“Чи можливе добро без зла, а зло без добра?”
Добро і зло, як брати-близнюки, не можуть існувати одне без іншого. Якби не було зла, людина ніколи б не дізналася, що таке добро, і навпаки. Добро і зло – це міра, якою міряється людське життя. Про одну людину кажуть – це добра людина. А про іншу – вона зла.
З поняттям добра і зла ми починаємо знайомитися з раннього дитинства, коли слухаємо казки. Добро в них завжди перемагає зло, яким би хитрим і підступним воно не було. Так ми вперше дізнаємося, що злим бути погано, що винагороджуються тільки добрі справи. А злі вчинки завжди караються.
“Поспішайте робити добрі справи”, – закликав один з російських поетів. Кіт Леопольд зі знаменитого мультфільму в своїй пісеньці співає про те, що “добрим жити на білому світі веселіше”. Але чи завжди добро буває на благо? Трапляється й так, що добро з блага може перетворитися в найсильніше зло. Здається, такий незначний приклад: друг дав списати домашнє завдання товаришеві. Що в цьому такого страшного? Нічого, якщо не брати до уваги той факт, що товариш недоотримав
А якщо подивитися на це трохи глибше? Йому легко дісталася хороша відмітка, причому незаслужено. В іншій раз йому легко дістанеться ще щось, віддане йому просто так, з добрих спонукань: прибрали за нього кімнату в гуртожитку, потім прикрили прогул на роботі. І людина звикла до безвідповідальності. Вона вміє відповідати за свої вчинки. Скільки зла свідомо чи несвідомо ця людина принесе оточуючим, особливо близьким людям.
Кожна людина, перш ніж зробити який-небудь вчинок, повинна задуматися: чи на благо він, навіть якщо цей вчинок продиктований самими добрими спонуканнями.