Відповіді до теми: творчість М. Шашкевича, М. Гоголя
1. Що ви знаєте про “Руську трійцю” ?
“Руська трійця” – гурток, який виник у 30-і роки у Львівській духовній семінарії. Спочатку було лише троє учасників. Це Маркіян Шашкевич, Іван Вагиле – вич і Яків Головацький. 1833 року вони видали рукописну збірку “Син Русі”, до якої ввійшло 15 віршів. За рік було видано другу збірку, але через кирилицю вона була заборонена цензурою, а за “Руською трійцею” почався негласний нагляд поліції. 1836 року було видано “Русалку Дністровую”, написану живою українською мовою. Ця збірка
2. Кого називають батьком “Русалки Дністрової”? Що ви про нього знаєте?
Це Маркіян Шашкевич. Він народився 1811 року в с. Підліссі Золочівського повіту. Вчився у сільського дяка, у Золочівській школі, потім у гімназіях Бережан та Львова, згодом у Львівській духовній семінарії. 1830 року через те, шо Шашкевич пізно повернувся з міста, його відрахували з семінарії. Батько не прийняв його до себе. На прожиття заробляв переписуванням книжок. Через три роки його поновили в семінарії. Того ж року він організував гурток “Руська трійця”. Шашкевич
3. Яка історична подія лягла в основу поезії М. Шашкевича “О Наливайку”.
У цій поезії розповідається про битву під Білою Церквою українських повстанців на чолі з Северином Наливайком та польським регулярним військом під керівництвом польного (воєнного) гетьмана Жолкевського. Козаки у цій битві зазнали поразки і мусили рятуватися втечею. Проте й для поляків бій виявився пір – ровою перемогою – надто великими були їхні втрати.
4. Яким чином місцевість, де народився Гоголь, вплинула на його творчість?
М. В. Гоголь народився у Великих Сорочинцях – поблизу Миргорода, Полтавської області. Знайомство з українським фольклором та народними віруваннями позначилося на його творчості. Саме з української народної демонології виникають деякі риси гоголівського романтизму. Звідси і соковита, колоритна мова творів Гоголя.
5. Коли вийшла друком перша книга повістей М. Гоголя і яку назву вона мала? 1831 року вийшла друком перша книга повістей М. Гоголя, а 1832 року – друга, під загальною назвою “Вечори на хуторі поблизу Диканьки”. До першої книги увійшли твори: “Сорочинський ярмарок”, “Вечір проти Івана Купала”, “Майська ніч, або утоплениця”, “Зникла грамота”; до другої: “Ніч перед Різдвом”, “Страшна помста”, “Іван Федорович Шпонька та його тітонька”, “Зачароване місце”.