюють більш глибокі й масштабні питання. Шиллер прагне повніше і ширше представити хвороби століття, засудити свавілля і тиранію, оголює сам механізм влади, політичну систему, яка стверджує панування класу, силу традицій, класові забобони. Він закликає до руху вперед, до прогресу людського розуму і волі. Так, в Дон Карлоса його герой кидається з благанням до короля, закликаючи дати підданим свободу думки:

Випередите ж королів Європи!

Лише розчерк вашої царственої руки –

І оновиться світ.

Письменник вірив в безмежні можливості розуму, в те, що з торжеством думки настане і торжество справедливості, відпадуть забобони і забобони. Саме тому він, в особі свого героя, прагне заразити високою ідеєю правителя, у якого є сила, влада та засоби, яких бракує звичайній людині, щоб змінити світ. Автор переконаний у розвитку людства по шляху прогресу. Напевно, тому, що сам він ні на мить не залишається на місці. Гете зазначав, що при зустрічах з Шиллером дивувався стрімкому розвитку його думки. Кожного разу він виявляв новий щабель у його знаннях, судженнях, оцінках. Письменник поставав перед ним у все більш досконалому вигляді.

Творчість Ф. Шіллера спрямоване було на служіння справі свободи і справедливості, суворо засуджуючи століття неразумия, жорстокості й підступності. Безсумнівно, завдяки своїм прогресивним ідеям, постійного руху вперед письменник придбав широку популярність і любов читачів у багатьох країнах.

Твір на тему: … Дух його могутній йшов вперед, де краса, добро і правда вічні… (За творчістю Ф. Шіллера)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Дух його могутній йшов вперед, де краса, добро і правда вічні… (За творчістю Ф. Шіллера)