Узагальнення та систематизація матеріалу, вивченого впродовж навчального року
УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 КЛАС
ІI семестр
4. ПІДСУМОК
УРОК № 69
Тема. Узагальнення та систематизація матеріалу, вивченого впродовж навчального року
Мета: повторити, узагальнити й систематизувати вивчений упродовж навчального року матеріал, з’ясувати учнівські інтереси, читацькі уподобання; розвивати пам’ять, навички виокремлення головних рис, індивідуальних стилів письменників, уміння аналізувати твори, характеризувати героїв, висловлювати власне ставлення до них, проводити паралелі із сучасністю, реальним
Оснащення: “портретна галерея” письменників, виставка їх творів, узагальнювальні таблиці; учнівські ілюстрації.
Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Світ художньої літератури різноманітний і майже неосяжний. Але кожна людина, яка прагне бути освіченою, повинна ознайомитися з “вершинами” – найвидатнішими письменниками світової літератури та їх творами. У цьому навчальному році
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Узагальнення та систематизація вивченого
1. Евристична бесіда, виконання завдань пошуково-дослідницького та проблемного характеру
¦ Пригадайте, до яких країн ми мандрували, яких письменників і які твори вивчали.
¦ Поєднайте письменників та їхні твори.
Ч. Діккенс О. де Бальзак Ф. Достоєвський Л. Толстой Е. Золя Стендаль А. Чехов О. Уайльд А. Рембо П. Верлен | “Червоне і чорне” “Кар’єра Ругонів” “Людина у футлярі” “Гобсек” “Злочин і кара” “Пригоди Олівера Твіста” “Анна Кареніна” “Портрет Доріана Грея” “Поетичне мистецтво” “П’яний корабель” |
¦ Знайдіть поняття, що об’єднує.
Примітка. Слова, написані курсивом, учні вписують самостійно.
¦ Розкажіть про свого улюбленого героя з літератури ХІХ століття (або підготуйте презентацію улюбленої книжки).
¦ Які літературні течії та напрями зіткнулися, поєдналися у ХІХ столітті? Чому письменники постійно перебували у пошуку?
¦ Продовжте речення:
Верлібр – це… (неримований нерівноскладовий вірш). Верлібром писав. (В. Вітмен).
Поетами-символістами є… (П. Верлен, А. Рембо)
До психологічно-філософських романів належить… (“Злочин і кара”).
“Сімейний” роман написав… (Л. Толстой).
Представником натуралізму є… (Е. Золя).
2. Міні-диспут “Чи може література ХІХ століття чогось навчити сучасну людину”?
3. Розв’язування кросвордів
Учитель. Розгадайте кросворд, заповнивши “драбинку” назвами літературних течій і напрямів XIX – початку XX ст.
(Відповіді: естетизм, символізм, натуралізм, імпресіонізм, неоромантизм)
Розгадайте кросворд, що складається з художніх прийомів та засобів, які ви вивчали впродовж навчального року.
По горизонталі:
1. Вислів, що розходиться із загальноприйнятим поняттям; поєднання несумісних понять. (Парадокс)
2. Навіювання певного емоційного стану. ( Сугестія)
По вертикалі:
2. Умовний знак, що відображає якесь явище; має загальнозначущий смисл; невизначеність, багатозначний. (Символ)
V. Домашнє завдання
Підготуватися до презентації творчого проекту.
VI. Підбиття підсумків уроку
Примітка. Можна оголосити результати рейтингу успішності десятикласників, відзначити роботу учнів на уроці.