Вітаміни
Уперше з вітамінами зштовхнувся росіянин учених Лунін. Він провів експеримент із мишами, розділивши їх на 2 групи. Одну групу він кормил натуральним незбираним молоком, а іншу тримав на штучній дієті, що ськладається з білка-казеїну, цукру, жиру, мінеральний солей і води.
Через 3 мес. миші другої групи загинули, а першої залишилися здоровими. Цей досвід показав, що крім живильних речовин для нормальної життєдіяльності організму необхідно ще якісь фактори.
Небагато пізніше голландський учений Ейкман – лікар, що робота на гостре Ява звернув
Вітаміни
Всі вітаміни різноманітні по хімічній будові, і властивостям. І їх розділяють на 2 групи по розчинності:
Водо-розчинні вітаміни – З, група В, і ін.
Жиро розчинні – А, Д, Е, К.
Вітаміни називають або латинськими буквами (А, В, З, D) або хімічною назвою або по авітамінозі, що властивий даному вітаміну.
Провітаміни – речовини, які за певних умов переходять у вітаміни (каротин, наприклад, переходить у вітамін А, 7-дегидрохолестерин переходить у вітамін Д3) .
При недоліку вітамінів розвивається гіповітаміноз, а при відсутності їх розвивається авітаміноз. При надлишку вітамінів розвивається гіпервітаміноз.
Причини авитаминозов :
1. При дефіциті вітаміном у їжі
При порушенні процесу усмоктування вітаміном у кров, при захворюванні кишечника
При порушенні механізмів, що лежать в основі дії вітаміном на клітку (при вагітності)
При ряді професійних захворювань – у водіїв, робітники гарячих цехів, і т. д. коли потрібно більше вітамінів, чим у звичайних умовах.
Біологічна роль вітамінів – вплив на функції ферментом. Більша частина вітамінів у вигляді коферментів або кофакторов входить до ськладу ферментом.
Антивітаміни – структурні аналогія вітамінів, які блокують рецептори вітаміном (парааминобензойная кислота, наприклад, потрібна для нормального росту мікроорганізмів кишечника. Антивітаміном для неї є парааминосалициловая кислота – ПАСЬК. ПАСЬК є конкурентом інгібітором і блокатором рецептором ПАБК. Ця властивість використовується у фармакології для створення й пошуку препаратів – сульфаніламідів які придушують ріст чужорідної флори, шляхом ингибирования парааминобензойних рецепторів) .
ВІТАМІН В1 (ТІАМІН, АНТИНЕВРИТНИЙ) Особливості хімічної структури: є 2 кільця пиримидиновое й имадозольное. Біологічна активність В1 пов’язана з имидазольним кільцем.
Фізико-хімічні властивості.
Кристалічний препарат у вигляді безбарвних голок, добре розчинний у воді, крижаній оцтовій кислоті, етиловому спирті. Стійкий у кислому середовищі при температурі 140 градусів. Кислі розчини вітаміну В1 можна стерилізувати. При варінні їжі вітамін може руйнуватися (або при знаходженні в лужному середовищі) або вимиватися у воду. Під дією окислювачів В1 переходить у тиохром, які легко визначити по інтенсивній синій флюоресценції. Реакція покладена в основу кількісного визначення вітаміну В1. стійкий до ультрафіолетових променів. У природі розповсюджений широко. Найбільше в рослинних продуктах. Особливо багато в сухих харчових і пивних дріжджах, у неочищеному рисі, борошні, горосі. У тваринних продуктах – у печінці, бруньках, серці, головному мозку.
Кофермент вітаміну В1 – тиаминпирофосфат (ТПФ) і тиаминдифосфат (ТДФ) .
Фосфорилированний препарат – кокарбоксилаза. Кокарбоксилаза широко використовується в клінічній практиці – у терапії інфаркту міокарда для збільшення метаболичеськой активності миокардиоцитов.
Добова потреба становить 2-3 мг.
ТПФ або ТДФ входять до ськладу 3 ферментів:
Пируватдегидрогеназа, що катализирует окисне декарбоксилирование пировиноградной кислоти у вуглеводному обміні.
Альфа-кетоглютаратдегидрогеназа. Катализирует окисне декарбоксилирование альфа-кетоглютаровой кислоти
Транськетолаза-фермент пентозного циклу (пентозофосфатного) . Здійснює перенос гликоль-альдегідного радикала від кетосахаров на альдосахара
В1 є інгібітором ферменту – холинестерази расщепляющей медіатор ЦНС ацетилхолін.
Ознаки авітамінозу (хвороба Бери-Бери) :
Дегенеративні процеси в периферичних нервах що супроводжується парезами, парестезіями.
Порушення серцевої діяльності (патологічна гіпертрофія желудочков серця, тахікардія, ознаки дистрофічної поразки міокарда – источение стінок міокарда виникає у важких випадках)
Порушення у водному обміні (гидроторакс, асцит, набряки нижніх кінцівок)
Порушення секреторної й моторної функції ЖКТ
Порушення діяльності ЦНС, що у важких випадках може проявлятися як деменція.
Таким чином, для простоти запам’ятовування всі симптоми можна позначити як три Д: дистрофії, дегенерація, деменція.
ВІТАМІН В2 (6, 7-ДИМЕТЛ, 9-РИБИТИЛИЗОАЛЛКСАЗИН) , РИБОФЛАВІН.
Добре розчинний у воді. Желтокристаличеськая фарбування. Руйнується при опроміненні ультрафіолетовими променями. Водяні розчини володіють жовто-зеленої флюоресцирующей фарбуванням, що може використовуватися для кількісного визначення вітаміну в тих або інших продуктах.
Молекула рибофлавіну має окислювально-відновні властивості, приєднуючи 2 атоми водню відновлюється в безбарвну лейкосполуку.
Широко розповсюджений у природі. У тваринних продуктах печінка, бруньки, серце, молочні продукти. У рослинних продуктах – пивні тремтіння (Пийте пиво спокійно й з насолодою й будете здорова!) Добова потреба 2-4 мг.
Участь в обміні речовин: рибофлавін всмоктуючись у кишці піддається фосфорилированию й утворить 2 коферменти:
Флавинмононуклеотид (ФМН)
Флавинаденилдинуклеотид (ФАД)
Працюють ці коферменти в ськладі флавинових ферментів – дегидрогеназ, редуктаз. Цитохроморедукази й сукцинилдегидрогеназа беруть участь у процесі тихорєцького подиху будучи переносниками іонів водню.
Гипо й авітаміноз вітаміну В2:
1.Анемія-Зниження кількості гемоглобіну й еритроцитів на одиницю маси крові.
Неврологічні розлади (м’язова слабість, пекучі болі в ногах, атаксія – порушення ходи, гипокинезии – сповільнення руху, неможливість швидко зробити рух) .
Зупинка росту волосся, а внаслідок цього випадання волось.
Васькуоляризация (проростання грубих посудин у роговицю спричиняє її помутніння в зменшення гостроти зору) і запалення роговиці – кератит, катаракти (помутніння кришталика, не можна забувати що в лікуванні будь-якої катаракти необхідно вводити в організм вітаміни групи В и особливо В2, тому що вони поліпшують процеси метаболізму в кришталику й перешкоджають подальшому розвитку захворювання) .
Запалення слизуватої оболонки ротової порожнини, губ, ясен.
Дегенерація миелиновой оболонки периферичних нервів, що супроводжується паралічем нижніх кінцівок.