ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. СВІТ ПОЕЗІЇ
Мета: вчити учнів відчувати красу поетичного слова; розвивати здатність сприймати звукові словесні образи, емоційно реагувати на художнє слово, мовне чуття, інтуїцію; виховувати емоцію читача.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Чорногузик через річку
У червоних черевичках
Чимчикує чимдуж в брід –
Чапля кличе на обід!
Чемно чапля відчинила,
Частуванням стіл накрила.
У чудову пору цю
Чай смачний із чебрецю.
2. Гра “Прочитай приказку”
–
– Агроном, море, алея, сонце, один, ананас, сім, айстра, океан, муха, арка, ацетон, вісім, азарт, серп, крик, сни, золото, знак, мама, удар, сум, сміх, сцена, місяць. (Голодній курці зерно на думці.)
– Агент, клас, сало, одяг, тьотя, ткач, томат, сніг, лялька, квас, сіно, сварка, оса, горе, тмин, сам, університет, мер, абияк, масло, струм, сом, іграшка, зозуля, емаль. (Гладь коня вівсом, а не батогом.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні розповідають, як зимує коник-стрибунець.
Довідка
Самі коники взимку гинуть, а
Самки коника відкладають яйця на рослини чи в грунт, де вони зимують. Навесні із них виходять личинки, які схожі на дорослих особин, але менші за розміром і без крил. З часом вони перетворюються на крилатих комах.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву (с. 100).
– Назвіть свої улюблені вірші.
– Кого з українських поетів ви знаєте?
– Які поезії пам’ятаєте?
– Що хочете дізнатися в новому розділі?
– Чого чекаєте від цих уроків?
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання статті “Світ поезії” (с. 100)
1) Виразне читання статті вчителем.
– Які почуття викликав у вас прослуханий текст?
2) Повторне читання тексту учнями “ланцюжком” за абзацами.
3) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.
А) Лірика.
– Хто найтонше відчуває красу, яка нас оточує?
– Як поети зображують життя?
– Які твори називаються лірикою?
– Послухайте ліричні рядки поезії П. Тичини.
Ой не крийся, природо, не крийся.
Що ти в тузі за літом, у тузі…
Безгоміння і сум. Безгоміння і сон.-
Тільки зірка упала…
– Який настрій передає поет у цих рядках?
– До кого він звертається?
– За чим сумує?
– Кого називають ліричним героєм?
Фізкультхвилинка
Б) Ліричний герой.
– Послухайте вірш Михайла Стельмаха та уявіть ліричного героя.
Поміж березами дівча іде
Рожевий схід. Галуззя молоде
Пісні виспівує привітні.
Поміж березами дівча іде
У хусточці блакитній.
Рукою гладить пасмо золоте,
Іде, співаючи, в долину…
І, може, більше дівчину ніде
Ніколи не зустріну.
– Яким настроєм пройнятий вірш?
– Які почуття передає поет?
– Якою ви уявляєте дівчину?
В) Пейзажна лірика.
– Що належить до пейзажної лірики?
– Послухайте вірш Ліни Костенко.
СЮ НІЧ ЗОРІ ЧОМУСЬ КОЛЮЧІ
Сю ніч зорі чомусь колючі,
Як налякані їжачки.
Сю ніч сойка кричала з кручі,
Сю ніч ворон сказав: “Апчхи!”
Сю ніч квітка питала квітку:
– Що ж це робиться, поясни?
Тільки вчора було ще влітку,
А сьогодні вже восени!
– Які художні засоби застосовує поетеса, передаючи свої роздуми і почуття?
– Знайдіть у вірші епітети (Зорі колючі); порівняння, (зорі, як налякані їжачки); уособлення (сойка кричала, ворон сказав, квітка питала).
2. Бесіда за картиною Іллі Остроухова “Золота осінь” (с. 100)
– Що художник зобразив на картині?
– Що він намалював у центрі картини? вдалині?
– Які фарби обрав художник для своєї картини?
– Який настрій вони створюють?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
– Що вас найбільше вразило?
– Про що б хотіли дізнатися на наступних уроках?
– Чого навчитися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати запитання за текстом “Світ поезії”.