Життя і доля Івана Багряного
Ім’я Івана Багряного довгі роки залишалося невідомим в Україні, творчість письменника була під забороною. І тільки тепер він повертається до нас своїми прозовими і поетичними творами, статтями і памфлетами.
Іван Багряний – найвидатніший український письменник першої хвилі еміграції з Радянського Союзу. “Стара” еміграція потрапила за рубіж після революції, після поразки у боротьбі з більшовиками “під час громадянської війни. Вона не знала, що таке тоталітарний режим, сталінські концтабори, спецпереселенські вагони. Коли
Івану Багряному було двадцять п’ять років, коли розгорнувся на весь свій
Арешт і засудження не паралізували вольової вдачі Івана Багряного. Він не став зляканою жертвою, а втік від своїх мучителів і переховувався між українцями, які жили на Далекому Сході. Коли повернувся додому, його знов заарештували, допитували, страшно катували, але він усе витримав, і система відступила, звільнила його під нагляд “за недостатністю матеріалів для повторного засудження”.
Усі свої поневіряння, нерівну боротьбу він пізніше опише у творах “Сад Гетсиманський” (прізвища мучителів подав без змін) і “Тигролови”. З початком війни – нові випробування. Опинившись на окупованій території, він пише листівки, статті, бойові пісні і марші для УПА, але скоро розуміє, що фашистське “визволення” – це новий геноцид українського народу, пориває всі зв’язки з бандерівцями і емігрує до Словаччини, а потім переїжджає до Німеччини.
Після війни Іван Багряний веде активне творче і політичне життя: створює МУР, стає лідером УРДП. У Радянському Союзі проти Багряного плели інтриги енкаведисти, а в еміграції проти нього виступали українці-емігранти, звинувачували у комуністичних переконаннях, бо письменник писав статті, в яких говорив, що розхитування режиму зовні не приведе до успіху – треба орієнтуватися на національно свідомі елементи в самій Україні.
Іван Багряний прожив важке, сповнене небезпек, тривог і поневірянь життя. Але ніщо не могло зламати його віри в людину, справедливість і добро. Він завжди мріяв повернутися на Україну і зараз, у наш час, повертається на батьківщину своїми Творами.