Усна народна творчість – народна лірика
Однією з найважливіших і найбагатших частин художньої культури українського народу є його усна словесна творчість. Скільки прекрасних перлин, багатих, цікавих за змістом, яскравих мистецькою формою має вона! Та найбільшою окрасою є народні ліричні пісні.
Внаслідок того, що фольклорні твори відображають усі сторони народного життя, найрізноманітніші вияви людської душі, вони групуються в три основні роди: народна лірика, народна драма, народний епос, У межах кожного фольклорного роду розрізняються жанри та піджанри. Основні жанри (види)
Вчені-фольклористи дійшли спільної думки, що трудові пісні з’явилися в найдавніші періоди історії суспільства – разом з утвердженням звукової мови як засобу спілкування між людьми. Виникли вони в процесі колективної праці й спочатку, очевидно, полегшували її, допомагаючи збуджувати силові зусилля багатьох людей і об’єднувати їх в один трудовий рух. Спершу це могли бути вигуки-команди однієї людини або веіх працюючих, причому вимовлялися вони в ритмі самої роботи, трудових рухів.
Згодом до
Вчені роблять припущення, що першими могли виділитися пісні календарно-обрядової поезії, які найтісніше пов’язані з трудовою діяльністю людей. Це – веснянки, колядки, щедрівки, жнивні пісні, з якими ви познайомилися в попередніх класах на уроках української літератури та музики.
Паралельно виділялися, очевидно, й пісні-ігри (“Мак”, “Просо” та подібні), які пізніше стали початковим, найпростішим жанром народної драми як фольклорного роду. Думи, історичні пісні, легенди, перекази, байки, казки становлять народний епос.
У родинно-побутових піснях відтворено всі важливі вияви сімейного життя. Основні теми цих творів: щасливе й нещасливе подружнє життя, вірність і зрада, удівство, сирітство, трагічні випадки, перебування на чужині, стосунки між членами родини (між батьками й дітьми, братами й сестрами, свекрухою і невісткою, мачухою і нерідними дітьми тощо). Різновидами родинно-побутових пісень є колискові, танцювальні, жартівливі тощо. Особливо численні пісні про кохання і події, ним зумовлені (закоханість, побачення, вірність і зрада, суперництво, ревність, розлучення, туга за милою людиною та інші).
ВІЄ ВІТЕР НА ДОЛИНУ
Віє вітер на долину, Колише билину. Рід до роду листи пише Та на Україну. Пише листи розмаїті, Пише, розсилає Все на тую Україну, Де родину1 має. Ой роде ж мій, роде, Ой роде ж мій милий, Розійшовся по Вкраїні, Як туманець сивий. Туман сивий, туман синій, Піднімися вгору, Заїжджайтеся рід до роду На любу розмову. Ой брат сестри питається: “Ти, сестро, небого, Чи привикла ти там жити, Де ворогів2 много?” “Ой привикла, мій братику, Поміж ворогами, Як у полі криниченька Поміж дорогами. Що хто іде, а хто їде – Водиці нап’ється, А із мене, нещасної, Родина – тут: родичі. Мається на увазі чоловікова сім’я.
Хто схоче – сміється. Нема ж. цвіту білішого Над ті полуниці, Нема ж роду ріднішого, Як брат та сестриці. Нема ж цвіту білішого Над хрін та над редьку, ‘Нема. ж роду ріднїііюр.® Над мр, над неньку. Нема Ш /Цвіту білішого Та над ожиноньку, Нема в світі вірнішого Та над дружиноньку”.
1. Які поетичні ВИСЛОВИ з цієї пісні вам запам’яталися? Чим вони вас вразили?
2. Чому, на вашу думку, селянський рід “розійшовся по Вкраїні”?
3. Що можна сказати про ставлення €рата до сестри? А сестри – до роду? Обгрунтуйте свою думку, посилаючись на текст.
4. Яким ви уявляєте життя невістки?
5. Пригадайте, який засіб поетичного синтаксису називається паралелізмом. Виділіть паралелізми у пісні.
6. Знайдіть у тексті повтори, пестливі слова, постійні епітети, а також образи природи і поясніть їх роль у творі.
7. Чи знаєте ви свій рід від прадідів? Де живуть члени вашого роду? Дома намалюйте генетичне дерево свого роду.
Сощально-побутові пісні відтворюють громадське життя в усіх його виявах, зокрема стосунки між людьми різних прошарків суспільства. Сюди належать пісні козацькі, про кріпацтво, чумацькі, рекрутські й солдатські, бурлацькі (наймитські), стрілецькі.
Козацькі пісні. Козацтво виникло в XV – XVI ст. у боротьбі народних мас проти литовських, польських, українських панів за національне й соціальне визволення, а також проти турецько-татарських нападників, які почали свої набіги на землі України ще наприкінці XV ст. Протягом усіх цих сторіч виникали й поширювалися пісні, які пізніше дістали назву – козацькі.
Ці пісні відрізняються від історичних тим, що в них відображено не конкретні події та видатні особи, а життя рядових козаків, виведені типові. для цього середовища персонажі. Основні теми таких творів: боротьба українського народу за незалежність, збереження. національної самобутності, мужність захисників батьківщини, бої, перемоги, поразки, полонення, страждання в безводному степу, туга за рідною землею і дорогими людьми тощо.
Пісня, яку вивчатимете, була однією з улюблених Т. Шевченком народних пісень.
РОЗЛИЛИСЯ КРУТІ БЕРЕЖЕЧКИ
Розлилися круті бережечки, Гей, гей, по роздоллі; Пожурилися славні козаченьки, Гей, гей,, у неволі.. Гей ви, хлопці, добрі молодці, Гей, гей, не журіться,,- Посідлайте коні воронії, Гей, гей, садовіться! Та поїдем у чистеє поле, Гей, гей, у Варшаву Та наберем червоної китайки, Гей, гей, та на славу! Гей, щоб наша червона китайка, Гей, гей, не злиняла, Та щоб наша козацькая слава, Гей, гей, не пропала! Гей, щоб наша червона китайка, Гей, гей, червоніла, А щоб наша козацькая слава, Гей, гей, не змарніла! Гей, у лузі червона калина, Гей, гей, похилилася; Чогось наша славна Україна, Гей, гей, засмутилася. А ми ж тую червону калину, Гей, гей, та піднімемо; А ми свою славну Україну, Гей, гей, та розвеселимо!
1. Чому пожурились славні козаченьки? Про боротьбу з якими зовнішніми ворогами говориться в пісні? Доведіть свою думку посиланням на текст.
2. Знайдіть у пісні паралелізми. Які почуття козаків ними виражені?
3. Пригадайте, за допомогою яких символічних образів змальовується Україна в творах літератури та живопису.
4. Перечитайте пісню мовчки. Уявіть, як вона могла звучати в широкому пустельному степу, коли її співали козаки на поході.
ГРИЦЮ, ГРИЦЮ, ДО РОБОТИ
– Грицю, Грицю, до роботи! В Гриця порвані чоботи… – Грицю, Грицю, до телят! В Гриця ніженьки болять… – Грицю, Грицю, молотити! Гриць нездужає робити… – Грицю, Грицю, врубай дров! – Кахи-кахи! Нездоров… – Грицю, Грицю, роби хліб! – Кахи-кахи! Щось охрип… – Грицю, Грицю, до Марусі! – Зараз, зараз уберуся! – Грицю, Грицю, хоч жениться? – Не можу одговориться! – Грицю, Грицю, кого взяти? – Краще Галі не зіськати! – Галю, серденько’моє, Чи підеш ти за мене? – Стидкий, бридкий, не люблю І за тебе не піду!
1. Що в цій пісні здається вам смішним?
2. Який засіб комічного тут використано?
3. Прочитайте пісню за дійовими особами, передаючи інтонацією настрій Гриця.
4. У народі кажуть, що цю пісню склала Маруся Чурай. Які пісні цієї дівчини з легенди ви ще знаєте?
Схожі твори:
- Тема 1. Народна лірика – І. Усна народна творчість І. Усна народна творчість Тема 1. Народна лірика Основні жанри народної лірики: – пісні-ігри (“Подоляночка”, “Просо”, “А вже весна”); – трудові пісні (виконувалися під час праці); – календарно-обрядові (веснянки, гаївки, русальні (“Проведу я русалочки до бору”), купальські (“Ой вінку, мій вінку”), жниварські (“Там у полі криниченька”, колядки, щедрівки тощо); –...
- Відповіді до теми: “Усна народна творчість” 1. Чим усна народна творчість відрізняється від писемної літератури? Народна творчість, на відміну від творів літератури, не має одного автора, адже вона створювалась протягом тривалого часу багатьма авторами з народу. Такі твори варіантні, тобто один і той самий твір може побутувати в різних варіантах, залежно від території та часу виконання...
- Тема 3. Народна драма – І. Усна народна творчість І. Усна народна творчість < Тема 3. Народна драма Початки народної драми, яка є джерелом професійної драматургії, – у дохристиянській давнині. Це невеличкі сценки віршованої форми, які супроводжували або відбивали певний обряд, трудовий процес або становили собою гру дітей, юнацтва і мали розважальний характер. “Просо” – драматичний діалог між двома...
- Усна народна творчість Джерела народної поетичної Творчості, або фольклору (від англійського folk -1оге – народне знання, народна мудрість), беруть початок у далекій давнині. У ті далекі часи люди не вміли писати, тому всі свої знання передавали в усних оповіданнях. Народна мудрість знайшла відбиття й втворчестве. Варто відзначити, що фольклор це не тільки мистецтво...
- Відповіді до теми: “Усна народна творчість. Народна казка” Чим прислів “я відрізняється від приказки? У яскравій художній формі прислів’я виражають закінчене судження переважно повчального характеру. Приказка побудована як незакінчена думка. Вона міс – шть натяк на висновок. Сі. Що таке казка? Які типи фольклорних казок вам відомі? Чарівні казки розповідають про фантастичні пригоди або перетворення; казки про тварин,...
- І. Усна народна творчість І. Усна народна творчість Загальна характеристика Основою і водночас складовою частиною літератури є фольклор. “Народна творчість – це той грунт, на якому виростають і література, і театр, і музика, і образотворче мистецтво – і без якого вони засохли б. Звичайно, далеко не кожний художній твір будується безпосередньо на народній основі....
- Тема 2. Народний епос – І. Усна народна творчість І. Усна народна творчість Тема 2. Народний епос Типологія епосу та його жанрів була розроблена Арістотелем, Лессінгом, Шеллінгом, Гегелем, Франком. Головне в їхніх працях – епос розкриває об’єктивну картину навколишньої дійсності. В його основі лежить подія. Кожний епічний твір передає певний випадок або цілу історію життя героя чи героїв. Це...
- Плани і питання з відповідями До теми “Усна народна творчість” Чому до фольклору можна застосувати слово багатство? Що таке багатство? Це численність матеріальних цінностей, приміром грошей. Але є і багатство духовне, наприклад прислів’я, приказки, легенди, казки. Народжені серед народу, вони передаються з вуст у вуста. При цьому вони змінюються за формою і змістом. Це – духовна праця народу. Ось чому...
- Найпоширеніші мотиви українських народних пісень про кохання УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ УКPAЇHCЬKA ЛІТЕРАТУРА Найпоширеніші мотиви українських народних пісень про кохання Українські народні пісні охоплюють усі сфери суспільного життя, чільне місце серед них посідають ті, у яких ідеться про кохання. Кохання може бути вірним чи зрадливим, взаємним чи нерозділеним. Однак воно завжди торкається найпотаємніших струн серця. Закохані – головні герої пісень цього...
- Усна народна творчість – початок мистецтва слова Усна народна творчість – це найдавніший різновид словесної творчості людини. Виникла вона ще багато століть тому, коли писемності не було і люди не знали, що таке літери. Як же виникали такі Твори? Одна людина складе, скажімо, казку, перекаже її іншим, а ті ще комусь, і так Твір передається від людини...
- Усна народна творчість (загальна характеристика) Усна народна творчість – словесна частина складних явищ народної культури, які нерідко поєднують у цілісному комплексі різні види й форми творчої діяльності (слово, музику, хореографію тощо). На означення таких явищ європейська наукова традиція пропонує термін фольклор, що в перекладі з англійської означає “народні знання, народна мудрість”. Науку про усну народну...
- “Українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава” (О. Довженко) УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ УКPAЇHCЬKA ЛІТЕРАТУРА “Українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава” (О. Довженко) Українці – народ роботящий. А ще люблять вони співати. З давніх-давен українці жили піснею. Коли їм було сумно, звучали сумні пісні. Коли працювали – звучали пісні бадьорі, які полегшували їхню працю. Взагалі співучість і музикальність...
- Тексти на тему “Усна народна творчість” Що таке казка? Казка – це оповідальний добуток, переважно невелике по розмірі, у якому Мова йде про вигадані події. Казка – найбагатша народна спадщина, що створили люди. Виникли Казки ще в первісному суспільстві й протягом тисячоріч передавалися усно від покоління до покоління. Записувати казки почали років двісті тому назад. Вони...
- Усна народна творчiсть як основа розвитку української лiтератури Наша дума, наша пiсня Не вмре, не загине… От де, люде, наша слава Слава України! /Т. Шевченко/ Усна народна творчiсть – це основа нашої безмежно багатої культури. Це наш дух, наша душа, наша пiсня, якiй свiт дав найвищу оцiнку. Використання вiкового досвiду народу завжди допомагало нашим письменникам. Починаючи вiд Котляревського,...
- Усна народна поезія або хто з героїв вам подобається Поезія святкової вулиці з її незвичайною рухливістю, багатою імпровізацією, що б’є через край стихією веселого й зухвалого народного гумору. Виконувалися колядки звичайно хором, але, бувало, і поодинці. Іншим видом пісень були подблюдные, вони супроводжували святочные гадання: молодь збиралася в якій-небудь хаті на посиденьки, дівчини знімали із себе прикраси – кільця,...
- Народна лірика Основні жанри народної лірики: Пісні-ігри (“Подоляночка”, “Просо”, “А вже весна”); Трудові пісні (виконувалися під час праці); Календарно-обрядові (веснянки, гаївки, русальні (“Проведу я русалочки до бору”), купальські (“Ой вінку, мій вінку”), жниварські (“Там у полі криниченька”, колядки, щедрівки тощо); Родинно-побутові: колискові, танцювальні, жартівливі (“Грицю, Грицю, до роботи”, “Миша книш прокусила”), про...
- ЗНО – Соціально-побутові пісні – Народна лірика У соціально-побутовій ліриці відобразилися думки, почуття, настрої народу, викликані явищами, подіями чи обставинами суспільного життя, класовими суперечностями, боротьбою проти іноземних загарбників та феодально-капіталістичного гноблення. Узяті в сукупності, ці пісні дають широку, правдиву картину історичного буття народу. У них особливо виразно виявляються його волелюбність, ненависть до насильства й експлуатації, мрії про...
- ЗНО – Народна лірика Образотворчі засоби ліричних пісень – Анафора – Однаковий початок рядків у вірші, пісні, що застосовується для підкреслення важливого за смислом слова. Антитеза – протиставлення з метою контрастного змалювання явищ (заперечення певного твердження, тези). – Епіфора – протилежна анафорі за своєю роллю в поетичному тексті. – Інверсія – порушення узвичаєного порядку...
- Народна вчителька Марія Андріївна (за твором Остапа Вишні “Перший диктант”) Незабутніми залишаються для людини не лише роки дитинства, а й шкільні літа. Образ улюбленого вчителя живе у спогадах довгі роки. Назавжди зберіг у своїй пам’яті першу свою вчительку відомий письменник-гуморист Остап Вишня. “Вчила нас доброї душі старенька вчителька Марія Андріївна, маленька, роками вже згорблена бабуся, що весь час закутувалася у...
- ЗНО – Календарно-обрядові пісні – Народна лірика 1.1. Календарно-обрядові пісні Усе життя наших далеких пращурів було тісно пов’язане з календарем. Одним із найдавніших видів усної поезії народу є календарно-обрядові пісні, які відображали кожен цикл хліборобської праці в різні пори року. У цих піснях дуже часто відтворювався трудовий процес: зображали рухи, які символізують оранку, сівбу, жнива тощо. Усі...