Урок: Хто такий пророк
Учитель російської мови
Сьогодні в нас незвичайне заняття, що будуть вести відразу два вчителі. Як ви думаєте, це буде урок російської мови або літератури?
А як ви думаєте, чому можливий такий урок? У чому зв’язок між мовою й художньою літературою?
– Так, Мова – основа художнього твору, універсальний матеріал, яким користується письменник або поет. Недарма письменника називають образно художником слова. Як ви розумієте це вираження?
– Отже, щоб добре розуміти літературу, треба добре знати мова. І чим краще ми знаємо мову,
– Сьогодні ми поразмишляем над словом “пророк”, довідаємося, хто такі пророки, чим вони займалися, і звернемося до тексту, написаному самим сьогоденням пророком
I. Значення й походження слова пророк
Учитель російської мови
– Зараз на уроках російської мови ми вивчаємо лексику. Яке ж лексичне значення цього слова – “пророк”?
У ході бесіди виявляються значення слова, з’ясовується, яке зі значень і чому є прямим, а яке переносним, обоє
Для довідок
ПРОРОК, – а, м. 1. У релігії: обранець Бога на землі, що відкриває його волю й зміст історії – минуле, сьогодення й Майбутнє. Книги пророків (викладаються в Біблії). П. Ілля. П. Іоанн Предтеча (урочисто проголосив пришестя Ісуса Христа). 2. Перен. Той, хто пророкує, пророкує що-н. Немає пророків у своїй батьківщині (книжн.) – про вірні судження, розум, які в себе, серед своїх часто виявляються не оцінені [по євангельському сказанню, що передає слова Ісуса Христа про те, що не почитати пророка можуть хіба що тільки у своєму будинку або у своїй батьківщині. // ж. пророчиця, – и (устар. І до 2 знач. ирон.). прил. пророчий, – ая, – ое.
[Ожегов С. И., Шведова Н. Ю. Тлумачний словник російської мови. – М., 1999.]
– А які однокорінні слова ви знаєте?
Слова записуються, пояснюються, у них виділяється корінь
Для довідок
ПРОРОЧИЙ, – ая, – ое. 1. см. пророк. 2. Утримуюче пророкування, що правильно вгадує майбутнє (високий.). Згадати чиї-н. пророчі слова. П. сон.
ПРОРОЦТВО, – а, порівн. (книжн.). Те ж, що пророкування (в 2 знач.) (= Те, що передвіщено.)
ПРОРОЧЕСТВОВАТЬ, – твую, – твуешь; несов. (книжн.). Вимовляти або містити в собі пророцтво, пророкувати
ПРОРОКУВАТИ, – чу, – чишь, – ченний; несов., що. Передвіщати, пророкувати. За старих часів думали, що комета пророкує лихо. П. лихо кому-н. // рад. напророчити, – чу, – чишь, – ченний.
[Ожегов С. И., Шведова Н. Ю. Тлумачний словник російської мови. – М., 1999.]
– чи Можете ви догадатися, яка етимологія цього слова? Що допомагає зрозуміти Історія його походження? (Історичний Корінь позначає основний вид діяльності пророка – говоріння, а префікс підкреслює значення “уперед”, порівн.: прогноз, прогрес і ін.)
Для довідок
ПРОРОК, калька грецького. Від про – і ріку [Фасмер М. Етимологічний словник російської мови: В 4 т. – М.: Прогрес, 1964 – 1973. – Т. 3.]
– Закінчуючи цю частину уроку, присвячену одному слову, визначимо й запишемо її назву. (У робочому аркуші записується підтема “Значення й походження слова пророк”.)
– Отже, у звичайному житті ми звичайно вживаємо це слово в переносному значенні. Основне ж значення цього слова пов’язане з релігійними навчаннями. У різних религиях миру є такі герої – пророки. Хто вони? Звідки бралися? Що саме говорили людям від імені й з волі Бога? Щоб відповісти на це питання, звернемося до однієї з великих книг – Біблії