Відповіді до теми: “Поетична творчість Т. Шевченка”
1. Якою поезією відкривався “Кобзар” 1840року? Що ви знаєте про цю поезію? Поезією “Думи мої, думи мої…” Це своєрідне кредо молодого поета, де викладено погляди на мистецтво взагалі й на художнє слово зокрема. Думами він називає свої заповітні мрії, задушевні прагнення, своє образне слово. Крім теми покликання митця, у творах чітко виражене невдоволення тогочасною дійсністю. До поезії музику пише багато композиторів, зокрема С. Воробкевич, Я. Степовий, Є. Козак, та піснею твір став із народною мелодією.
2. У яких творах Шевченко
“Тарасова ніч”, “Гайдамаки”, “Іван Підкова”, “Гамалія”.
3. Яка композиція поеми “Гайдамаки”? Про що розповідається у вступі?
Поема складається зі вступу, одинадцяти розділів і епілогу. У вступі Шевченко висловлює свої погляди на життя, на мистецтво, говорить, що героєм його поеми буде повсталий народ. У вступі поет виявляє свої філософські погляди, розмірковує про вічність буття, про те, що в природі відбувається постійний рух, що все живе, відживає свій вік, умирає, а на зміну приходить нове. Потім поет звертається до гайдамаків, які є справжніми
4. Назвіть твір Шевченка, що написаний в Україні і яким розпочинається другий період творчості. Кому він присвячений?
Поема “Тризна” написана російською мовою і присвячена Варварі Рєпніній.
5. Що символізує образ Прометея у поемі “Кавказ” ?
Образ Прометея символізує силу народу, його могутність і нескореність. Орел асоціюється з двоголовим орлом самодержавства. Але ні царат, ні ворожі сили не шожуть скувати живої душі народу, бо він – безсмертний. І це є головним у образі Прометея. Упевнено звучать слова поеми: Не вмирає душа наша, Не вмирає воля.
Займенником “наша” поет підкреслює, що йдеться не про один якийсь народ, а про всі пригноблені народи царської Росії.
6. Композиція якої поеми побудована за фольклорним принципом троїстості?
Поема “Великий льох” має три частини, у кожній із них діють три персонажі.
У першому розділі “Три душі” у розмові трьох душ-пташок, на яких перетворилися три дівчини, висловлено погляди на історичні події того часу. Друга частина містить розмову трьох ворон, які символізують реакційні сили України, Польщі й Росії. У третьому розділі змальовано образи трьох лірників, що йдуть у Суботів, де розкопують великий льох. У їхніх репліках відчувається зневага до панської зажерливості, жорстокості.