Яскравий світ художнього слова Ліни Костенко
ЛІНА КОСТЕНКО
Яскравий світ художнього слова Л. Костенко
IV варіант
Нічого так чудово не скажеш, як поезію. Ні які прекрасні слова не звучать у прозі так, як вони лунають, переливаються барвами у віршованій мові. Звичайні, щоденні слова прози у поезії стають неповторними, душевними і прекрасними. Підтвердження цьому – чисті й щирі вірші української поетеси Ліни Костенко. Її поезія вчить, примушує плакати, переживати за чиїсь страждання. У її віршах – і добра посмішка, і чарівне слово, і порода, і наказ, і питання, які звучать гостро
Так, у “Пасторалі XX сторіччя” Ліна Костенко засуджує страшні вчинки людства – війни, які несуть з собою смерть, страхітливу й жахливу. І ще страшніше те, що відголоски війни,
Тема вірша “Тут обелісків ціла рота” – теж смерті, які принесла війна. Біль і відчай звучать у цих рядках, і це біль за солдатів, охоронців нашої Батьківщини, які загинули у боях: “Лежать наморені солдати, а не проживши й півжиття!” Поетеса славить молодого солдата, який, “може, зорями сумними у снах юнацьких не побув”, який віддав своє життя за Вітчизну, ставши на її захист у час біди. Кожен обеліск – це життя, хай минуле, але його треба берегти, бо без минулого ми нічого не варті.
Філософськими роздумами наповнені вірші Ліни Костенко “Життя іде і все без коректур” і “Вже почалось, мабуть, майбутнє”. У першому вона говорить, що через швидкоплинність життя треба поспішати жити, “зробити щось, лишити по собі”. Обидва вірші повчають: “Людині бійся душу ошукать, бо в цьому схибиш – то навіки”. В іншому вірші “Вже почалось, мабуть, майбутнє” поетеса наказує шукати завжди велике і прекрасне, жити мріями, берегти почуття, бути щирими, сердечними людьми: “І не знецінюйте коштовне, не загубіться у юрбі”. Треба “не забувати незабутнє, берегти те, що ми маємо”. Бути небайдужою людиною, мати доброзичливу, чесну і чисту душу – ось до чого закликає Ліна Костенко.
Чудові вірші! Найбільше з усього вражає інтимна лірика поетеси: такі щирі, сердечні вірші. Які прекрасні слова звучать у поезії “Моя любове! Я перед тобою”: “Не допусти, щоб світ зійшовся клином, і не приспи, для чого я живу”. А неповторний образ першого кохання, з якого виростає Велика Любов, світле й чисте почуття, ми бачимо у вірші “Світлий сонет”:
Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.
Вона ридає, але все як слід.
Поетеса, мабуть, згадує себе, свою першу любов, яка назавжди залишилась у серці прекрасним почуттям. В протиставлення цьому першому беззахисному коханню звучать слова зрілої жінки у вірші “Розкажу тобі думку таємну”. Загублена любов, на яку “прирік” її Він (люблячий? жорстокий? нерозумний?) примушує поетесу страждати душею. Але ніякі страждання й образи не змогли зробити Ліну Костенко песимістом. У поезії “Пісенька з варіаціями” вона говорить:
І все на світі треба пережити.
І кожен фініш – це, по суті, старт.
Вірші Ліни Костенко дуже вразливі і щиросердечні, в них вкладено всю душу поетеси. Перш за все це оптимістична поезія, хоч поетеса журиться, але це світла журба. Її вірші закликають любити свою Батьківщину, її народ, мову, культуру, берегти і не забувати “незабутнє”, кохати так, немов живемо останню годину, ставати кращими, як наша неповторна земля, на якій ми живемо.