Аналіз вірша “Мцирі” на тему: У чому щастя і трагедія Мцирі?
Епоха, під час якої довелося жити і творити великому російському письменнику Михайлу Юрійовичу Лермонтова, знаменита миколаївської реакцією, яка стала відповіддю на сміливу виступ декабристів проти панують у Росії порядків. Після придушення повстання декабристів, настав цілковите бездіяльність, апатія і байдужість. У цю епоху були відсутні сміливі люди, які могли б донести до мас передові прогресивні погляди. Михайло Юрійович Лермонтов, який не міг змиритися з таким станом речей, саме в епоху розквіту реакції, створив поему “Мцирі”,
Мцирі, будучи ще дитиною, потрапляє в полон. Важко захворівши, він лікується в монастирі, де його вчать християнської релігії, заснованої на смиренності і кращого життя після смерті. Слухаючи всі ці навчання, хлопчика не на секунду не покидала думка про свободу, про свою сім’ю, близьких, про свою Батьківщину. Мрія про свободу посилювалася з кожним роком. Мцирі не розумів монашого життя, не міг змиритися з життям
Довгих три дні Мцирі йшов лісом, не боячись ні темряви, ні грози, ні нових небезпек, що підстерігають його в незнайомому місці. Саме в лісі, перебуваючи на волі, Мцирі був щасливий. За ці три дні він зрозумів, що значить насолоджуватися життям, що таке відчуття свободи. Юнакові було цікаво все навколо. Він милувався птахами, гірськими пейзажами, хмарами, деревами. Мцирі зрозумів, що значить справжня свобода. Він усвідомив, для чого людині дано життя. Опинившись знову в монастирі, Мцирі розповідає старому ченцеві:
“Ти хочеш знати, що робив я На волі?
Жив – і життя моє
Без цих трьох блаженних днів
Була б сумніше і хмурній
Безсилою старості твоєї “.
Мцирі, мандруючи в лісі, зміг дізнатися “… прекрасна земля, дізнатися, для волі иль в’язниці на цей світ народимося ми”. Зазнавши щастя, герой помирає. Але робить це він без страху:
“Там, кажуть, страждання спить в холодній, вічної тиші”.
Він не боїться вмирати, але йому сумно. Сумно від того, що йому ще й ще хочеться насолодитися свободою, щастям, тим життям, яке він зміг побачити і відчути.