УСМІХНИСЯ ВСІМ НАВКОЛО. Л. САВЧУК “ЗДРАСТУЙТЕ”. Б. БІРЮКОВ “ДОБРІ СЛОВА”. В. СУХОМЛИНСЬКИЙ “СІДАЙТЕ, БУДЬ ЛАСКА”

Мета: продовжити роботу над удосконаленням читацьких навичок учнів; вчити аналізувати зміст творів, характеризувати вчинки літературних героїв; розвивати мовлення; виховувати ввічливість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка

1) Робота над скоромовкою.

Гава прогавила гавеня.

2) Робота над чистомовкою.

Чечір-вечір, чечір-вечір.

Хтось воркує біля печі.

Чорні лапи, вуса, ротик,

Чечір-вечір, чорний котик!

Г. Чубач

2. Читання текстів Л. Полтави “Наша

Батьківщина”, О. Кобець “Я люблю”, М. Сингаївського “Найрідніший”

3. Гра “жук-буквоїд”

– Вставте букви, яких бракує.

Вв_чл_в_м – скрізь д_бр_.

III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 20-22)

1. Опрацювання вірша Л. Савчук “Здрастуйте” (с. 20)

1) Читання вірша вчителем.

– Яким словом привіталося сонце? Повторіть його.

2) Читання вірша учнями.

– Як ви вітаєтеся вранці зі своїми рідними?

– Кому ви сьогодні всміхнулися? А з ким привіталися?

2. Робота над прислів’ям

– Яке прислів’я заховалося в цьому рядку?

ШАНУЙЛЮДЕЙДТЕБЕШАНУВАТИМУТЬ.

Поясніть, як ви розумієте це прислів’я.

3. Опрацювання вірша Б. Бірюкова “Добрі слова” (с. 20)

1) Мовчазне читання вірша учнями.

– Поясніть, як ви розумієте назву вірша.

2) Вибіркове читання.

– Які ввічливі слова зустрічаються у вірші?

– Повторіть їх.

– Прочитайте речення, яке виражає головну думку вірша.

3) Виразне читання вірша.

– А як ви вранці (вдень, ввечері) вітаєтеся зі своїми рідними?

– Якими ніжними словами їх називаєте?

– Говорити людям “доброго ранку”, “доброго дня” чи “доброго вечора” означає бажати їм гарного ранку, дня чи вечора. А хіба приємно, коли тебе вітають похнюплено і сердито? Словосполучення “доброго дня (ранку, вечора)” має чарівну силу. Вимовити його зовсім нескладно, а якщо при цьому ще й посміхнутися, на душі стане легко і приємно!

Фізкультхвилинка

4. Опрацювання сторінки “Чарівні слова нашої мови” (с. 21)

1) Запам’ятай чарівні слова і використовуй їх.

Дякую! Спасибі!

Щиро дякую! Дуже вдячний!

Скажіть, будь ласка! Дозвольте запитати! Поясніть, будь ласка.

До побачення! Бувайте здорові! На все добре!

Доброго ранку! Доброго дня! Доброго вечора! Доброго здоров’я!

Вибачте! Перепрошую! Пробачте, будь ласка!

– Прочитайте слова подяки; слова прохання; слова прощання; слова вітання; слова вибачення.

2) Робота в парах.

Складання діалогів з використанням слів увічливості.

3) Робота зі словничком.

Ввічливість – це вміння поводитися так, щоб іншим було приємно з тобою.

– Чи можете ви себе назвати ввічливою людиною? Поясніть свою відповідь.

5. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай” (с. 22)

Опрацювання оповідання за В. Сухомлинським “Сідайте, будь ласка”

1) Повідомлення вчителя.

– Василь Олександрович Сухомлинський – педагог, письменник. Народився у с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс жвавим, допитливим хлопчиком, любив малювати. Але зошити, пензлі, фарби можна було придбати за лікарські рослини. За одну склянку акації давали два зошити. Тому хлопчик ціле літо пропадав у лісі, гарно навчався, мав чудову пам’ять.

Багато років був директором і вчителем Павлиської школи. Дуже любив дітей. Для них писав казки, оповідання. З одним із них ми й ознайомимося на уроці.

2) Читання оповідання вчителем.

– Чи можна назвати Сергійка вихованим хлопчиком? Доведіть свою відповідь.

– Що ви можете сказати про тітоньку?

3) Вибіркове читання.

– Прочитайте, який настрій був у Сергійка? Чому?

– Знайдіть в оповіданні слова ввічливості і прочитайте їх.

4) Читання тексту учнями “ланцюжком”.

– Чому люди поступаються місцем у транспорті?

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ

– Які твори опрацювали на уроці?

– Чого вони навчають?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

УСМІХНИСЯ ВСІМ НАВКОЛО. Л. САВЧУК “ЗДРАСТУЙТЕ”. Б. БІРЮКОВ “ДОБРІ СЛОВА”. В. СУХОМЛИНСЬКИЙ “СІДАЙТЕ, БУДЬ ЛАСКА”