“Чи потрібні Дон Кіхоти сьогодні?” за романом М. Д. Сервантеса “Хитрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський”
Творчість М. Д. Сервантеса є вершиною класичної літератури золотого століття. У творах письменника з великою силою виражені найважливіші гуманістичні ідеї тієї епохи. В той же час творчість Сервантеса точно і повно відображає кризу суспільства, яку Іспанія переживала у другій половині XVI століття, а також суперечливість свідомості найбільш передових людей того часу.
У романі М. Д. Сервантеса “Хитрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський”, який став підсумком творчих і життєвих думок письменника, знайшли відображення об’єктивні оцінки
Але існуючи у вигаданому ним самим світі Дон Кіхот постійно стикається з реальністю. Саме на тлі цього і проступає уся безглуздість вчинків і життя ідальго, яке письменник зображує у критичному світі. У своєму творі він протестує проти світогляду тогочасної правлячої верхівки Іспанії, яка прагне відродити лицарські ідеї на нових засадах. Автор засуджує не самого Дон Кіхота, наділеного рисами рідкісного душевного благородства, розважливістю і добротою, а ті нав’язливі безглузді ідеї, які оволоділи уявою бідного дворянина.
Як каже про Дон Кіхота його вірний супутник Санчо Панса, його пан має “голубине серце”. У моменти просвітління він забуває про свої лицарські прагнення і стає дуже привабливим. Тоді він з усіма чесний, розумний і простий. А його промови викликають у слухачів захоплення, бо вони сповнені високої гуманістичної та життєвої мудрості. Наприклад, Дон Кіхот одного разу радить Санчо: “Зазирни всередину себе і постарайся себе пізнати, пізнання ж це і є трудніше з усіх, які тільки можуть бути… Пам’ятай, Санчо, – продовжує Дон Кіхот, – якщо ти вступиш на шлях чесноти і будеш намагатися робити добрі справи, то тобі не доведеться заздрити справам князів і сеньйорів, бо кров успадковується, а доброчесність набувається, і вона має цінність самостійну, на відміну від крові, яка такої цінності не має”.
Затвердження простих людських істин відчувається і в інших словах Дон Кіхота: “Чесноти роблять кров благородної, і більшої поваги заслуговує людина скромного походження, доброчесна, ніж знатна, але порочна”. Ідальго прославляє боротьбу за справедливість і свободу, закликає цінити людей за їхніми вчинками, а не за положенням у суспільстві. Дон Кіхот виступає проти того, щоб “перетворювати… в рабів тих, кого Господь і природа створили вільними”, бо це представляється йому “вкрай жорстоким”. Та і втручання Дон Кіхота в справи інших людей далеко не завжди виявляється безглуздим.
Таким чином, в своєму романі “Хитрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський” М. Д. Сервантес змалював життя іспанського народу у всіх його проявах, довів, що цей народ має великі творчі можливості. Він викриває і засуджує соціальну несправедливість і насильство, підкреслює торжество глибокої поваги і любові до людини, звеличує справжні моральні цінності. Тому його книга надихає оптимізму навіть незважаючи на сумний характер і глибоку печаль більшості її епізодів. А такі герої, як Дон Кіхот Ламанчський з їх чистими і благородними прагненнями, обов’язково потрібні й сьогодні. Бо без них наш світ не зупиниться на шляху до морального та духовного розкладання і стане ще більш пустим та цинічним.