УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. КРАСА І МИЛОЗВУЧНІСТЬ ПОЕЗІЇ ДМИТРА ПАВЛИЧКА
Мета: поглибити знання учнів про творчість Дмитра Павличка; розкрити красу і своєрідність його поезії; навчати розуміти поетичну мову; розвивати творчу уяву здатність емоційно реагувати на художнє слово; виховувати емоцію читача.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Вовк ведмедя розбудив:
– Вже весна, гуляти йди!
Виліз велетень з барлогу –
Вовк тікає в ліс від нього.
2. Відчуй настрій твору!
СКРИПАЛІ
У вишневому гіллі
Поховались скрипалі,
Забриніли:
Ох, який чудовий день!
Гріє сонце золоте,
А навкруг усе цвіте”.
Зовсім то не скрипалі,
Не дзвінки сопілки,
То на вишенці малій
Заспівали бджілки.
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогоднішній урок позакласного читання ми присвячуємо творчості українського поета Дмитра Васильовича Павличка.
– Що вам відомо про Дмитра Павличка?
– Які його твори читали на уроках?
IV. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ
– Розгляньте виставку книг.
– Які з них ви читали? Які хотіли б прочитати?
V. ОБГОВОРЕННЯ
– Які вірші Дмитра Павличка ви прочитали, готуючись до уроку?
1. Гра “Упізнай вірш”
– Сонце усміхнулося здаля:
– Правда, все я бачу з висоти.
Всі народи рівні. А земля
Там найкраща, де вродився ти! (“Де найкраще місце на землі?”)
– А в тім колоску – півжмені Зерна.
А з того зерна колоски довжеленні
Знову добуде сила земна. (“Зернина”)
– Одягнувся, мов на свята,
Запорозький в нього шик:
Тучі шапка сивувата,
Блискавки червоний шлик. (“Дядько дощ”)
– Скупатись хоче гриб, але
Купатися у шапці зле.
Йому здається, що оса
Його під шапкою куса! (“Капелюх”)
2. Фізкультхвилинка
VI. ЧИТАННЯ Й ОБГОВОРЕННЯ НОВИХ ТВОРІВ ДМИТРА ПАВЛИЧКА
1. Опрацювання вірша “Птиця”
1) Читання вірша в парі одне одному.
– Яка основна думка вірша? У яких рядках вона висловлена?
– З якою інтонацією слід читати слова хлопчика?
– Як змінюється ця інтонація до кінця вірша?
– З яким почуттям треба читати слова пташки?
2) Конкурс на краще виразне читання вірша.
2. Опрацювання вірша “Заєць”
1) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
– Хто є головним персонажем вірша?
– З яким почуттям пише поет про зайця? З чим порівнює його вуха?
– Якими словами говорить про нелегке життя тваринки?
2) Гра “Добери риму”.
Рухає – … (дмухає);
Копицею – … (рушницею);
Зеленими – … (антенами);
Вкладається – … (накривається).
3. Опрацювання вірша “синиця”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Що ви уявляли, слухаючи вірш?
2) Словникова робота.
Корифей – провідний, видатний діяч мистецтв.
3) Повторне читання вірша учнями.
– Як люди допомагали синичці пережити люту зиму?
– Чому пташка припинила просити їжу?
– Якою була її вдячність?
– З чим порівнюється спів синиці?
– Чим хата відповідала пташці?
– Чого нас навчає цей вірш?
VІI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
– Чого він вас навчив?
– З якими творами Дмитра Павличка ви хотіли б ще ознайомитися?
VIІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Весну-красну зустрічаймо!”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.