Характеристика образу Матінки Кураж за драмою Б. Брехта “Матінка Кураж та її діти”
Драма Бертольда Брехта “Матінка Кураж” – це поєднання філософського погляду автора із жорстокою логікою та безкомпромісним аналізом.
Дії драми відбуваються під час Тридцятилітньої війни в XVII столітті.
Головна героїня Анна Фірлінг – торговка, яку всі звикли звати Матінкою Кураж. Таке прізвисько жінка отримала через свій підприємливий характер. Героїня навчилась отримувати зиск від війни. Разом зі своїми дітьми вона їздила у фургончику слідом за військами. І хоча це було дуже ризиковано, але для Кураж важливішою була можливість
Осліпши від прагнення до багатства, матінка Кураж не змогла зупинитися навіть тоді, коли почала втрачати власних дітей. Старший син гине внаслідок мародерства. Другого сина Анна втрачає через те, що дуже довго торгувалась за його викуп. Донька Катрін відрізняється від матері. Вона добра та співчутлива до людей. Одного разу через спробу допомогти іншим донька також гине. Матінка Кураж трохи погорювала і знову вирушила налагоджувати торгівлю.
Героїня заради багатства зраджує своїх дітей. Але торгівля йде добре і тому вона підтримує війну, яка стала для неї годувальницею. Анна впевнена,
Матінка Кураж по своїй суті не була злою людиною, навіть веселою та доброю господинею. При нагоді вона може навіть допомогти іншим, але якщо це “не вдарить” по її гаманцю.
Можливо, героїня стала такою через обставини, в яких складно проявляти гарні людські якості. Та найгірше те, що героїня пройшовши такий складний шлях особистих втрат, так нічому і не навчилась. Вона виправдовує втрати під час війни тим, що слабкі люди можуть гинути і в мирний час. А війна, на її думку, годує краще, ніж мир.
Бертольд Брехт, повідавши історію життя Матінки Кураж в далекому XVII столітті, хотів попередити своїх сучасників. Він показав, як їхня моральна сліпота та егоїстичність призводить до влади гітлерівців. Автор хотів аби його земляки подолали свою “сліпоту” та “німоту”, як це зробила донька Анни Фірлінг – Катрін.
Образ Матінки Кураж – це образ людини, яка не може зрозуміти істини, навіть багато втративши. В кінці драми вона вже сама тягне свій фургончик з метою й далі займатися торгівлею.
Багато хто з критиків звинувачували Бертольда Брехта в тому, що він не змусив свою героїню Матінку Кураж в фіналі “прозріти”. Але це не було задачею автора. Його головною метою було прозріння читачів та глядачів.