Характеристика образу Чіпки у романі Панаса Мирного “Хіба pевуть воли, як ясла повні?”

“Хіба ревуть воли, як ясла повні?” – це риторичне питання стало назвою відомого роману Панаса Мирного. Навіть не читаючи текст, можна зрозуміти проблему, що полягає в незадоволенні людини умовами її життя. Цікаво й те, що спочатку автор думав про заголовок “Пропаща сила”. Саме він є ключем до розуміння головного героя – Чіпки Вареника.
Образ Чіпки – своєрідний, але досить типовий для дожовтневого періоду літератури. Письменник багато уваги приділяє розкриттю образу головного героя. Всі епізоди, портретні штрихи, діалоги

допомагають читачам краще зрозуміти цю складну людину.
Дитинство Чіпки було нерадісним: постійні злидні та знущання. Інші діти насміхалися з нього й обзивали байстрюком. Вже тоді в душі героя почало зростати зерно незадоволення своїм становищем.
В розділі “Польова царівна” подається портретна характеристика юного Чіпки: видовжене козаче обличчя, тоненький ніс, тільки-тільки почали рости вуса. Звичайний молодий хлопець, але одна деталь видавала в ньому силу характеру – палкий погляд карих очей. В цих дзеркальцях душі вгадувалася духовна міць і разом з тим глибока туга. Це робило його образ
романтичним і принадним для дівчат. Знайомство з Галею відбулося серед мальовничих пейзажів, що прияло народженню кохання. Перешкодою було різне соціальне становище – Галя із заможної родини, а Чіпка з бідної.
Головний герой постійно помічав несправедливе відношення до себе та подібних бідолах. Його обурював світ, поділений на хазяїнів та робітників. За впертий характер багатій Бородай проганяє Чіпку з роботи. Вражає героя й необхідність давати хабара за право користуватися власною землею. Чим більше Чіпка бачив соціальну нерівність, несправедливість, тим більше ненависті з’являлося в його серці. Колишня туга переростає в справжнє бунтарство. Герой приєднується до сумнівного товариства, опускаючись на злочинне дно. Він уявляє себе борцем за справедливість, але нищить при цьому не тільки “хазяїнів”, але й невинних людей. Чіпка вважає себе месником, проте шлях грабунків та вбивств роблять з нього негідника. Та сила духу, яка була помітна з дитинства, стала, на жаль, пропащою.
Те добре, що залишалося в душі героя, проявилися під час виборів в земство. Чіпка відчайдушно боронив правду. Проте особиста образа руйнує всі його добрі поривання. Чіпка остаточно стає на шлях сліпої помсти. На жаль, герой навіть не шукає іншого шляху. Відстоюючи свої інтереси, він не зважає на інших людей, тобто вчиняє не краще за всіх тих гнобителів, проти яких він бунтує.
Автор змальовує нам образ розумної сильної людини, яка могла б принести багато корисного людству. Але та сила, що таїлася в його очах, стала руйнівною. Чому так сталося? Відповісти можна іншим питанням: “Хіба ревуть воли, як ясла повні?” Хіба став би герой злочинцем, якби життя склалося інакше? Якби його “ясла” були повні, Чіпка можливо обрав би інший шлях. Але соціальна несправедливість пробудила в ньому таку злість, яка зруйнувала все навколо.
Панас Мирний не змушує читачів робити конкретні висновки, не виправдовує свого головного героя, а лише детально та правдиво змальовує епізоди його життя, і ті умови, що привели його на шлях злочину та деградації як особистості.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Характеристика образу Чіпки у романі Панаса Мирного “Хіба pевуть воли, як ясла повні?”