Як навчитися писати твори в 11 и 12 классах

На уроках розвитку зв’язного мовлення старшокласникам пропонується навчитися писати твори, складніші, ніж у попередніх класах, за жанрами і видами. Це відгук про твір мистецтва, стаття в газету на морально-етичну тему, твори на суспільні та морально-етичні теми. Написання таких творів допомагає виявити широту світогляду, ерудицію, сприяє розвитку самостійності мислення, вимагає знань особливостей даного виду висловлювання. Обсяг твору в десятому класі: 3-3,5 сторінки у класах з українською мовою навчання і 2,5-3 сторінки у класах з російською

мовою навчання; в одинадцятому класі: 3-3,5 сторінки у класах з українською і російською мовою навчання.

Відгук про твір мистецтва (книгу, виставу, кінофільм, картину, скульптуру та ін.) – це аналіз змісту твору із висловленням власних вражень від прочитаного, побаченого чи почутого та їх оцінкою.

Відгук про твір художньої літератури має такий загальний план:

Назва, автор. Тема й основна думка твору. Де і коли відбуваються події, зображені у творі? Які місця в книзі справили на вас найбільше враження? Хто з героїв особливо сподобався і чому? Мова твору (що запам’яталося, здалося незвичайним, оригінальним,

цікавим). Чим збагатила вас книга, які роздуми викликала? Яку роль відіграли ілюстрації, передмова, післямова для кращого розуміння твору?

Відгук про картину будується так:

Назва картини, ім’я художника. Жанр картини (пейзаж, портрет, баталія, сюжетна картина, марина, натюрморт). Задум художника, зміст картини або як зображено на картині місце і час події. Хто чи що зображено на першому плані картини, на другому? Головний персонаж картини, його зовнішній вигляд. Засоби художнього зображення: композиція картини, використання контрастів, тонів, напівтонів, колорит (загальний характер поєднання кольорів у творі мистецтва – яскравий, тьмяний, холодний, темний та ін.), значення освітлення. Як втілений ідейний задум, яка провідна думка твору? Настрій картини, враження від майстерності художника.

Відгук про кінофільм може бути побудований так:

Назва кінострічки, автори сценарію та режисери-постановники, кіностудія, час випуску. Тема та ідея. Провідні актори, враження від їхньої гри. Найбільш яскраві епізоди. Загальне враження від кінофільму, його оцінка (екранізацію літературного твору необхідно порівняти з самим твором).

Відгук про скульптуру має такий план:

Назва скульптури, її автор, матеріал. Де знаходиться (місто, село, місцевість, оточення). Історія створення скульптури, відомості про героя, який став скульптурним образом. Центральна фігура або загальний вигляд композиції, скульптурної групи, постамент. Характер ліній, мистецький стиль. Враження від скульптури (що примушує зупинитися).

Як написати відгук про твір мистецтва? По-перше, слід обрати той вид мистецтва, з яким обізнані найкраще, що подобається найбільше. По-друге, необхідно знати відповідну термінологію. Так, при написанні відгуку про твір художньої літератури слід пам’ятати, що таке сюжет, композиція, прийоми характеротворення, засоби творення комічного, ліричний герой, художні засоби, тема, ідея; під час роботи над відгуком про картину необхідно вміло використовувати такі терміни й поняття: жанр картини, техніка виконання та матеріали, колорит, тони й напівтони, контраст, світлотінь, композиція, перший, другий, план, фон, характер накладення фарб та ін. При створенні відгуку про виставу доцільно поцікавитися значенням таких слів: дія, картина, лібрето, увертюра (для опери), декорації, режисер, сценічний задум, сценічні ефекти, головні і другорядні ролі, аншлаг, акторська майстерність, прем’єра, умовність, партер, ложі, суфлер та ін.

Відгук про кіно – чи телефільм вимагає знання понять: автор сценарію, режисер-постановник, тема, ідейний задум, каскадер, комбіновані зйомки, монтаж, комп’ютерна графіка, прообраз, дублер, спецефекти, входження в роль, консультант.

При написанні відгуку про скульптуру автор висловлювання повинен знати про композицію, конфігурацію, постамент, точки опори, силует, барельєф, горельєф, контраст, гру світлотіні, деталі, матеріали – мармур, бетон, бронзу та ін.

Стаття в газету на морально-етичну тему має свої особливості. Передусім необхідно обрати тему, яка має бути сучасною, актуальною і цікавою читачам певного кола (за віком, соціальним станом, професією чи уподобаннями, переконаннями). Необхідно придумати цікавий, яскравий заголовок, який одразу привернув би увагу читачів. Стаття в газету на морально-етичну тему пишеться за зразкам твору-роздуму: висувається теза (тези), яку автор хоче довести чи спростувати, далі йде саме доведення за допомогою вагомих фактів, аргументів, цікавих прикладів із життя, власних спостережень автора. Насамкінець робиться висновок, у якому подається ідея статті, те, на що автор скеровує думку читача, які почуття та відповідні дії хоче викликати. У газетній статті не допускається великих за обсягом загальних розмірковувань про все і ні про що конкретно. Факти мають бути достовірними, правдивими, джерела інформації – надійними, бо автор за них відповідає. Якщо в статті називаються конкретні особи, слід бути особливо обережними і тактовними у своїх оцінках, їхньому вираженні, щоб не образити людину, не поставити її в незручне становище (має бути дозвіл цієї особи на згадування її імені). Це стосується не лише якихось негативних явищ, фактів, а також і позитивних.

Старшокласники вже мають певні навички написання творів на суспільні та морально-етичні теми. Специфіка їх створення у 10-11 класах полягає у тому, що теми обираються серйозні й цілком “дорослі”, судження грунтуються не лише на власних враженнях та спостереженнях, а й підтверджуються більш-менш об’єктивними джерелами: результатами соціологічних досліджень, тестами психологів, прикладами з художньої літератури (як узагальненого, типового відображення життя), преси, телебачення, цитатами з висловлювань відомих авторитетних людей. Твір такого плану вимагає клопіткої праці у підборі відповідного матеріалу, вмінні систематизувати й узагальнювати, робити логічні висновки, вміти знаходити асоціативні зв’язки, активізувати творчу уяву та фантазію.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Як навчитися писати твори в 11 и 12 классах