Чому не зостарився дотепер грибоедовский Чацкий, а з ним і всією комедією?” (И. А. Гончарів)
Природа-Мати! Коли б таких людей Ти іноді не посилала миру, Стихла б нива життя… Н. А. Некрасов А. С. Грибоєдов – один з геніїв землі росіянці, письменник, дипломат, композитор… Щоб прославитися, йому не потрібно було писати десяток добутків
Завдяки всього лише однієї комедії “Горі від розуму” його ім’я стало відомим. Чому ж через два століття комедія, а разом з нею і її головний герой не зостарилися? У чому ж її безсмертя? Як мені здається, воістину безсмертної її робить образ Чацкого.
Його образ можна зв’язати з передовими
А хіба пішла в минуле проблема горя від розуму? Комедія “Горі від розуму” переконує нас у цьому. Боротьба
Це відзначив И. А. Гончарів через 50 років після створення добутку у своєму критичному етюді “Мильон роздирань”. “Але поки буде існувати прагнення до почестей крім заслуги, поки будуть водитися майстри й мисливці догоджати й “награжденья брати, і весело пожити”, поки плітки, неробство, порожнеча будуть панувати не як пороки, а як стихії громадського життя, – доти, звичайно, будуть миготіти й у сучасному суспільстві риси Фамусовых, Молчалиных і інших…” Ці слова критика не втратили свою актуальність, хоча й написані більше століття назад. Дотепер ми спостерігаємо боротьбу між старим і новим, застояним і передовим, вульгарним і високим. За що ж бореться Чацкий?
В образі головного героя автор показав людину, що вступили на шлях боротьби з неправдою й вульгарністю. У Чацком Грибоєдов показав не тільки героя свого часу, але й дав образ борця за волю й правду. Розрив Чацкого з фамусовским суспільством відбувся тому, що він міг служити, а не прислужуватися: Служити б рад, прислужуватися нудно. Він нещадно таврує ганьбою “мучителів юрбу”: Сліпий!
Я в кому шукав нагороду всіх праць! Чацкий присвячує себе мистецтву, науці, відмовляється від чинів, ненавидить “негідників знатних”. Слідом за Гончаровым ми можемо сказати, що комедія не втратила своєї актуальності й наприкінці