Як прийде туга, пізнаєш друга

Матеріал уроку. Українська народна казка “Про бідного парубка й царівну” (продовження).

Мета. Продовжувати працювати над казкою як жанром усної народної творчості. Розвивати навички виразного, швидкого читання. Удосконалювати вміння ділити текст на частини, складати план тексту. Виховувати в дітях позитивні риси характеру: співчутливість, доброзичливість, сміливість, бажання допомагати іншим.

Обладнання. Картки з назвами рис характеру.

Хід уроку

І. Актуалізація знань.

1. Вправа “Крісло автора”.

Учні по черзі

сідають на крісло і зачитують своє продовження вірша-загадки (домашнє завдання).

2. Вправа “Інтерв’ю”.

Робота в парах. Один учень – кореспондент, інший – респондент.

Завдання: кореспондент складає три запитання за змістом казки, респондент відповідає. Потім учні міняються ролями.

3. Відновити послідовність подій казки.

II. Мовна розминка.

1. Робота з прислів’ям.

– Прочитайте прислів’я, вставивши пропущені букви.

Др. з. п. зн..тьс. в б. д. (Друзі пізнаються в біді.)

– Прочитайте прислів’я, змінюючи логічний наголос на різні слова.

Друзі пізнаються в біді.

Друзі

пізнаються в біді.

Друзі пізнаються в біді.

– Яке значення має логічний наголос?

2. Читання анаграм.

НИЙПРИДАТ (ПРИДАТНИЙ)

КАРОЗЗАВ (РОЗКАЗАВ)

ГУСЯТИТОРВА (ТОРГУВАТИСЯ)

ЖАБІТЬПРИ (ПРИБІЖАТЬ)

ТІЗАЛОСЯХО (ЗАХОТІЛОСЯ)

ЗУПЕКАРЕЄ(ПЕРЕКАЗУЄ)

3. Гра “Хто швидше”.

– Відшукайте у казці речення з цими словами.

III. Робота над казкою.

1. Бесіда.

– Хто дійові особи казки?

– Хто головний герой казки?

– Які риси характеру притаманні головному герою?

– Як можемо охарактеризувати принцесу?

– Які епізоди казки зобразив художник на малюнку?

– До якого епізоду вам хотілося б намалювати малюнок?

2. Читання казки частинами. Складання плану.

– Прочитайте зачин казки.

– Прочитайте кінцівку.

– Прочитайте мовчки основну частину, поділіть її на логічно завершені частини.

– Читання вголос кожної частини (вчитель корегує): добір заголовка до кожної частини.

– Запис плану.

Орієнтовний план

1. Подарований перстень.

2. Забаганки царівни.

3. Мурований стовп.

4. Щасливе визволення.

3. Характеристика дійових осіб казки.

Робота в групах. Клас ділиться на чотири групи. У кожної групи на парті лежать картки з різними рисами характеру. Кожна група складає характеристику одного героя, малює його словесний портрет. В кінці – презентація робіт. Завдання.

– Виберіть із запропонованих рис характеру ті, які притаманні вашому герою.

(Чесність, гордість, злість, вдячність, щедрість, співчуття, рішучість, розум, працьовитість, витривалість, доброзичливість, уважність, сміливість, співчутливість, доброта, лагідність, ніжність, життєрадісність, брехливість, турботливість, жорстокість, заздрість, егоїзм.)

– Розкажіть, яким ви уявляєте вашого героя.

І група – парубок;

ІІ група – принцеса;

ІІІ група – мама;

IV група – собачка і котик.

IV. Підсумок уроку.

Вікторина.

– Хто вів кота продавати? (Дядько)

– Хто бив гадюку? (Чоловік)

– Що замовив син слугам першого разу? (Хліб)

– Хто ходив сватати царівну? (Мама)

– Скільки разів матінка ходила до царівни? (Чотири)

– Хто ліз у віконце, щоб віддати хліб господареві? (Кіт)

– Хто був старший: кіт чи собака? (Собака)

– Кого рятувала стара жаба, шукаючи перстень? (Свою дитину)

V. Домашнє завдання.

Намалювати ілюстрацію до казки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Як прийде туга, пізнаєш друга