“У ельфа і вітру не питай поради…”

ТВОРИ НА НЕЛІТЕРАТУРНІ ТЕМИ

“У ельфа і вітру не питай поради…”

Понад десять років минуло від першої екранізації творів Джона P. Р. Толкієна, а популярність його серед глядачів і передусім серед молоді весь час зростає. Цю тезу яскраво довів останній фільм за повістю геніального письменника “Хоббіт”. В історії світової літератури можна назвати небагато творів, настільні багатих за міфологічним змістом. Письменник не обмежився міфологією одного народу. Скандинавські, кельтські, фінські, міфи інших європейських народностей

набули у Толкієна нового неповторного звучання. Він, як талановитий майстер, відшліфовує алмаз, перетворюючи його на діамант, вивчив літературне надбання наших пращурів і подарував його сучасному людству у своїй обробці, у своєму світобаченні. У цьому, я думаю, геній письменника і цим пояснюється його стійка популярність. Його книги читало не одне покоління, та ще стільки ж поколінь із захопленням дивитимуться екранізацію його творів. Комп’ютерна графіка здатна творити дива. Вона здатна змоделювати на екрані гірські ландшафти і первозданну недоторканість природи, але вона не в змозі виразити такі
великі ідеї, як безсмертя чи фатальність злої долі. Спецефекти не можуть пояснити, як Толкієн черпав імена з забутих мов і запозичував образи з давніх легенд. А тому обмежитися лише переглядом нехай і найвидовищнішого фільму просто неможливо. Толкієна треба читати і перечитувати.

Як відомо, роман “Володар перснів” написано Толкієном 1954 року. Дехто вважав, що книга відображає Другу світову війну. Адже Середзем’я могло б бути сучасною Європою. І в книзі, і в реальних подіях на чолі злих сил. стояв жорстокий диктатор. Союзникам довелося забути про свої суперечності перед обличчям ворога, а перстень абсолютної Влади здавався всемогутнім, подібним до атомної бомби. Цікавість до геніального твору пробуджує безліч тлумачень. Я вважаю, що твори Толкієна більш широкі і масштабні, ніж конкретна історична подія.

Мене зацікавила ще одна деталь у творчості Толкієна – образ жінки. Цей образ є втіленням природи. Починаючи з найдавніших міфів, богині, які були втіленням матері-землі, наділялися здатністю народжувати і підтримувати житія. Образ Галадріелі у Толкієна наділений ще й рисами Діви Марії, матері Ісуса Христа. Вона символізує божественне страждання, співчуття і мудрість.

Хочеш поринути у казковий світ талановитого казкаря, відчути гармонійну єдність минулого і сьогодення, доторкнутися до глибини і мудрості старих міфів, відкрий книгу Толкієна чи поспішай до кінотеатру. І в першому, і в другому випадку шкодувати за втраченим часом не доведеться.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“У ельфа і вітру не питай поради…”