Твір на тему – Зображення селянської бідноти, її ставлення до землі в повісті М. Коцюбинського “Fata morgana”

Найпочесіше місце серед прозаїків на межі XIX-XX ст. належить Михайлові Коцюбинському – письменникові, який чуйно прислухався до пульсу буремної епохи. У його творчості поєдналися революційно-демократичний світогляд і висока культура.

Головний герой повісті “Fata morgana” – знедолене селянство з його болями й кривдами, скупими радощами й примарними надіями. Письменник виділяє два покоління: старше (Андрій, Маланка, Хома Гудзь) та молодше (Гафійка, Марко Гуща, Прокіп Кандзюба). І саме молоде покоління, яке має будувати майбутнє, становить

новий тип селянина – революційну молодь.

Сюжет розгортається навколо родини Воликів. Маланка та Андрій, батьки Гафійки, прожили разом багато років, але мали різні мрії, погляди на життя. Маланка все життя марила землею, навіть уночі її будили думки про землю, а Андрій, навпаки, ненавидів землю, він мріяв про гуральню та про працю на ній. А коли він все-таки влаштувався туди, йому відтяло пальці на руці, і пан звільнив його з роботи. Так зародилася в нього ненависть до панів.

Хома був теж незадоволений своїм життям: він усе життя пас господарську худобу і, крім неї, нікого не бачив, ні з ким не спілкувався.

Аж

ось до села приїздить молодий одесит Марко Гуща, якого вислали з міста для участі в страйку. Він пропонує нові методи боротьби, і до нього горнуться селяни. Коли Марко потрапляє до в’язниці, Гафійка та Прокіп далі розповсюджують листівки та заборонені книжки.

Після повернення Марка на селі починається страйк, і селяни трощать і підпалюють маєток пана. Усім народним майном керувати обрали Прокопа. Селяни починають ділити землю й хочуть кожен для себе загарбати більший шматок, але згодом находить звістка, що в село йдуть козаки розправлятися з бунтівниками. Сільський староста Максим Скоробагатько й сам чинить розправу з ватажками страйку. Він разом із Лук’яном Підпарою вбиває Андрія Волика, а Прокопа вбив його рідний дядько. Лише М. Гуща залишається живим, утікши з села, і цим автор залишає надію на те, що безземельні селяни матимуть землю, а панів не буде.

М. Коцюбинський уперше в українській літературі створив такі привабливі й правдиві образи молоді. У повісті порушено пекучі суспільні проблеми та висловлено прогресивні ідеї, письменник показав зріст коасової свідомості трудящих, їхню віру в прихід справедливого суспільного ладу. Саме тому “Fata morgana” стала справжнім досягненням української літератури і надбанням світової культури.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Твір на тему – Зображення селянської бідноти, її ставлення до землі в повісті М. Коцюбинського “Fata morgana”