ЗАХОПЛЕННЯ. ІГОР КАЛИНЕЦЬ ЗІРКА
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; формувати образне мислення; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над загадкою. вправа для розвитку мовної догадки
– Прочитайте загадку, подумки переставляючи букви.
От пярма, от ірвна, от укрта,
Опевед етеб оп свіх всіхат.
Опичантєься з опораг
Езбікеннча яц… (дорога).
2. Робота
Учні самостійно вчаться читати вірш з різною інтонацією (весело, замріяно, здивовано).
А я душу скупаю в красі
Весняного ніжного саду,
Босоніж пробіжусь по росі
І під вишнею білою сяду.
Я до ніг тихим травам впаду –
То не вишні розквітли в саду,
А хмаринки спустилися з неба.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “хто краще?”
Конкурс на краще читання вірша Вадима Скомаровського “Після грози”.
2. Гра “чия казочка краща?”
Конкурс на кращу складену казочку про грім; про веселку.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ
– Відгадайте загадку.
– Розсипалось вночі зерно,
А вранці – зникло десь воно. (Зорі)
– Коли можна побачити зорі в небі?
– Про одну таку зірочку ми прочитаємо у вірші Ігоря Калинця “Зірка”.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Ігоря Калинця “Зірка” (с. 109)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Чим описана в поезії картина нагадує казку?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів у парах одне одному
Високо | Чужинно |
Ружечку | Цвіркуна |
Листкові | Називаєшся |
Вихилилась | Заслухалась |
– Знайдіть тлумачення слова ружа у підручнику (с. 109).
– Серед поданих слів знайдіть відгадку до загадки.
– Не маючи ні нот, ні струн,
Всіх веселить малий… (цвіркун).
Фізкультхвилинка
3) Читання вірша учнями за строфами.
– Що ви помітили, читаючи вірш?
– Чи є в ньому рима?
– Як називається вірш, в якому відсутня рима? (Білий вірш)
4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Чи сподобалася тобі зірка?
– Що ти можеш про неї розповісти?
– Як у вірші передано захоплення зірки піснею цвіркуна? Прочитайте відповідні рядки.
– Які рядки поезії Ігоря Калинця та Ганни Чубач співзвучні за змістом? Прочитайте їх.
5) Гра “Читає Незнайко”.
Учитель (або заздалегідь підготовлений учень) читає вірш, навмисне припускаючись помилок. Учні мають помітити помилку, виправити її.
Заслухалась зірка світлячка (цвіркуна),
Виглянула (вихилилась) через віконце –
Хотіла троянду (ружечку) кинути
Та й сама впала.
6) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на “глядачів”.
2. Робота за ілюстрацією
– Подивіться на ілюстрацію до цього вірша.
– Чи можемо віднести її до всього твору, чи до певної його частини?
– Що зобразив художник на картині?
– Що він намалював у центрі картини? вдалині?
– Які фарби вибрав художник для своєї картини? Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з вірша.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Який твір читали на сьогоднішньому уроці?
– Що вас у ньому вразило?
– Що найбільше запам’яталося?
– Який настрій створює цей вірш?
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Придумати і виконати малюнок, який об’єднав би прочитані вірші М. Вороного, Л. Костенко, Г. Чубач, В. Скомаровського та І. Калинця.