УКРАЇНА – КРАЙ МІЙ РІДНИЙ. Л. ПОЛТАВА “НАША БАТЬКІВЩИНА”. О. КОБЕЦЬ “Я ЛЮБЛЮ”. М. СИНГАЇВСЬКИЙ “НАЙРІДНІШИЙ”
Мета: збагачувати знання учнів про Україну; розвивати навички правильного, усвідомленого читання, вміння працювати над текстом; виховувати почуття гордості за свою Батьківщину.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Бегемот роззявив рот:
Булку просить бегемот.
С. Маршак
2) Робота над чистомовкою.
Кошеня навкруг дивана
Ходить рано-рано-рано.
Сонні очі продира:
– Де нора-нора-нора?
А. Камінчук
2. Читання вірша Ю. Косинської
3. Читання слів
Країна українка гордість Батьківщина
Україна українець горжуся Вітчизна
– Назвіть групи слів-родичів.
– Які слова означають рідний край?
– Що таке рідний край? (Це той куточок, де людина народилася.)
– А що для вас означає “рідний край”? (Місце, де ми народилися, живемо, ходимо до школи. Це місце, де жили наші прадіди, діди, де живуть батьки.)
– Як інакше можна назвати рідний край? (Україна, рідна сторона)
– Сьогодні на уроці ми говоритимемо про нашу Батьківщину, мальовничий і чудовий край – Україну.
4. Слухання пісні
– Які почуття виникали, коли слухали пісню? (Радість, повага, захоплення, гордість, любов до рідної землі, ніжність)
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 16-18)
1. Опрацювання вірша Л. Полтави “Наша Батьківщина” (с. 16)
1) Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Як називається прочитаний вами вірш?
– Що означає слово Батьківщина?
– Хто автор цього прекрасного вірша?
2) Читання тексту учнями вголос.
– Про що розповідає Леонід Полтава у вірші?
2. Опрацювання вірша О. Кобець “Я люблю”
1) Читання вірша вчителем.
– Що любить автор вірша?
2) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання оповідання учнями.
– Чому рідна земля є для нас найдорожчою?
– Доведіть словами вірша.
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 17)
1) Робота в парах. Читання слів у стовпчиках.
– Читайте швидко, вимовляйте чітко! Зафіксуйте час, коли розпочнете читати слова і коли закінчите. Позмагайтеся з товаришем.
Край українка батько
Країна українець батьківський
Україна українці Батьківщина
– Читання односкладових, двоскладових слів.
– Читання слів з наголосом на першому (другому, третьому) складі.
– Читання слів-родичів.
– Поясніть значення слів третього стовпчика.
2) Гра “Складай – читай”.
– Поєднайте слова лівого і правого стовпчиків так, щоб утворилося нове слово. (Ужгород, Донбас, Миколаїв, Житомир, Золотоноша, Миргород)
– Яке слово “зайве”?
3) Читання “променевих” таблиць.
– Чи знаєте ви, у яких словах живе число сто? у словах місто і тісто! А ще?
4) Робота над скоромовкою.
– Прочитайте скоромовку. Яка буква найчастіше повторюється у скоромовці? А які звуки?
Як місили тісто в місті, усе місто стало в тісті. (І. Січовик)
4. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай” (с. 18)
1) Бліцвікторина.
– Часу не гай – швидко відповідай!
– Як називається країна, де ти живеш?
– Яка назва столиці нашої держави?
– На берегах якої річки стоїть місто Київ?
– Як називається той куточок України, в якому ти живеш?
– Як називається головне місто області, в якій ти живеш?
– Яка річка протікає поблизу?
2) Опрацювання вірша М. Сингаївського “Найрідніший”.
Словничок
Отчий – батьківський.
– З ким порівнює поет Україну? Чому?
– Продовжте речення: “Україна – найрідніша…”.
– Вивчіть вірш напам’ять.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Що нового дізналися?