Творчий і життєвий шлях Платонова Андрія Платоновича

А. П. Климентов (псевдонім – Андрій Платонов) народився 20 серпня (1 вересня) 1899 р. у Ямській слободі під Воронежем. З 1906 по 1914 р. майбутній письменник учився в церковнопарафіяльній і міській школах. Дитинство було безрадісним. Закінчивши 4 класи міської школи, в 13 років він пішов “у люди”. Піклуючись про хліб насущному, перемінив безліч професій: працював на молотарці, “хлопчиком” на складі, розсильним у страховому суспільстві, слюсарем, ливарем на заводі, помічником машиніста, механіком на локомобілі. Як і в М. Горького, головними “університетами”

Платонова стали життя й самоосвіта.

“Я жив і нудився, тому що життя відразу перетворило мене з дитини в дорослу людину, позбавляючи юності”, – зізнається він в одному з листів. Як найбільшу несправедливість стосовно “маленької людини” відчував майбутній письменник не дефіцит хліба й тепла, а дефіцит сенсу життя, ясності шляху. Герой однієї з повістей Платонова “Ямська слобода” Филат буде допомагати осліплої в темному сараї коня обертати по колу криничне водило.

Цей образ перетвориться в Платонова в страшний символ дивовижно перекрученого життя, приреченості

на механічний рух по колу, безвихідності З вірою й оптимізмом приймає Платонов революцію 1917 р. Він надходить учитися у Воронезький політехнікум за фахом електротехніка, незабаром вступає в РКП(б), начинаетпечататься у воронезькій пресі. У його публіцистиці тої пори панував мажорний тон. В 1922 р. у Краснодарі виходить у світло збірник віршів Платонова “Блакитна глибина”. Революція зароджує в ньому оптимістичну надію на швидке знаходження сенсу життя кожною простою людиною Людина звільниться й стане справжнім творцем власного життя, ковалем свого щастя.

На цьому етапі творчого шляху людина для письменника – борець і переможець. Є, правда в платоновской трактуванню чоловік одна особливість: він зосереджений не на протиборстві із класовим ворогом, не на розтрощенні старих порядків, а на творчій, творчій роботі. Платонову доріг не воїн, а будівельник И боротьбу він веде не з людьми “старого миру”, а з відсталою недвижностью матерії, опором земного матеріалу. У листку по обліку кадрів 1924 р. у графі “основна професія” Платонов указує: “електротехнік і меліоратор”. Література, який він віддає всього себе в цей час, мислиться їм (так само як і Маяковським) у ряді робітників професій Сенс існування відкривається йому в перспективі творчого “ремонту землі”, він переконаний, що його оточують “лише брати, що люблять і чекають…

Привіту й пещення”. Уже в ранніх добутках письменника, що свято вірить, що маршрут “паровоза історії” вірний, відчувається прагнення ще й ще раз перевірити точність розрахунку, заглянути в кінцевий пункт шляху. Чи туди летить паровоз, чи дасть людям щастя передбачувана ” зупинка ” ?

Пошук відповідей на ці питання проводиться Платоновим у трьох напрямках: у науково-фантастичній прозі, добутках на історичні теми й оповіданнях і повістях про сучасність, які образно витлумачені в одній з монографій про письменника, відповідно, як випробування майбутнього, випробування минулого й випробування сьогодення “Випробування майбутнього” – початковий пункт творчого шляху Платонова – проводиться в науково-фантастичних добутках. Учені й геніальні винахідники ведуть у них лиху “кавалерійську атаку” на природу з метою створити ідеальну загальну гармонію життя. От, наприклад, сюжетна канва повести “Ефірний тракт” ( 1926-1927): кілька поколінь учених працюють над завданням вирощування речовини; вони відкривають “ефірний тракт”, що дозволяє електронам стрімко розмножуватися. Це дає людству можливість вирощувати будь-які речовини – залізо, вугілля й т. буд.

Однак особисті долі винахідників складаються трагично: майже всі вони гинуть. Такий фінал – відплата за насильство над природою. Люди, одержимі ідеєю, у квапливій гарячності віддають хід природного життя, відриваються від грунту й ідуть, на думку письменника, “убік від душі “. Подібну проблематику розробляє в 1920-е рр.

М. А. Булгаков у повістях “Фатальні яйця” і “Собаче серце”. Однак якщо Булгаков прибігає до комічних засобів для створення сатиричного ефекту, Платонов серйозний і проникнуть співчуттям до своїх героїв. Ця особливість авторської позиції не завжди належним чином ураховується в методичній літературі: існує тенденція прочитувати платоновские добутку як відверто сатиричні.

Однак Платонов якщо й не солідарний зі своїми героями, то явно співчуває їм: як і вони, він – правдошукач, а аж ніяк не переконаний сатирик, непоколебимо впевнений у власній правоті. Отже, підсумок звертання Платонова до науково-фантастичного жанру – серйозний сумнів у здійсненні глобальних технічних проектів. Утопичним виявляється прагнення рішучим натиском ” ощасливити людство “. “Випробування минулого” проводиться письменником на матеріалі епохи Петра I. Вибір саме цієї історичної епохи невипадковий: в 1920-е – 1930-е рр.

У моді були прямі аналогії між реформаторською діяльністю Петра й радикальних державних перетворень Радянської влади. Повість “Епифанские шлюзи” написана на основі реальних історичних фактів – початих на початку XVIII в. невдалих спроб з’єднати каналом ріки Волзького й Донського басейнів. Петровская Росія в повісті побачена очами англійця – керівника робіт інженера Бертрана Перрі Інженер приїжджає в Росію за запрошенням пануючи; він сподівається заробити грошей, щоб зіграти весілля з улюбленої Мері. Спочатку йому подобаються й російські люди, і росіянин цар. Не щадячи себе, інженер з головою поринає в роботу.

Але реальність валить всі його надії: робота рухається повільно, рівень води недостатній, кріпаки будівельники біжать. Будучи незлим від природи, Перрі перетворюється в ката, намагаючись виконати свій борг перед царем Однак наступає день, коли кат сам стає жертвою: за наказом пануючи 11ерри стратять у Питочной вежі Кремля. Будівництво, що ведеться “по папірці”, а не за законами народного здорового глузду, не може нікого привести на щастя, воно лише плодить смерть. Слідом за “Епифанскими шлюзами” Платонов створює в 1927-1929 гг.

Повість “Таємна людина” і роман “Чевенгур” про події недавньої революційної історії


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Творчий і життєвий шлях Платонова Андрія Платоновича