Загадки й таємниці жіночої вдачі (Образи Галі й Мотрі в романі “Хіба ревуть воли, як ясна повні?” П. Мирного)

Твір Панаса Мирного “Хіба ревуть воли, як ясна повні?” – це твір, який порушує гострі питання соціального устрою, вибору правильного життєвого шляху, проблеми правди та кривди, відповідальності за свої вчинки.
Роман налічує декілька сюжетних ліній, які переплітаються між собою, та десятки персонажів. Відомо, що робота Панаса Мирного над романом тривала близько трьох років, тому кожен персонаж виписаний майстерно та психологічно переконливо.
Жіночі образи роману – баба Оришка, Галя, Мотря, Явдоха – заслуговують на неабияку

увагу. Образ Мотрі, матері головного героя – Чіпки Варениченка – це образ простої української жінки-селянки, яка живе у злиднях. З неї була б добра, працьовита господиня, але обставини життя склалися не на її користь: виявилося, що чоловік Мотрі вже одружений та має трьох дітей. Звичайно, після його арешту Мотря, яка до того ж чекала дитину, була піддана людському осуду, усе село цуралося її.
Народивши Чіпку, хлопця неспокійного, відлюдкуватого, хоча й розумного, Мотря, змучена тяжкою” працею, не могла приділяти йому достатньо уваги. Як і кожна мати, вона любила свого сина, але тяжке життя наклало свій
відбиток на її вдачу. “Не судилося Мотрі щастя. Не зазнала вона його змалку, не бачила дівкою, жінкою…”
Дійсно, син Мотрі на її очах виріс злодієм, грабіжником та убивцею. Не в змозі терпіти цю муку, Мотря йде до волості та викриває всі розбійні вчинки сина. Можна лише здогадуватися, які почуття боролися в її душі в цей момент…
Образ Галі Гудзівни, дружини Чіпки, “польової царівни”, також є трагічним. Дочка злодія та розбишаки Максима Гудзя, як не дивно, засуджувала спосіб життя батьків, ненавиділа крадене багатство, бажала чесно жити й працювати. Одружившись із Чіпкою, Галя деякий час могла впливати на нього. “Од щирих слів любої жінки серце його впокоювалось, сувора натура, загартована давнім злиденним життям, м’якшала: він тепер соромився свого давнього безпуття…” Завдяки Галі Чіпка покинув розбишацтво та навіть був обраний до земської управи.
Але зовнішні обставини знову виявилися сильнішими навіть за пилив дружини, тож Чіпка знову повернувся до злодійства та пияцтва.
Галя, яка постає перед нами в образі лагідної, розумної, чесної та працьовитої української дівчини, не змирилася з тим, що її чоловік – злодій. Вона не хотіла, щоб він загинув так, як загинув її батько – під час чергової сутички, вона хотіла чесного життя, справжнього світлого кохання. Через це Галя покінчила життя самогубством.
Жіночі образи роману Панаса Мирного “Хіба ревуть воли…” свідчать про те, що автор глибоко розумів психологію та добре знав складні обставини життя українських жінок за часів кріпацтва та в пореформений час.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Загадки й таємниці жіночої вдачі (Образи Галі й Мотрі в романі “Хіба ревуть воли, як ясна повні?” П. Мирного)