“Думка сімейна” у повісті Капітанська дочка Пушкіна А. С

Одна з ведучих тим повести О. С. Пушкіна “Капітанська дочка” – тема будинку, сім’ї, сімейних відносин. “Капітанська дочка” оповідає про грандіозні історичні події, про пугачевском бунт. Однак події ці пропущені крізь призму сприйняття молодого офіцера, Петра Гринева, що перебуває на службі у гвардії імператриці У своїх мемуарах Гринев згадує про своє дитинство, про батьків, розповідає про службу в Білогірській міцності, про знайомство із сім’єю Миронових, про свою любов до Маші, про пугачевском навалу. Тут виникає тема російського

бунту, що, безумовно, є в добутку дуже важливої. Однак називається повість – “Капітанська дочка”, і самі історичні події, здається, важливі не тільки як такі, але і як моменти становлення характеру героя, превращениямальчишки-недоука в чоловіка, що почуває свою відповідальність за долі близьких йому людей.

Обставини життя Гринева в Белогорекой міцності перед самою навалою Пугачова були “нестерпні”: батько не дала йому своєї згоди на шлюб з Машею, вона уникала Гринева, дух його впав, він став похмурий і замислений. “Я боявся або збожеволіти, або вдаритися в розпусту. Несподівані події,

що мали важливий вплив на все моє життя, дали раптом моїй душі сильне й благе потрясіння”, – згадує Гринев.

И назва повести, і мемуарну форму добутку критики звичайно мотивують взаєминами Пушкіна із цензурою. Однак здається, філософський, загальнолюдський аспект змісту “Капітанської дочки” представлявся авторові не менш важливим, чим історичний аспект її змісту. Тому дуже важлива в повісті тема рідної домівки, сім’ї, родинних відносин.

Адже саме тут заставляються основи людської особистості, формуються моральні якості В “Капітанській дочці” автор представляє нам два сімейства – Гриневих і Миронових. Опису побуту, традицій цих сімей задають у повісті тему російського патріархального життя. Як відзначає А. І. Ревякін, в образах Гриневих Пушкін затверджує улюблену їм концепцію: стародавнє, “корінне” дворянство, що так багато зробило для російської держави, зберігає в собі кращі людські якості.

Наприклад, Андрій Петрович Гринев наділений у повісті багатьма достоїнствами: він прямодушний, смів, чесний, по-своєму мудрий Для нього значимі поняття честі й боргу. “Бережи честь змолоду”, – напутствует він сина, відправляючи його на військову службу. Настільки ж гідної в повісті є й сім’я Миронових.

Це добрі, привітні, чуйні люди, які приймають Гринева як рідного. Глава сім’ї, Іван Кузьмич, – виходець із солдатських дітей, простій, нехитра людина, добрий і чесний, до кінця виконуючий свій військовий борг. Своєю скромністю, простодушністю, умінням виконати своя справа без картинного героїзму й показушной хоробрості він нагадує нам Лєрмонтовского Максима Максимича, толстовського капітана Тушина. Капітан Миронов по-отечески піклується про своїх солдатів і офіцерів, у звертанні з якими він простий і добродушний Настільки ж добродушний Іван Кузьмич і у власній сім’ї. Він піклується про Василисе ЄГоревну, оберігає Машу від життєвих негод, від невірних учинків. У будинку Миронових, та й у всій міцності всім заправляє Василиса ЄГоревна, що справи служби розглядає як свої господарські.

Вона розбирає сварку капрала Прохорова з Устиньей, дуель Гринева зі Швабриним. Василиса ЄГоревна не залишає чоловіка в останню мінуту життя: як і личить офіцерській дружині, вона залишається поруч із Іваном Кузьмичем під час пугачевского навали. Разом із чоловіком вона гине, не побажавши підкоритися самозванцеві Із сім’ї Миронових вдається врятуватися лише Маші, що батьки завчасно послали з будинку. Махаючи не володіє ні “бойовим духом” Василиси ЄГоревни, ні якимись особливими, “видатними” якостями. Однак коли нареченому її загрожує посилання в Сибір, ганьбу й безчестя, ми відкриваємо в цій героїні й мужність, і твердість духу, і шляхетність, і своєрідний такт.

Скромна провінційна дівчина їде в Петербург, щоб просити імператрицю про помилування дорогого для неї людини. Виявившись при дворі, вона простодушно розповідає про усім якійсь невідомій дамі, не знаючи, що перед нею Катерина ІІ. И справедливість тріумфує – імператриця звільняє Гринева, розібравшись у його справі. Таким чином, “думка сімейна” у повісті настільки ж важлива, як і тема російського бунту.

Саме в сім’ї формуються моральні якості людини, розвиваються гарні або дурні задатки, духовність, милосердя


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

“Думка сімейна” у повісті Капітанська дочка Пушкіна А. С