ІВАН КРИЛОВ – “В ЕЗОПА ВЧІТЬСЯ, ДОБРІ ЛЮДИ!” – “КРИЛАТІ КРИЛОВСЬКІ СЛОВА”

ЧАСТИНА ДРУГА МУДРІСТЬ БАЙКИ

РОЗДІЛ 2 “КРИЛАТІ КРИЛОВСЬКІ СЛОВА”

ІВАН КРИЛОВ

Літературна розминка

– Поясніть зміст рядків давньоримського байкаря Федра.

Для того байка коле під ребро,

Щоб виправлять людські заблуди

І похвалять красу й добро.

На байках видатного російського письменника Івана Андрійовича Крилова виросло не одне покоління читачів. Вислови з його творів (“Лебідь, Щука і Рак”, “Бабка та Муравель”, “Мавпа та окуляри”, “Квартет”, “Слон і Моська” та багатьох інших)

давно стали крилатими. “Крилаті криловські слова”, як назвав їх російський поет Михайло Ісаковський, запам’ятовуються легко й назавжди. “А тільки віз і досі там”, “А Васькаслухає та їсть”, “Лестун завжди у серці винайде куток”, “Тож ви, друзяки, як не сіли б гарно, а до музик все ж незугарні” – часто можна почути в повсякденному мовленні росіян і українців.

Іван Андрійович Крилов народився 13 лютого 1769 р. в сім’ї армійського офіцера. Хлопчику було чотири роки, коли вибухнуло Пугачовське повстання (1773). Батько Івана служив у фортеці, розташованій на території, охопленій бунтом,

і брав участь у боях із заколотниками. Пугачов погрожував розправитися з ним і його родиною. Врятуватися Криловим вдалося дивом. У великому жбані мати потайки вивезла Івана до Оренбурга.

Незабаром Крилов-старший залишив військову службу, й родина оселилася в Твері. Батько рано пішов із життя, залишивши у спадок лише стару скриню з книжками, які збирав усе життя. Однак для Івана, який понад усе любив читати, то був справжній скарб.

Здобути повноцінної освіти Крилову не вдалося. Він виявляв інтерес і хист до навчання, але родина потерпала від нестатків, тож мати не мала можливості оплачувати його навчання. Щоправда, з ласки поміщиків Львових хлопець міг відвідувати заняття разом з їхніми дітьми. Грошей за це з Івана не брали, але час від часу він мусив вдягати лакейську ліврею й подавати своїм благодійникам чай.

Цікаві подробиці

Змалечку Крилов виявляв здібності до математики, музики, французької мови, літератури. Він надзвичайно старанно учився, намагаючись якомога більше взяти від кожної науки, тож коли підлітком потрапив до Санкт-Петербурга, тамтешній родич Львових з гордістю демонстрував його поважним гостям як юний талант. А невдовзі молодий Крилов заявив про себе в столичних колах як високоосвічена людина й блискучий знавець європейської літератури.

Задля заробітку Крилов мусив тягти ярмо нудної чиновницької служби в Петербурзькій казенній палаті. Однак вільний від служби час він віддавав самоосвіті й літературній творчості.

Спочатку юнак спробував писати твори для театру. За перший з них йому навіть вдалося отримати від видавця “гонорар” – стос книжок. Наступні п’єси успіху не мали, проте привернули увагу загалу до молодого автора. Другою творчою спробою Крилова стала журналістика. У вісімнадцять років за підтримки друзів він заснував часопис “Пошта духів”, більшість матеріалів для якого писав сам. На думку сучасників, то був чи не найуїдливіший часопис доби. І саме цим, напевне, можна пояснити його короткий вік… Утім, Крилов не здавався.

Ще кілька разів він організовував часописи, але кожний з них спіткала доля “Пошти духів”. Урешті-решт Іван Андрійович виїхав

З Петербурга і надовго зник з літературного небосхилу.

За дванадцять років Крилов повернувся й відразу поставив дві нові комедії – “Модна крамниця” та “Урок донькам”. А ще за два роки вийшли друком двадцять його байок. Надалі ця збірка поповнювалася і в останньому перевиданні налічувала вже близько двохсот творів.

Саме завдяки байкам письменник став по-справжньому відомим. їх знали по всій країні – від селянської хатини до царського палацу, куди Крилова часто запрошували на прийоми. Однак навіть цареві Іван Андрійович наважився кинути виклик творами, що викривали недоліки влади. Його байки відтворювали широку картину російської дійсності, а головне – представляли проникливий народний погляд на життя. Нерідко запозичуючи сюжети у своїх попередників (зокрема, в Езопа й Лафонтена), Крилов насичував їх самобутнім національним духом. Герої його творів утілювали найсуттєвіші риси російського характеру й увиразнювали мудрість народу.

Перевірте себе

1. Що ви знаєте про дитячі та юнацькі роки Крилова?

2. Як складалася літературна кар’єра російського байкаря?

3. Стисло схарактеризуйте байки Крилова. Чому саме цим творам автор завдячує славою народного поета?

Теми проектів

1. “Байки Езопа та Крилова”.

2. “Крилаті вислови Крилова”.

3. “Персонажі байок Крилова в малюнках і мультфільмах”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ІВАН КРИЛОВ – “В ЕЗОПА ВЧІТЬСЯ, ДОБРІ ЛЮДИ!” – “КРИЛАТІ КРИЛОВСЬКІ СЛОВА”