Твір – Доля Олівера Твіста
Англійський письменник-реаліст Ч. Діккенс у романі “Олівер Твіст” повною мірою розкриває проблему тяжкого становища маси людей. Через історію головного героя – дитини й навколишніх його людей – письменник обрисував долю англійського народу, знищеного, змушеного виживати за допомогою неправди, злодійства, сили.
Герой роману Олівер народився в будинку, що споконвічно відносить його до класу знедолених людей. У будинках 30-40-х років XІX століття по англійському законодавству встановлювався такий режим, що перетворював їх в “Бастилію
Усяка спроба протесту жорстоко придушується й карається вихователями. “Перекірливий” Олівер, наприклад, стає одним з кандидатів на шибеницю, тому що насмілився попросити добавки рідкої кашки. Його ув’язнюють, жорстокому пороттю, а потім намагаються віддати деспотичному сажотрусові, що вже забив на смерть декількох хлопчиків, і трунареві.
У другій частині роману Олівер, утікши від свого хазяїна,
Діккенс усвідомлював себе письменником-проповідником, тому трохи ідеалізував своїх героїв. Так, Олівер Твіст добрий, правдивий, доброчесний, і ніякий бруд навколишнього світу не може його забруднити. А добрі люди, що зустрічаються на його шляху, є своєрідною нагородою хлопчикові за відданість. Так і містер Броунлоу є першим безкорисливим рятівником сироти, якого згодом Олівер полюбив віємо серцем.
Сам Діккенс сильно зацікавлений долею свого героя й змушує нас хвилюватися, співпереживати його, негодам і радостям. На останніх сторінках роману є деякий наліт сумуй, хоча життя Олівера налагодила, він знайшов свій будинок і люблячу сім’ю.
Прагнення письменника до торжества справедливості простежується в багатьох добутках, але роман “Олівер Твіст” уважається одним з найбільш сильних добутків, тому що в ньому піднімаються найгостріші питання про соціальне й моральне благополуччя, про беззаконня й знущання над дітьми в школах, про страждання бідного народу в будинках, про кримінальний світ Лондона. Моральний вплив на читача – от ціль творчості англійського реаліста XІX століття.