Трагедія індивідуаліста (по творчості Джека Лондона)


Джек Лондон (1876-1916) – один з найбільших американських письменників XX століття. Книги його популярні в усьому світі. Кращі Твори Лондона залучають своїм життєстверджуючим пафосом, прославляючи любов до життя й волю людини в боротьбі із суворою природою.

Джек Лондон народився в сім’ї фермера, що розорився, у Сан-Франциско. З дитинства він відчував потребу. Учачись у школі, він заробляв продажем газет, потім працював на консервній фабриці, а в 14 років, пішовши з будинку, почав самостійне життя, повну пригод і позбавлень.

Незабаром Лондон стає матросом на торговельному судні. Повернувшись в Америку із плавання, він поміняє безліч професій, скитается разом з іншими безробітними по різних штатах. В 1897 р. Лондон, захоплений “золотий лихоманкою”, викликаної тим, що на Алясці (Клондайк) було відкрите золото, відправляється на далеку Північ шукати щастя.

Північ, сувора Природа, вдачі золотошукачів і індіанців дали Лондону богатый і свіжий матеріал для багатьох його добутків, які він створює, повернувшись на батьківщину. З’являються збірники його оповідань про життя золотошукачів і індіанців Півночі, потім про подорожі й пригоди в південних морях. Ці оповідання мають великий успіх. Лондон стає професійним письменником. Північні й морські оповідання Лондона становлять ряд збірників: “Син вовка”, “Діти морозу”, ” Казки південнихморів” і ін.

У цих яскравих добутках виражений протест Лондона проти здрібніння людської особистості в буржуазному суспільстві. Письменник протиставляє цієї дійсності сувору природу Півночі й людей, що пішли від цивілізації. Лондон часто зображує й “нецивілізовані народи” – індіанців Півночі, жителів островів Тихого океану. Він романтизує їх, підкреслюючи цілісність їхнього характеру, відвагу й загартованість у боротьбі за життя, силу почуттів. Їм присвячені оповідання “Північна Одиссея”, “Сказання про Кише”, “Біла безмовність” і ін.

Лондон прославляє людини, що перемагає “білу безмовність”, сувору природу. Але своїх героїв – золотошукачів і мисливців – Лондон зображує крайніми індивідуалістами, які коштують вище інших. Їхня винятковість, перевага розуму, волі, фізичної сили допомагають перемагати й підкоряти собі не тільки природу й тварин, але й людей більше слабких. І тут варто відзначити помилковість подань письменника про закони життя людського суспільства. По Джеку Лондону виходить, що закони нашого суспільства є продовженням законів тваринного миру: у вічній боротьбі за існування слабкий підкоряється сильному.

Роман Лондона “Мартін Ідеї” багато в чому автобиографичен. Він присвячений трагедії талановитого письменника з народу в буржуазному суспільстві. Герой роману Мартін Ідеї – виходець із робітничого середовища, матрос, що випробував, незважаючи на молодість, багато позбавлень. Людина винятково обдарований і сильний, вона замислюється над життям, прагне до знань. Більша любов до Руфі Морз, утвореній дівчині з буржуазного середовища, прагнення стати рівним з улюбленої стають стимулом для Мартіна. Він з титанічною енергією, працюючи по 19 годин на добу, жадібно вчиться й завдяки своїм рідким здатностям швидко досягає мети.

Ідеї спочатку харчує ілюзії стосовно буржуазного суспільства, до його культури. Але, стикнувшись ближче з миром Морзов, він розуміє, що “університетське утворення й щире знання далеко не те саме”. Мартін бачить під зовнішнім лиском користолюбство, міщанство, злиденність думок і почуттів.

Лондон недарма підкреслював, що його роман – “друга атака на буржуазію\’ (після “Залізної п’яти”). Дійсно, велика в романі сила критики й презирства письменника і його героя Мартіна Идена до миру американських власників: від процвітаючих ділків, начебто Морза, Батлера, судді Блоунта, до грубих міщан, дрібних крамарів, подібних до зятів Идена Хиггинботему й Шмидту. У світі бізнесу цінність людини, відношення до нього визначаються чековою книжкою, умінням “робити гроші”.

Улюблена Иденом, идеализируемая їм довгий час Руф Морз цілком підпорядкована поданням буржуазного середовища. По-своєму люблячи Мар тину, вона не розуміє його прагнень. Її лякає внутрішня воля Мартіна, презирство до буржуазних забобонів. Руф не вірить у талант Мартіна, поки його не визнало буржуазне суспільство й поки він не одержує грошей за свої добутки. Віддаючи любов, пориваючи з Мартіном у важке для нього час, Руф готова повернутися до Мартіна – відомому письменникові й багатій людині. Сцена, що зображує останнє побачення Мартіна з Руф’ю, повна гіркого презирства до буржуазної моралі, що визначала в остаточному підсумку відношення Руфі до Мартіна.

В образах головних і другорядних героїв з народного середовища виявляється демократизм Лондона. Не говорячи вже про самого Мартіна Идене, що піднімається над миром інтелектуальних і моральних пігмеїв, наскільки людяніше, безкорисливіше в любові й дружбі такі люди, як робітниця Лиззи Коннолли, його товариші Джо й Джимми, квартирна господарка, праля й інші люди праці в романі.

Лондон, що завжди любив зображувати сильних, вольових, неабияких людей, і цього разу у своєму романі створює образ видатної людини. Мартін Ідеї наділений не тільки фізичною силою, завзятістю, щиросердечним багатством у любові, внутрішньою волею, але й більшим талантом письменника. Він прагне створювати добутки, повні правди життя, а не такі, у яких “прославлялися всілякі містери Батлеры, жалюгідні мисливці за доларами, зображувалися любовні хвилювання незначних людишек”.

Трагедія героя в тім, що буржуазне суспільство байдуже до таланта плебея без ім’я й протекції. Воно взагалі байдужо до теперішнього мистецтва. Виснажуючи внутрішні й фізичні сили в боротьбі за успіх, за визнання, від якого залежить і його особисте щастя, Мартін усе сильніше відчуває відразу до суспільства й буржуазної публіки, визнання якого він домагається. І коли, нарешті, у результаті випадковості до Идену приходять слава й багатство, коли він стає “своїм” у буржуазному суспільстві, Мартін не випробовує нічого, крім спустошеності й байдужності. Герой Лондона шукає виходу у вічному спокої смерті.

Джек Лондон наділив свого героя рисами затятого індивідуаліста, шанувальника філософії Ницше. Ненавидячи буржуазне суспільство, Мартін є в той же час супротивником соціалізму, у якому бачить філософію рабів. “Я вірю, що в бігу перемагає найсильніший. Цю істину я почерпнув з біології. Повторюю, що я індивідуаліст, а індивідуалісти вічні, споконвічні вороги соціалістів”.

Звичайно, не слід повністю ототожнювати погляди Лондона з поглядами його героя. Але ідейна криза, песимістичні настрої були властиві самому Лондону в період роботи над романом.

Доля Мартіна Идена – це трагедія справжнього художника, зломленого буржуазним суспільством. Але є й інша причина трагедії героя. Нехтуючи буржуазію, Мартін пориває й з народним середовищем, відчуває особисту й соціальну самітність – “він відійшов від друзів, їхнє життя було йому противна. Він занадто далеко пішов. Тисячі книг, як стіна, розділили їх. Він сам прирік себе на вигнання”.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Трагедія індивідуаліста (по творчості Джека Лондона)

Categories: Нові твори

Links