ВЕЛИКИЙ РОСІЯНИН ПИСЬМЕННИК (життя й діяльність)

Творчість А. С. Пушкіна, що величав російського поета, склало целую епоху в розвитку нашої культури. В особистості поета втілилася духовна міць нашого народу, його волелюбність, багатобічна обдарованість і могутня творча сила, вражає незвичайна різнобічність дарування поета. Він виступає і як лірик, і як драматург, і як письменник, широко й глибоко освится життя людського суспільства й внутрішній мир людини. Поет став виразником передових поглядів свого століття, співаком поетичних воль. Будучи автором полум’яних цивільних віршів, гаряче

відгукуючись на пекучі питання сучасності, Пушкін завжди залишався “художником”, наділяючи свої волелюбні ідеї в чудову художню форму. Для підтвердження цього звернемося до його творчої біографії. Народившись у сім’ї, де цікавилися літературою й театром, що відвідували кращі письменники того часу, із самого малолітства Пушкін мимоволі ввійшов у літературне коло рідного дому. Величезну роль у житті майбутнього поета зіграла проста російська жінка, майстриня народного мовлення, охоронниця невичерпних запасів народних казок і пісень, нянька Орися Родіонівна. Їй Пушкін згодом присвятив прекрасні
рядки:

Подруга днів моїх суворих,

Голубка старезна моя!

Особливе місце в житті поета зайняли року, прожиті в ліцеї. Саме тут під впливом дружніх бесід, прогулянок по садах, вражень від мистецтва й Природа Царського Села розкрився його поетичний талант. Ліцей подарував Пушкіну красу миру, любов до батьківщини, друзів. От, наприклад, що Пушкін написав про Дельвинге:

Дай руку, Дельвинг! що ти спиш?

Прокинься, лінивець сонний!

Ти не під кафедрою сидиш,

Латинню приспаний.

Саме в ліцеї юний поет пізнав всепоглинаючу силу першої любові:

От пристрасть, у якій я згоряю!..

Я в’яну, гину в кольорі років,

Але зцілитися не бажаю…

Все це наповнило душу світлим, радісним почуттям, що не згасло в його Творчості ніколи. Вільнолюбство Пушкіна з особою силою виявилося в перші роки після закінчення ліцею, у Петербурзі поет відчув повноту життя, із захопленням віддався мистецтву, зблизився із самими передовими людьми свого часу, увійшов у коло вольномыслящей молоді. Одними із самих сміливих і значних віршів цього років є ода “вільність”, вірш ” Село ” і “до Чаадаєва”. Петербурзький період життя й творчості закінчився створенням поеми “Руслан і Людмила”, у якій відбилася життєрадісність поета, його віра в перемогу справедливості, добра й краси. Життя на Кавказі й у Криму прискорило творчий розвиток Пушкіна. Живі й різноманітні південні враження широко ввійшли в його вірші й поеми. Дружня атмосфера й романтичні настрої сприяли плідній роботі: на півдні Пушкін створив кілька поем (“Кавказький бранець”, ” Брати-Розбійники”, “Бахчисарайський фонтан”), почав писати “Цыганы” і роман у віршах “Євгеній Онєгін”. Восени 24 р. Пушкін попрощався з південним краєм Росії дивовижним своїм віршем “До моря”:

Прощай, вільна стихія!

Востаннє переді мною

Ти котиш хвилі блакитні

И блищиш горду вродою.

За південним посиланням пішло друге вигнання. Порожнеча й одноманітність сільського побуту в Михайлівськім діяли на Пушкіна угнетающе, тому творчість його було спочатку перейняте глибоким сумом. Приплив творчого натхнення наступив після приїзду в Михайловское його ліцейських друзів: ліричним шедевром цього часу з’явився знаменитий вірш “ДО***”, покладене згодом на музику Глинки:

Я пам’ятаю дивовижне мгновенье:

Переді мною з’явилася ти,

Як скороминуще виденье,

Як геній чистої краси.

У цей же час Пушкін філософськи узагальнив сенс життя й творчості. Могутнє відродження душі, свідомість повноти й зрілості його духу втілилися у вірші “Пророк”. Але найбільш значимим добутком поета, цілком написаному в Михайлівськім, з’явилася історична трагедія ” Борис Годунов “. Не можна не сказати про життя поета після посилання. Приїзд Пушкіна в Москву був сприйнятий сучасниками як найважливіша подія в житті суспільства, а знайомство із сімнадцятилітньою Наталею Гончаровой на одному зі звичайних московських балів перевернуло все його життя. Ця юна красуня втілила в собі межа поетичних мріянь:

Здійснилися мої желанья. Творець

Тебе мені ниспослал, тебе, моя Мадонна.

Найчистіший принадності найчистіший зразок!

Вернувшись у Петербург, Пушкіна об’єднався зі своїми ліцейськими друзями з метою створення “Літературної газети”. Діставши згоду на шлюб з Н. Гончаровой, він вирішив їхати в Болдіно, щоб увійти у володіння маєтком. Потрібно сказати, що перебування в Булдино відзначене небаченим зльотом пушкінського генія: тут він закінчив роман “Євгеній Онєгін”, написав “Повісті Белкина”, “Історію села Горюхина”, кілька невеликих драматичних добутків, названих в одному з його листів “маленькими трагедіями”, продовжив народно-ліричну драму “Русалка” і кілька прекрасних ліричних віршів. Після вінчання в Москві Пушкін разом із дружиною переїхав у Петербург, де ретельно працював над більшими прозаїчними добутками (роман “Дубровский”, повість “Пікова дама”, повість ” Капітанська дочка “). Останні роки життя поета небилиці радісними: світське суспільство не змогло простити його геніальності. Пушкіна труїли чорною заздрістю, наклепом, плітками:

Я чую вкруг мене жужжанье наклепу.

Решенья дурості лукавої.

И шепіт заздрості…

Ціною величезних зусиль Пушкін почав роботу над створенням літературного журналу “Сучасник”, у якому поетові вдалося зібрати найбільших письменників країни, освітити життя всіх народів і народностей. Але конфліктна ситуація, що зложилася навколо його сім’ї, не дала можливості здійснити всі творчі задуми. Пушкіна був викликаний на дуель, першим же пострілом його ранило. Рана виявилася смертельною… Смерть поета викликала хвилю збурювань серед різних шарів російського суспільства. Першою луною цієї жахливої події з’явилися рядки:

Загинув поет! Невільник честі

Упав, оклеветанный поголоскою,

Зі свинцем у груди й спрагою мести,

Поникши гордою головою.

З віршів, присвячених Пушкіну, можна скласти томи антологій, але не переривається й не перерветься ніколи плетива вінка слави великому поетові Росії. Пушкіна вічний, у кожного є свій Пушкін, а це дозволяє розглянути й те, що в Пушкіні бачить кожний, і те, що бачить кожний.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ВЕЛИКИЙ РОСІЯНИН ПИСЬМЕННИК (життя й діяльність)