“Життя та діяльність Яна Гуса”

Кожна нація потребує своїх героїв. Зазвичай такими людьми стають ті, хто всупереч складнощам не відступається від своїх ідеалів і готовий відстоювати їх до кінця. Саме такою людиною і був Ян Гус. Він – чех, географічне положення стало причиною того, що ця країна завжди перебувала між великими і більш впливовими сусідами. Цілком зрозуміло, що тільки за умови протистояння з ними і могли з’явитися національні герої.

Ян Гус народився в 1369-му році на території Богемії. Він був талановитим мислителем, а тому досить швидко і з легкістю вивчився,

після чого одночасно з викладанням на філософському факультеті Празького університету почав і свою діяльність в якості проповідника. Ян Гус перебрав багато ідей від релігійного реформатора з Англії Вікліфа, а тому мав власну думку на питання буття і церкви, яка дуже часто не збігалася з поглядом католицької церкви.

Відповідно до переконанням Гуса священнослужителі не повинні були брати грошей з звичайних людей за прості таїнства, а жити скромно і на кошти, отримані від багатіїв і людей, які не перебувають у скрутному становищі. Також чеський філософ вважав, що кожна людина не повинна мовчки слідувати вказівкам

церкви, а використовувати власний розум для прийняття всіх необхідних їй рішень, адже священики теж іноді помиляються. Гус вимагав від офіційних властей бути відповідальними і дотримуватися Божих заповідей, в іншому випадку, на думку Гуса, за такими володарями влада не могла бути визнана. Крім того, він виступав за справедливість і пошук істини, незважаючи на будь-які складнощі та обставини.

Як стає зрозуміло сьогодні, Ян Гус суттєво випереджав свій час і мав дуже прогресивні погляди. Втім, офіційна католицька церква ніяк не могла відмовитися від усіх своїх привілеїв і великих можливостей, а тому прямо звинуватила чеха в єресі. Більш того, в 1414 році Ян Гус був під оманливим приводом викликаний в іншу країну, Баден, і страчений там за єресь. До самого останнього моменту страта відкладалася, і представники церкви пропонували чеху відмовитися від своїх поглядів для збереження життя. Але Ян Гус продемонстрував дуже рідкісну для людей якість – він не забажав жити, відмовившись від своїх принципових поглядів, за що і був страчений.

Для багатьох чехів Ян Гус і до сьогоднішнього дня вважається справжнім героєм. Він був обманутий, його намагалися зламати представники більш сильної країни, але зробити це їм не вдалося. Він отримав багатьох послідовників в Чехії, які в подальшому навіть брали участь у війнах, а ось католицька церква і досі не визнала своєї провини і не забезпечила його реабілітацію. Втім, ім’я Яна Гуса назавжди вписане в історію Чехії, для багатьох він напевно і до сьогоднішнього дня залишається прикладом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


“Життя та діяльність Яна Гуса”

Categories: Твори на задані теми

Links