Автомобіль джерело забруднення навколишнього середовища

Серед шкідливих для здоров’я людини чинників значне місце посідають забруднення повітря вихлопними газами, землі – маслами і паливом, шумове забруднення, смог.

Ці явища спричиняються автотранспортом, теплоенергетичними системами та промисловістю. У містах зосереджена основна маса транспортних засобів. Це власний, вантажний та громадський транспорт. Автотранспорт дає 70 відсотків усіх шкідливих для здоров’я людини викидів в атмосферу. В Україні зареєстровано більше 1 млн вантажних автомобілів та близько 3 млн легкових. У великих

містах частка автотранспортного забруднення в атмосфері становить великий відсоток. Так, в Ужгороді – 91%, Ялті, Полтаві – 88%, Львові – 79%, Києві – 75%. Це такі речовини, як оксиди вуглецю, вуглеводні, сажа, свинець.

Дуже неприємне і небезпечне як для навколишнього середовища, так і для людини таке явище, як смог.

Смог – це свого роду “димний туман”, який порушує нормальний стан повітря і виникає в результаті взаємодії між вуглеводнями, які містяться в повітрі, і оксидами азоту, що є у вихлопних газах автомобілів.

Але вміст такого небезпечного продукту діяльності автомобілів, як оксиди вуглецю,

найбільший порівняно з будь-яким іншим забруднювачем. Однак оскільки цей газ не має ні кольору, ні запаху, ні смаку, органи чуттів людини виявити його не можуть. Але від цього він не стає небезпечнішим: дев’яносто відсотків оксидів вуглецю потрапляє у повітря внаслідок неповного згоряння вуглецю в двигунах. Оксид вуглецю вдихається разом із повітрям і надходить у кров, де починає перехоплювати у кисню молекули гемоглобіну. Чим більше цієї сполуки в повітрі, тим більше гемоглобіну з’єднується з ним і тим менше кисню досягає клітин.

Усі забруднювачі впливають на організм людини: утруднюють дихання, ускладнюються і можуть набути небезпечного характеру серцево-судинні захворювання.

Окрім забруднення повітря, автомобілі є забруднювачами грунту. Доволі часто автомобілі підтікають і на грунті утворюються цілі калюжі мастила або бензину. Деякі автомобілісти влаштовують миття своїх машин у непризначених для цього місцях, що завдає шкоди воді, грунтам, а врешті-решт, і людині.

Використання сучасних засобів транспорту супроводжується значним рівнем шуму, який негативно впливає на стан здоров’я. Шум – це поєднання звуків різного походження. Для здоров’я шкідливі будьякі небажані звуки. Вони негативно впливають на нервову систему людини, викликають безсоння, нездатність зосередитися. Якщо шум постійно діє на людину, то можуть виникнути різні психічні порушення, серцево-судинні і шлунково-кишкові захворювання, хвороби шкіри, туговухість.

Автомобілі, які є в Україні, далекі від довершеності, вони здебільшого не відповідають міжнародним стандартам щодо екологічної безпеки. Пальне автомобілісти використовують неякісне, двигуни зазвичай морально і фізич но застарілі, з-за кордону ввозяться старі моделі автомобілів.

Останнім часом цим проблемам на державному рівні приділяється значна увага: прийнято нормативні документи, які передбачають посилення контролю за якістю пального, обмежується ввезення старих автомобілів в Україну.

Екологічне становище в Україні далеке від належного. Тому для поліпшення екологічного стану навколишнього середовища науковці пропонують ряд напрямів діяльності:

Потрібно якомога більше насаджувати дерев, трави, квітів, використовуючи при цьому будь-яку вільну ділянку землі. Зелені рослини очищують повітря від вуглекислого газу та хвороботворних мікробів; слід вдосконалювати технологію виробництва двигунів; розробляти і застосовувати системи очищення вихлопних газів автомобілів; потрібно ширше застосовувати нетрадиційні джерела енергії, які в Україні використовуються надзвичайно рідко: електромобілі, автомобілі з сонячними батареями тощо; при виробництві автомобілів використовувати спеціальні звуко-поглинаючі матеріали, глушники.

Отже, незважаючи на переваги міського життя, міста для людей є штуч ним, відірваним від природи середовищем. Тисячоліттями люди жили в екологічно чистих умовах, тому потрібно дуже бережно ставитися до природи, берегти повітря, грунт, воду від будь-яких забруднень.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Автомобіль джерело забруднення навколишнього середовища