Вірш С. Л. Єсеніна “Несказанне, синє, ніжне…”

Навчений. Такий, немов би йому сто з гаком років. Старець зі срібною бородою – тридцятирічний Єсенін. Серце його спокійно і рівно б’ється, ні сплеску, ні шереху – гладь. Море після відвирувала шторму. Таким постає Сергій Єсенін у цьому вірші. Прекрасні виразні образи вірша. Минулий своє життя він порівнює з несамовитої трійкою коней:

Напилити колом. Накопитілі.

І пропали під диявольський свист.

А тепер ось в лісовій обителі

Навіть чути, як падає лист.

І тепер, коли все стихло, він так само чуйний до всього, так само уважний,

але без юнацької гарячність, “все спокійно впивається груди”. Звичайно, він як і раніше молодий і палкий людина, але на новому витку свого життя, помандрувавши за кордоном, глянувши на багато чого по-новому, він сприймає життя більш глибоко.

Це вірш – розмова поета зі своєю душею. Він постійно звертається до неї як до співбесідниці:

Стій, душа, ми з тобою проїхали

Через бурхливий покладений шлях.

Поет звертається всередину себе, завершуючи певний етап свого життя. Він підводить підсумки, оцінює минулі вчинки, свої і чужі. Такі моменти обов’язково відбуваються в житті кожної людини.

Це можуть бути хвилини чи роки, але саме вірне – звернутися в цей час всередину себе, поговорити зі своєю душею.

Такі особистості, як Єсенін, здатні виразити цей внутрішній діалог у найкрасивіших образах, передати всі відтінки свого внутрішнього життя. Тут він досить ясно відгукується про прожитий, “відпускає гріхи” собі, іншим, своїй країні:

І пробачимо, де нас гірко образили

За чужий і з нашої вини.

Але промайнуло і жаль про безтурботно розтраченої юності. Хоча тут же він відмахується, виправдовує свої розгульні роки, і вже без жалю:

Але ж дуб молодий, не разжелудясь,

Так само гнеться, як у полі трава…

Ех ти, молодість, буйна молодість,

Золота шибайголова!

Про що горювати того, чия “душа – поле безмежне – дихає запахом меду і троянд”? Душа його назавжди запам’ятала в собі сільське дитинство, наповнене чистотою природи. Чистота збереглася в ній і після життєвих колотнеч. Вона стала ще прозорішою, як повітря після сильного грозового дощу.

Я затих. Роки зробили справу,

Але того, що пройшло, не кляну.

Немов трійка коней шалена

Прокотилася на всю країну.

Пора б. “Москва шинкарська” хоч і принесла йому славу, але не таку, про яку мріють поети. Його вірші стають філософському, “доросліше”, в них не просте смакування власних почуттів, а справжній аналіз подій:

Розберемося у всьому, що бачили,

Що сталося, що сталося в країні,

І пробачимо, де нас гірко образили

За чужий і з нашої вини.

Розмірковуючи про зміни, що відбулися в Росії, поет винувато оцінює і свої вчинки:

Приймаю, що було і не було,

Тільки шкода на тридцятому році –

Занадто мало я в юності вимагав,

Забувши в кабацким чаду.

Втім, молодість є молодість. Шкода, звичайно, втраченого часу, але творчі сили ще не на злеті. Чесність і доброта Єсеніна, його небажання слідувати політичній кон’юнктурі допомогли йому стати справді народним поетом, вірші якого здаються і зараз такими ж сучасними і своєчасними, як і за його життя. Єсенінські вірші не лише читають і розповідають напам’ять, багато хто з них стали народними піснями, їх співають повсюдно. Чув, як вони, кожен раз дивуєшся тому заряду доброти, який вони дарують людям; ці вірші вчать нас любити людей і батьківщину, несуть світлу красу, якої так не вистачає нам сьогодні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вірш С. Л. Єсеніна “Несказанне, синє, ніжне…”