Багатогранна діяльність Пантелеймона Куліша
Пантелеймон Куліш – автор першого українського правопису на фонетичній основі – “кулішівки”, перший перекладач Біблії українською мовою, один із перших видавців творів українською мовою, поет, прозаїк, літературознавець, етнограф, культурний і громадський діяч 40-90-х років XIX століття. Та, на жаль, ім’я цієї талановитої людини дуже довго замовчувалося, твори не видавалися, а самого письменника зображували як представника буржуазно-націоналістичного табору.
Чому? А тому, що за часів “радянської ідеології” замовчувалось
П. Куліш був людиною дуже обдарованою, з енциклопедичною освітою. Він перший почав писати українською мовою історичні праці, перший український критик-професіонал. П. Куліш – автор першого історичного роману, укладач першої “Сільської бібліотеки” для українського читача.
П. Куліш – перекладач
П. Куліш – це полум’яний патріот України, борець за збереження і розвиток самобутності українського народу, його культури, традицій, за українське письменство. У поезії “Піонер” П. Куліш так пише про свій внесок в історію:
Я не поет і не історик – ні! Я піонер з сокирою важкою: Терен колючий в рідній стороні Вирубую трудящою рукою. Отже, багатогранність творчої обдарованості П. Куліша вражала і його сучасників, і нас. П. Куліш – сильна, талановита, скромна людина, патріот свого народу, творчість і діяльність якого ми відкриваємо для себе.